16 травня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/1034/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання незаконним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) 14.01.2022 звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати незаконним та скасувати висновок відповідача від 29.12.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису №21 про розірвання шлюбу від 24.06.2006, складеного Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми);
- зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису №21 про розірвання шлюбу від 24.06.2006, складеного Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), змінивши по батькові дружини, ОСОБА_1 , з '' ОСОБА_2 '' на '' ОСОБА_3 ''.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що наявними документами підтверджується невірне зазначення по батькові позивача в актовому записі про розірвання шлюбу, складеному Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), у зв'язку із чим помилка має бути виправлена.
Ухвалою судді від 24.01.2022 відкрито провадження у справі за правилами прощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу 15-денний строк для надання відзиву на позов.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, у якому він позовні вимоги не визнав та зазначив, що під час аналізу наданих позивачем документів було виявлено обставини, що унеможливили задоволення її клопотання. Зокрема, встановлено, що в актовому записі про народження заявниці, який є первинним документом і підставою для внесення змін до актового запису про розірвання шлюбу, по батькові заявниці вказано українською мовою « ОСОБА_2 ». Враховуючи наведене, відповідач просив відмовити позивачеві в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування висновку, але питання внесення змін - вирішити в судовому порядку.
Позивачем подана відповідь на відзив, у якій вона підтримала свою правову позицію та просила позов задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені з таких підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 , по батькові позивача російською « ОСОБА_3 » (а.с. 14).
Відповідно до: національного паспорту у формі ID-картки, національного паспорту у формі книжечки, дипломів про освіту та посвідчення водія по батькові позивача зазначено « ОСОБА_3 » (а.с. 6-7, 15-19).
Разом з тим, в актовому записі про розірвання шлюбу від 24.02.2006 №21, складеному Відділом реєстрації актів цивільного стану Менського районного управління юстиції Чернігівської області, по батькові позивача зазначено « ОСОБА_2 » (а.с. 13).
04.07.2020 позивачем подано відповідачу заяву щодо державної реєстрації шлюбу із ОСОБА_4 .
Листом від 04.07.2020 за №688/19/20/22.23 позивача повідомлено про відкладення державної реєстрації шлюбу, у зв'язку із виявленими розбіжностями щодо по батькові заявниці, а саме: в паспорті громадянина України вказано « ОСОБА_3 », а в свідоцтві про розірвання шлюбу « ОСОБА_2 » (а.с. 8-9).
У зв'язку з наведеним, позивач звернулась до відповідача із заявою про внесення змін в актовий запис про розірвання шлюбу, шляхом виправлення по батькові на « ОСОБА_3 ».
29.12.2021 відповідачем надано висновок, у якому повідомлено про відмову у задоволенні заяви, мотивовану тим, що в актовому записі про народження заявниці зазначено по батькові « ОСОБА_2 », а власне ім'я батька вказано - « ОСОБА_3 », в актовому записі про шлюб заявниці від 25.09.1993 №9 вказано правильне написання її по батькові « ОСОБА_2 », а тому неможливо внести зміни до актового запису про розірвання шлюбу від 24.02.2006 №21 (а.с. 11-12).
У зв'язку з наведеним, позивач звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої 2 Закону України від 01.07.2010 №2398-VІ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон №2398-VI) державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону №2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами 3 та 4 статті 22 Закону №2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил.
Так, відповідно до пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема особою, щодо якої складено актовий запис.
Відповідно до пунктів 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (пункт 2.11 Правил).
Відповідно до пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином, з наведених положень чинного законодавства вбачається, що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, за місцем проживання заявника.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил установлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.18 Правил Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (частина шоста статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів, а саме: національного паспорту у формі ID-картки, національного паспорту у формі книжечки, дипломів про освіту та посвідчення водія по батькові позивача зазначено « ОСОБА_3 » (а.с. 6-7, 15-19).
Разом з тим, в актовому записі про розірвання шлюбу від 24.02.2006 №21, складеному Відділом реєстрації актів цивільного стану Менського районного управління юстиції Чернігівської області, по батькові позивача зазначено « ОСОБА_2 » (а.с. 13).
Враховуючи надані докази, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для внесення змін до вищевказаного актового запису про розірвання шлюбу, шляхом зміни по батькові дружини із « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ». Крім того, суд враховує, що на момент звернення позивача до суду з даним позовом, іншим, крім судового, порядком внести відповідні зміни до актового запису не можливо, про що зазначав і відповідач у поданому відзиві.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам, встановленим у справі, підтверджуються належними, достовірними та допустимими доказами, а тому мають бути задоволені у повному обсязі.
Керуючись статтями 227, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання незаконним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати висновок Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 29.12.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису про розірвання шлюбу №21, складеного 24.02.2006 Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) внести зміни до актового запису про розірвання шлюбу №21, складеного 24.02.2006 Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), змінивши по батькові дружини із « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 16 травня 2022 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Чернігів Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 04014235, вул. Пушкіна, 15, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна