Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/563/22
13 травня 2022 року м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я.В., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , водія 3 гармати 1 артилерійського взводу 11 артилерійської батареї 4 АДН, за ч. 2 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Командиром 4 артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 складено протокол про військове адміністративне правопорушення №77 від 04.05.2022 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
З протоколу видно, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що будучи військовослужбовцем військової частини за контрактом, не виконав наказ командира дивізіону, а саме, переміщення транспортного засобу КАМАЗ Е9 9714 з району розташування підрозділу в район виконання завдань 11 артилерійської батареї 4 артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. ч. 2,3 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Інструкція зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затверджена наказом Міністерства оборони України від 18.07.2017 № 374 (далі Інструкція), встановлює механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення відносно військовослужбовців Збройних Сил України, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені главою 13-Б «Військові адміністративні правопорушення» КУпАП, надсилання до районних, районних у місті, міських, міськрайонних судів протоколів та інших матеріалів про військові адміністративні правопорушення, а також порядок їх обліку у військових частинах (установах, закладах) та органах управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Однак, протокол про військове адміністративне правопорушення №77 від 04.05.2022 в супереч вимогам ст. 256 КУпАП не містить точних відомостей про місце та час вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до положень статті 276 КУпАП стосовно розгляду справ за ст. 172-10 КУпАП не передбачено альтернативної підсудності.
Згідно з положеннями ч.2 ст.293 КУпАП, якщо буде встановлено, що постанову винесено органом (посадовою особою), неправомочним вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд компетентного органу (посадової особи).
В такому разі, якщо справа не підсудна Овруцькому районному суду Житомирської області і буде винесена постанова, то це буде підставою для її скасування, оскільки вона буде винесена органом, неправомочним вирішувати цю справу.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З метою вирішення справи в точній відповідності з вимогами закону, вважаю за необхідне протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повернути до органу, який його склав, а саме до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КпАП України,
Повернути протокол про адміністративне правопорушення №77 від 04.05.2022 року, складений щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Я. В. Кулініч