Справа № 420/8533/20
13 травня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги № 239136-51 від 22.07.2020 року
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправними дії ГУ ДПС в Одеській області щодо включення Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків за 2019 рік, оновленого у жовтні 2019 року.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501, а також податкову вимогу № 239136-51 ГУ ДПС в Одеській області від 22.07.2020 року.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року, провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28 жовтня 2020 року.
Ухвалою суду від 02 лютого 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку на звернення до суду із позовом в частині визнання протиправними дій ГУ ДПС в Одеській області щодо включення Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», код 35303278, до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків за 2019 року, оновленого у жовтні 2019 року та в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Одеській області від 05.02.2020 року №0004750501, №0004740501, №0004760501.
Задоволено частково клопотання представника відповідача.
Залишено без розгляду позов Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» до Головного управління ДПС в Одеській області в частині визнання протиправними дії ГУ ДПС в Одеській області щодо включення Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», код 35303278, до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків за 2019 року, оновленого у жовтні 2019 року та в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Одеській області від 05.02.2020 року №0004750501, №0004740501, №0004760501.
В іншій частині клопотання - відмовлено.
Таким чином, судом розглядаються вимоги позивача про визнання протиправною та скасування податкової вимоги ГУ ДПС в Одеській області № 239136-51 від 22.07.2020 року.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що відповідачем протиправно проведено планову виїзну документальну перевірку КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» за період з 01.01.2019 року по 30.09.2019 року, а тому, відповідно протиправними є і результати перевірки та при прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501, а також податкова вимога № 239136-51 ГУ ДПС в Одеській області від 22.07.2020 року.
15.10.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач позов не визнає, не погоджується з доводами позивача та вважає, що позов до задоволення не належить.
Ухвалою суду від 16.12.2020 року зупинено провадження у справі до 02.02.2021 року.
02.02.2021 року провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 02.02.2021 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 17.02.2021 року.
Ухвалою суду від 24.02.2021 року провадження у справі зупинено до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року змінено відповідача у справі Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43143201 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на його правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремлений підрозділ ДПС України.
Відповідно до постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2021 року, апеляційну скаргу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» - залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 02.02.2021р. по справі №420/8533/20 - залишено без змін.
Справа призначена розглядом на 10 травня 2022 року о 14 годині 15 хвилин.
Сторони до судового засідання не з'явилися, причини неявки суду не повідомили.
10.05.2022 року судом поновлено провадження у справі, справу розглянуто в порядку письмового провадження, за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Суд встановив, що у період з 29.11.2019 року по 26.12.2019 року ГУ ДПС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 року по 30.09.2019 року, валютного законодавства за період з 01.01.2018 року по 30.09.2019 року, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 року по 30.09.2019 року.
За результатами проведеної перевірки, посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області складено акт від 08.01.2020 року № 10/15-32-05-01/35303278.
На підставі вказаного акту перевірки від 08.01.2020 року № 10/15-32-05-01/35303278, ГУ ДПС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501.
14.02.2020 року зазначені податкові повідомлення-рішення від 05.02.2020 року отримані позивачем, про що вказано в адміністративному позові (т. 1 арк. с. 2).
Не погоджуючись із вказаними податковими-повідомленнями рішеннями, позивач подав скаргу вх. № 8520/6 від 27.02.2020 року на податкові повідомлення-рішення від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501.
За результатами розгляду скарги, ДПС України прийнято рішення № 24.04.2020 року № 1422/6/99-00-08-05-01-06, яке позивач отримав 14.05.2020 року (вх. № 93), що підтверджується наданою позивачем копією зазначеного рішення (т. 1 арк. с. 170).
Згідно з зазначеним рішенням, ДПС України залишила скаргу без задоволення, а ППР - без змін.
22.07.2020 року ГУ ДПС в Одеській області виставило Комунальному підприємству «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» податкову вимогу № 239136-51, згідно з якою сума податкового боргу підприємства позивача станом на 21.07.2020 року становить 17164426,43 грн.
12.08.2020 року підприємство позивача подало до ДПС України скаргу на податкову вимогу № 239136-51 від 22.07.2020 року.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 58.1 ст. 58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з п. 56.17 ст. 56 ПК України, процедура адміністративного оскарження закінчується: 56.17.1. днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті; 56.17.2. днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; 56.17.3. днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; 56.17.3-1. днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику; 56.17.4. виключено; 56.17.5. днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.
Приписами п. 59.1, п.59.3 ст. 59 ПК України встановлено, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Суд встановив, що рішення ДПС України від 24.04.2020 року № 1422/6/99-00-08-05-01-06 за результатами розгляду скарги позивача на податкові-повідомлення рішення від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501, КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» отримало 14.05.2020 року (вх. № 93), що підтверджується наданою позивачем копією зазначеного рішення (т. 1 арк. с. 170).
Таким чином, ГУ ДПС в Одеській області правомірно 22.07.2020 року, у строк визначений ст. 59 ПК України, виставлено Комунальному підприємству «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» податкову вимогу № 239136-51, згідно з якою сума податкового боргу підприємства позивача станом на 21.07.2020 року становить 17164426,43 грн.
Крім цього, суд зазначає, що станом на час вирішення спору судом, податкові зобов'язання за податковими повідомленнями-рішеннями від 05.02.2020 року № 0004750501, № 0004740501, № 0004680501, № 0004760501 залишаються узгодженими, а тому відсутні підстави для визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 22.07.2020 року № 239136-51.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 205, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволені позову Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги№ 239136-51 від 22.07.2020 року.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (вул. Івана та Юрія Лип, 38А, м. Одеса, 65078; код ЄДРПОУ 35303278).
Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).
Повний текст рішення складений та підписаний судом13 травня 2022 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.