Рішення від 13.05.2022 по справі 380/4285/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4285/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Східницької селищної ради Львівської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Східницької селищної ради у якому просить: визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Східницької селищної ради Львівської області від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»; зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва у селищі Східниця», згідно наданих графічних матеріалів бажаного місця розташування земельної ділянки, з подальшою передачею у приватну власність, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні; зобов'язати відповідача надати позивачці викопіювання із генерального плану с. Східниця Львівської області із зазначенням цільового призначення земель, на яких розташована земельна ділянка вказана на графічних матеріалах до клопотання ОСОБА_1 від 29.06.2021 вх. №1559; зобов'язати відповідача надати звіт про виконання рішення суду в частині повторного розгляду клопотання, в місячний строк з часу набрання рішенням законної сили; зобов'язати відповідача надати звіт про виконання рішення суду в частині надання позивачці викопіювання із генерального плану с.Східниця Львівської області із зазначенням цільового призначення земель, на яких розташована земельна ділянка вказана на графічних матеріалах до клопотання ОСОБА_1 від 29.06.2021 вх. №1559, в місячний строк з часу набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ухвали від 23.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Позовні вимоги позивачка мотивує наступним: 29.06.2021 вона звернулась до Східницької селищної ради Львівської області із клопотанням (вх. № 1559 від 29.06.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, яка ще не надана у користування та може бути використана для ведення садівництва, що розташована на території АДРЕСА_1 , яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 4610345400:01:008:0375. На підставі її клопотання Східницькою селищною радою Львівської області прийнято рішення від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок». Згідно п.2 зазначеного рішення позивачці відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1200 га в смт. Східниця Східницької ТГ Дрогобицького району Львівської області у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації. Висновок постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури та благоустрою від 12.08.2021 стосовно розгляду її клопотання позивачці не надано. На звернення позивачки від 23.12.2021 до відповідача ОСОБА_1 надіслано лист Східницької селищної ради від 17.01.2022 № 44 та повідомлено в частині п.2,4 рішення Східницької селищної ради № 325 від 13.08.2021 про те, що дані землі не являються землями сільськогосподарського призначення і не можуть бути надані у власність для ведення садівництва.

Позивачка звертає увагу на відсутність підтверджуючих документів стосовно того, що саме та зона за генеральним планом населеного пункту (не зазначено межі зон) на якій вона зазначила бажане місце розташування земельної ділянки не являється землями сільськогосподарського призначення та того, що зона на якій вона зазначила бажане місце розташування земельної ділянки не може бути відведена у приватну власність громадянам з цільовим призначенням для ведення садівництва.

Не погодившись з рішенням про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачка звернулась до суду.

Ухвалою від 23.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.

Відповідач проти позову не заперечив, відзиву на позовну заяву не подав, про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні повідомлений належним чином.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд виходив з наступного.

29.06.2021 ОСОБА_1 звернулась до Східницької селищної ради Львівської області із клопотанням (вх. № 1559 від 29.06.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, яка ще не надана у користування та може бути використана для ведення садівництва, що розташована на території АДРЕСА_1 , яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 4610345400:01:008:0375.

Східницькою селищною радою Львівської області прийнято Рішення від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», згідно п.2 якого відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1200 га в смт. Східниця Східницької ТГ Дрогобицького району Львівської області гр. ОСОБА_1 , що зареєстрована на АДРЕСА_2 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

Не погодившись з рішенням про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва позивачка звернулась до суду.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (надалі Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

За приписами частини десятої вказаної статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі по тексту - ЗК України).

За змістом частин 1, 3 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином, перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення садівництва є вичерпним. Так, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно матеріалів справи, 29.06.2021 ОСОБА_1 звернулась до Східницької селищної ради Львівської області із клопотанням (вх. № 1559 від 29.06.2021) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, яка ще не надана у користування та може бути використана для ведення садівництва, що розташована на території АДРЕСА_1 , яка межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 4610345400:01:008:0375. Східницькою селищною радою Львівської області прийнято Рішення від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», згідно п.2 якого відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1200 га в смт. Східниця Східницької ТГ Дрогобицького району Львівської області гр. ОСОБА_1 , що зареєстрована на АДРЕСА_2 , у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

Зазначене рішення не містить обґрунтованих мотивів, з яких виходив вказаний колегіальний орган при прийнятті такого рішення. Підставою прийняття рішення вказано Висновок постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури та благоустрою від 12.08.2021, який позивачці та суду не надано.

На звернення позивачки від 23.12.2021 до відповідача ОСОБА_1 надіслано лист Східницької селищної ради від 17.01.2022 № 44 та повідомлено в частині п.2, 4 рішення Східницької селищної ради № 325 від 13.08.2021 про те, що дані землі не являються землями сільськогосподарського призначення і не можуть бути надані у власність для ведення садівництва.

Проте такі доводи не підтверджуються матеріалами справи. Відповідач не надав відзиву на позовну заяву та документів на спростування доводів позовної заяви.

Таким чином, відповідачем всупереч положенням Земельного кодексу України не були вказані обґрунтовані підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою з долученими доказами, що є достатньою підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

З огляду на вищенаведене, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення не містить достатніх мотивів та обґрунтувань з посиланням на відповідні норми права, з яких виходив відповідач, що свідчить про наявність підстав для скасування такого рішення.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість свого рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування пункту 2 рішення Східницької селищної ради Львівської області від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

В межах заявлених позовних вимог також слід зобов'язати Східницьку селищну раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва у селищі Східниця від 29.06.2021(вх. № 1559 від 29.06.2021).

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача падати позивачці викопіювання із генерального плану с. Східниця Львівської області із зазначенням цільового призначення земель, на яких розташована земельна ділянка, вказана на графічних матеріалах до клопотання ОСОБА_1 від 29.06.2021 вх. №1559, то оскільки позивачка не надала доказів звернення до Східницької селищної ради Львівської області про надання таких документів та не подала відповідного рішення про відмову у задоволенні таких вимог, тому позовні вимоги у цій частині не є обґрунтованими та заявлені передчасно.

Також суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивачки про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення. Відповідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлення судового контролю є правом суду, а не обов'язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

Позивач звільнений від сплати судового збору, не подав доказів понесення інших судових витрат, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Східницької селищної ради Львівської області від 13.08.2021 № 325 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

Зобов'язати Східницьку селищну раду Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва у селищі Східниця від 29.06.2021 (вх. № 1559 від 29.06.2021).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Крутько О.В.