справа № 380/6782/22
про повернення позовної заяви
13 травня 2022 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.П. Хома, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленої Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з урахування суми раніше виплаченої допомоги.
Ухвалою від 26.04.2022 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залишена без руху.
Позивачем 11.05.2022 (вх. № 33208) на виконання ухвали подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Заяву мотивовано тим, що ОСОБА_2 є військовослужбовцем та з 24.03.2020 по теперішній час проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Західного оперативно-теритоірального об'єднання Національної гвардії України.
Розглядаючи питання дотримання строків звернення до суду з даним позовом, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини другої статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Аналіз вказаних вимог КАС України зумовлює висновок про обов'язок суду першої інстанції з'ясувати в кожному випадку чи адміністративний позов подано у строк, установлений законом, а якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Відповідно до абзацу 4 статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XI), особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Аналіз даної норми дозволяє суду прийти до висновку, що 30 вересня 2021 року встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Такі правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 06.02.2018 року у справі №607/7919/17.
Таким чином, строк, встановлений законом для звернення позивачем до суду з даним позовом, закінчився 30.03.2022.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як на поважність пропуску строку звернення до суду позивач вказує на те, що він є військовослужбовцем і з 24.03.2020 по теперішній час проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Західного оперативно-теритоірального об'єднання Національної гвардії України. При цьому позивач посилається на рекомендації Ради Суддів України від 02.03.2022 щодо роботи судів в умовах воєнного часу та роз'яснення Верховного Суду від 04.03.2022.
За загальним правилом, поважними причинами визнаються ті обставини, існування яких є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду з даним позовом.
Суди Львівської області, в тому числі Львівський окружний адміністративний суд, у відповідності до вимог статей 12-2 та 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі - Закон №389-VIII) не припиняли, не призупиняли своєї діяльності та продовжували здійснювати правосуддя під час запровадження в Україні з 24.02.2022 воєнного стану.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 25.04.2022, коли граничний термін звернення до суду встановлено 30.03.2022.
Проходження позивачем військової служби за контрактом з 24.03.2020 не підтверджує відсутності можливості звернення позивачем до суду, починаючи з 30.09.2021, тобто за п'ять місяців до запровадження в державі воєнного стану.
Позивачем не надано доказів перебування його у зоні проведення військових дій та не вказано жодної іншої обставини, яка об'єктивно унеможливила б звернення до суду за захистом своїх прав протягом визначеного законом шестимісячного строку.
Проходження позивачем військової служби на підставі контракту, укладеного задовго до звернення до суду і запровадження військового стану та сам факт запровадження воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення позивача до суду у передбачені КАС Україні строки, не може вказувати на наявність об'єктивних причин та перешкод для своєчасної подачі позовної заяви.
Суд не встановив переконливих фактичних обставин, які б свідчили про дійсні істотні перешкоди чи труднощі для своєчасного звернення позивача до суду за захистом своїх прав, тому не визнає поважними вказані позивачем причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом.
Вказане зумовлює повернення позивачу позовної заяви та доданих до неї матеріалів згідно з пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про його повернення.
Керуючись ст. ст. 123, 160, 169, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.П. Хома