справа№ 380/1427/22
з питань зупинення провадження у справі
12 травня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Суліковської У.І.,
представника відповідача Боголюб Д.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного бюро розслідувань про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного бюро розслідувань (01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 28; код ЄДРПОУ 41760289), в якій позивач просить суд:
- прийняти рішення про визнання протиправною бездіяльності Державного бюро розслідувань в особі Управління внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань, яка полягає у відмові у проведенні службового розслідування щодо старшого слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_2 за скаргою позивача від 23.10.2021 про вчинення дисциплінарного проступку та притягнення до дисциплінарної відповідальності і заявою від 24.11.2021 про проведення службового розслідування за фактом вчинення дисциплінарного проступку та зобов'язати Державне бюро розслідувань в особі Управління внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань провести службове розслідування щодо наявності у рішеннях, діях та бездіяльності старшого слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_2 дисциплінарного проступку та наявності підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Ухвалою суду від 24.01.2022 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.
01.03.2022 в засіданні суду, у зв'язку з неявкою сторін судом ухвалено відкласти розгляд справи на 24.03.2022 об 11:30 год.
18.03.2022 за вх. №3721ел від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечення явки уповноваженого представника.
В підготовчому засіданні суду 24.03.2022 судом ухвалено відкласти розгляд справи на 19.04.2022 об 11:00 год. У зв'язку із неявкою сторін.
18.04.2022 за вх. №4991ел від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення воєнного стану на всій території України.
Ухвалою суду від 19.04.2022 відкладено підготовче засідання в адміністративній справі №380/1427/22 за позовом ОСОБА_1 до Державного бюро розслідувань про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії на 12 травня 2022 року о 10:40 год.
26.04.2022 за вх. №29436 від позивача надійшла заява про відвід судді.
Ухвалою суду від 02.05.2022 заяву ОСОБА_1 від 26.04.2022 про відвід судді Сподарик Н.І. в адміністративній справі № 380/1427/22 визнано необґрунтованою, адміністративну справу № 380/1427/22 передано для вирішення питання про відвід судді відповідно до приписів статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 05.05.2022 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Сподарик Н.І. від розгляду адміністративної справи № 380/1427/22 відмовлено.
10.05.2022 за вх. №6071ел до суду від представника відповідача надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 11.05.2022 клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено. Вирішено судові засідання проводити в режимі відеоконференції з використанням комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» за участю представника відповідача поза межами приміщення суду.
12.05.2022 за вх. №6198ел від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
12.05.2022 за вх. №6204ел представником відповідача подано пояснення щодо клопотання про зупинення провадження у справі. Зазначив, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державне бюро розслідувань», Державне бюро розслідувань є державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції. З метою забезпечення режиму воєнного стану та здійснення заходів щодо відсічі збройної агресії України, Державне бюро розслідувань, як державний правоохоронний орган із спеціальним статусом, виконує покладені на нього законодавством повноваження і в межах компетенції бере участь у протидії злочинності, зокрема зумовленої військовою агресією з боку Російської Федерації, а також відповідно до вимог абзацу другого частини другої статті 12 Закону України «Про національну безпеку України» здійснює функції із забезпечення національної безпеки у взаємодії з органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони».
Позивач явки в засідання суду не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача клопотання про зупинення провадження у справі підтримала, просила суд задоволити таке.
Вирішуючи клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №380/1427/22, суд дійшов таких висновків.
Суд враховує, що Законом № 2102-IX від 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом №7168 від 15 березня 2022 року затверджено Указ Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
21 квітня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 19.04.2022 № 7300, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, - до 25 травня 2022 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Слід зазначити, що ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, а не його обов'язок, щодо зупинення провадження у справі.
Разом з цим, що обов'язок суду зупинити провадження у справі виникає лише в разі об'єктивної неможливості розгляду справи, при цьому суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Водночас, суд вважає, що зібрані докази, які містяться в матеріалах справи дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Крім цього, доказів відсутності працівників юридичного відділу (підрозділу) чи неможливості виконання ними юридичної роботи суду не надано.
Також суд зауважує, що ухвалою суду від 11.05.2022 задоволено клопотання представника відповідача про участь в судових засіданнях в режимі в режимі відеоконференції з використанням комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» поза межами приміщення суду.
Крім того, відповідно до статті 12 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Зважаючи на вищевикладене, правові підстави для зупинення провадження в адміністративній справі № 380/1427/22 відсутні.
Тому, надавши юридичну оцінку заявленому відповідачем клопотанню про зупинення провадження у справі, суд приходить до висновку про відмову в його задоволенні.
Керуючись ст. ст. 236, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -
У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного бюро розслідувань про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Копію ухвали надіслати/вручити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.05.2022.
Суддя Сподарик Н.І.