13 травня 2022 року справа № 340/791/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 до Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - Рада) про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачі звернулися до суду зі заявою до Ради про визнання протиправною бездіяльності та скасування рішення від 30 липня 2021 року №1282, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520582000:02:000:9032.
Водночас просили суд зобов'язати відповідача повторно розглянути заяви.
У позовній заяві вказують, що Рада незаконно відмовила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.
Рада не подала відзив на позов, хоча про розгляд справи повідомлена належним чином (а.с.90).
02 лютого 2022 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.115-116).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 24 травня 2021 року позивачі звернулися до Ради із заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520582000:02:000:9032 (а.с.55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79).
Разом із заявами надали графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 80).
30 липня 2021 року Рада прийняла рішення №1282, яким відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку із тим, що відповідно до приписів пункту 2 статті 34 ЗК України на земельній ділянці, в мажах якої прагнуть отримати земельні ділянки, старости сіл ініціюють (подали клопотання) створення громадського пасовища (а.с.81).
Розпорядженням керівника Ради від 02 травня 2022 року №116-ОСН скликано сесію органу місцевого самоврядування на 12 травня 2022 року (а.с.130-132).
На розгляд внесли питання про надання земельної ділянки з кадастровим номером 3520582000:02:000:9032 в оренду третій особі.
10 травня 2022 року суд прийняв ухвалу про забезпечення позову (а.с.134-136).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Заяви розглянуто за межами граничного строку (місяць).
Тому відповідач допустив бездіяльність, яка припинена 30 липня 2021 року.
Позивачі не скористалися правом самостійно замовити проект землеустрою у строк, який встановлено законом (місячний строк з дня завершення місячного строку розгляду заяви), тому рішення відповідача створює перешкоди у замовленні виготовлення проектів землеустрою.
Проаналізувавши згадані норми права, суд зробив висновок, що Рада відмовила у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, не прийнявши попередньо рішення про створення громадського пасовища на земельній ділянці з кадастровим номером 3520582000:02:000:9032.
Клопотання старостів сіл про створення громадського пасовища можуть бути і не задоволені.
Дії відповідача вказують, що немає наміру створювати громадське пасовище, оскільки прагне передати земельну ділянку в оренду третій особі, що виключить можливість задоволення заяв позивачів.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність рішення Ради.
Тому його належить скасувати.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні повторно розглянути заяви з урахуванням правового висновку суду.
Отже, позов належить задовільнити.
Позивачі звільнені від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Визнати протиправною бездіяльність Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо розгляду заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства від 24 травня 2021 року, яка тривала з 26 червня по 30 липня 2021 року.
Визнати протиправним і скасувати рішення Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 30 липня 2021 року №1282, яким ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяв від 24 травня 2021 року.
Зобов'язати Олександрівську селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства від 24 травня 2021 року з урахуванням правового висновку суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей