Рішення від 11.05.2022 по справі 340/1397/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/1397/22

Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови провести з 10.01.2021 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 247,77 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 2514,67 грн., надбавки військовослужбовцям Сил спеціальних операцій Збройних Сил України в розмірі 1079,94 грн. та премії в розмірі 2 367,89 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 10.01.2021 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 247,77 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 2 514,67 грн., надбавки військовослужбовцям Сил спеціальних операцій Збройних Сил України в розмірі 1 079,94 грн. та премії в розмірі 2 367,89 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при призначенні пенсії позивача, в грошове забезпечення для обчислення пенсії не включені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які він отримував перед звільненням з військової служби, що порушує його право на отримання пенсії в розмірі, установленому законодавством України.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.20).

08 квітня 2022 року ухвалою суду продовжено процесуальний строк розгляду справи (а.с.22).

19.04.2022 (вх. № 11189/22) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що оскільки гр. ОСОБА_1 звільнено з військової служби 19.03.2018, середньомісячна сума додаткових видів обчислена виходячи з грошового забезпечення за березень 2018 року.

На день звільнення грошове забезпечення, згідно із грошовим атестатом ЗУ № 206458 та довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2018 за №818, виданими ВЧ НОМЕР_1 , становить 6 838,15 грн, а саме: 685,00 грн - посадовий оклад; 50,00 грн - оклад за військове звання; 73,50 грн - процентна надбавка за вислугу років (10%); 404,25 грн - надбавка за специфічні умови служби (50%); 1762,00 грн - надбавка військовослужбовцям ССО (100%); 3863,40 грн - премія (564%). У довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2018 за № 818, наданою військовою частиною НОМЕР_1 , такий додатковий вид грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, не зазначений.

Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 19 березня 2018 року № 24-рс, старшого сержанта ОСОБА_1 , інструктора відділення зв'язку та інформаційних систем штабу 2 загону військової частини НОМЕР_1 , було звільнено у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) частини восьмої статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.03.2018 року № 58, з 19.03.2018 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с.8).

З 20.03.2018 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1101007002 (Міноборони) від 20.03.2018 (а.с.9).

10 січня 2022 року, позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про проведення з 10.01.2021 перерахунку та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 247,77 грн., щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 2 514,67 грн., надбавки військовослужбовців Сил Спеціальних Операцій в розмірі 1079,94 грн. та премії в розмірі 2367,89 грн.(а.с.10-11).

До заяви позивачем додано лист військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_1 ) від 24.12.2021 № 631/3470 про розміри, отриманих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за березень 2018 року (а.с.12).

Листом від 08.02.2022 № 1234- 163/М-03/8-1100/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області фактично відмовило у задоволенні Заяви від 10.01.2022 (а.с.13).

Не погоджуючись з даною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 52 даного Закону.

Статтею 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VII), передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.

Згідно з пунктом 1 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22,12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01,2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Отже, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

При цьому, суд враховує, що згідно ст. 51 Закону №2262 при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі-Постанова № 393), визначено, зокрема, що для осіб, які звільнені із служби, з 1 березня 2018 р. та пізніше, і які на час звільнення мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 звільнено з військової служби 19.03.2018, середньомісячна сума додаткових видів обчислена виходячи з грошового забезпечення за березень 2018 року.

На день звільнення грошове забезпечення, згідно із грошовим атестатом ЗУ № 206458 та довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2018 за №818, виданими ВЧ НОМЕР_1 , становить 6 838,15 грн., а саме: 685,00 грн - посадовий оклад; 50,00 грн. - оклад за військове звання; 73,50 грн- процентна надбавка за вислугу років (10%); 404,25 грн. - надбавка за специфічні умови служби (50%); 1762,00 грн. - надбавка військовослужбовцям ССО (100%); 3863,40 грн - премія (564%).

У довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2018 за № 818, наданою військовою частиною НОМЕР_1 , такий додатковий вид грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, не зазначений.

Судом встановлено, що 10 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням нових складових. До даної заяви відповідачем додано лист військової частини НОМЕР_2 від 24.12.2021 № 631/3470 (а.с.10-11, 12).

Однак, суд зазначає, що відповідно до норм чинного законодавства, підставою розгляду заяви для здійснення перерахунку пенсії, являється звернення пенсіонера до органів пенсійного фонду з відповідними документами, а саме: грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців поспіль перед місяцем звільнення з військової служби.

Оскільки, звертаючись із заявою до відповідача позивачем не надано належних документів, а саме довідки про додаткові види грошового забезпечення, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області правомірно не проведено перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача являються необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула