Рішення від 13.05.2022 по справі 300/1268/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" травня 2022 р. справа № 300/1268/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання протиправними дій, зобов'язання видати та направити до органу пенсійного забезпечення нової довідки для перерахунку пенсійного забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою на день звільнення з ОВС до посади поліцейського - начальника сектору, апарату Національної поліції, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (надалі по тексту також - відповідач, ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області", ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області», уповноважений орган) про визнання протиправними дій, зобов'язання видати та направити до органу пенсійного забезпечення нової довідки для перерахунку пенсійного забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою на день звільнення з ОВС до посади поліцейського - начальника сектору, апарату Національної поліції.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 з 01.08.2001 звільнений у відставку з посади начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України. Відтак, з 02.08.2001 він є пенсіонером МВС України, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 Ліквідаційною комісіє УМВС України в Івано-Франківській області було видано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за №32/05/8-20 від 30.06.2020, в якій вказано прирівняну посаду поліцейського до посади на день звільнення із служби - начальник сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату Національної поліції («начальник сектору 1.23»).

В подальшому, у зв'язку із визнанням в судовому порядку протиправними і нечинними окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103) ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" 02.07.2021 видало ОСОБА_1 (за його зверненням), оновлену довідку №1263 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського «начальник сектору, що не входить до складу управління, відділення, відділу апарату головних управлінь Національної поліції».

Як вказує позивач 20.07.2021 він повторно звернувся до відповідача із письмовою заявою щодо видачі довідки про розмір мого грошового забезпечення, із врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19, яким визнано протиправними дії ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо прирівняння його посади на день звільнення з органі МВС - начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського - начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь Національної поліції. Проте, відповідач у листом від 15.09.2021 за №33/29-Р-1801 повідомив, що у ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» немає жодних зобов'язань щодо видачі довідки з урахуванням резолютивної частини рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19, а посада «начальник 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» прирівнюється до посади «начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу головних управління Національної поліції».

Згідно мотивів позивача у відповідності до пункту 23 розділу І Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №138 від 17.02.2017, посада ОСОБА_1 на день звільнення (начальник самостійного сектору (відділення) апарату МВС) прирівнюється/відповідає посаді начальник сектору апарату Національної поліції України.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 встановлено обставину займання посади - начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України як такої, що прирівнюється до посади начальника сектору апарату Національної поліції.

У зв'язку із вказаним відповідачем протиправно прирівняно посаду позивача в підрозділі апарату МВС України, звідки він звільнився на пенсію, до підрозділу апарату УМВС України у Івано-Франківській області.

25.03.2022 на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 18.03.2022 ОСОБА_1 , подав заяву про уточнення позовних вимог (а.с.33-38), якою уточнив другу вимогу, зокрема, просив, зобов'язати відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, із зазначенням у такій довідці посади на день його звільнення зі служби прирівняну до посади поліцейського - начальника сектору апарату Національної поліції. В силу вимог статті 47 КАС України судом прийнято коментовану заяву про уточнення позовних вимог.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 18.03.2022 (а.с.29-30), Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 30.03.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.39-40).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву №33/29-490 від 11.04.2022, який разом із письмовими доказами надійшов на адресу суду 13.04.2022 (а.с.64-75). Заперечуючи позовні вимоги представник ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 не покладено на відповідача жодних зобов'язань, в тому числі в частині видачі довідки за назвою посади в системі Національної поліції України, яку ОСОБА_1 вважає прирівняною із переліку таких, які відносилися до складу за штатом Міністерства внутрішніх справ України, на дату його звільнення.

За аргументами відповідача, пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 передбачено, що відповідною посадою вважається посада, яка за кваліфікаційною характеристикою, зокрема за назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу в структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Листом Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 09.09.2021 за №41793/22-2021 роз'яснено, що регіональні підрозділи внутрішньої безпеки було виведено з підпорядкування головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті в безпосереднє підпорядкування Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України у вересні 1994 року. З того часу і до моменту утворення в листопаді 2015 року Національної поліції України структурна приналежність зазначених підрозділів не змінювалась. Вони не входили ні до структури центрального апарату (апарату) Міністерства внутрішніх справ України, ні до структури апарату ГУМВС, УМВС, а функціонували у структур підрозділів, підпорядкованих Міністерству, і безпосередньо підпорядковувалися підрозділу внутрішньої безпеки (Управлінню, Департаменту, Службі) центрального апарату Міністерства внутрішніх справ України. При цьому розміри посадових окладів за посадами в регіональних підрозділах внутрішньої безпеки відповідали посадовим окладам за посадами в самостійних підрозділах апаратів ГУ МВС (УМВС) незважаючи на те, що вони не входили до їх структури. Відповідними ГУ МВС також здійснювалися всі види забезпечення працівників регіональних підрозділів внутрішньої безпеки за місцем дислокації, у тому числі й фінансове. Тому, при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення колишнім працівникам регіонального підрозділу внутрішньої безпеки УМВС України в Івано-Франківській області при прирівнюванні посади, з якої вони були звільнені з органів внутрішніх справ, до посад поліцейських, слід керуватися розділом VII Переліку посад осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, який затверджено наказом МВС України №138 від 17 лютого 2017 року (надалі по тексту також -Перелік №138).

Відтак, відповідач за зверненням позивача, керуючись вказаним Переліком, виготовив та направив довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) за №1263 від 02.07.2021, за якою посада ОСОБА_1 на день звільнення зі служби (01.08.2001) «начальник 2 відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» прирівняна до посади «заступник начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь Національної поліції».

Поряд із вказаним, представник відповідача вказав, що в грошовому атестаті ОСОБА_1 встановлений посадовий оклад у розмір 165,00 гривень, що відповідає посаді начальника відділення у складі управління, відділу згідно з додатком 3 (схема посадових окладів осіб начальницького складу ГУ МВС у Автономній республіці Крим та у Київській області, управлінь внутрішніх справ у областях і м. Севастополі) до постанови Кабінету Міністрів України від 08.07.1999 за №1223 «Про заходи щодо виконання статті 2 Указу президента України від 16.06.1999 за №650».

ОСОБА_1 19.04.2022 подав відповідь на відзив разом із письмовими доказами (а.с.76-83), в якій заперечив доводи викладені відповідачем у відзиві.

Зокрема, позивач вважає лист Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №41793/22-2021 від 09.09.2021 відповіддю з поточних службових питань. Такий лист не є нормативно-правовим актом, який дає права відповідачу вносити зміни у призначену пенсію, а носить лише інформаційний та рекомендаційний характер і не містить правових норм. Також, позивач звертає увагу суду, що накази МВС України про призначення та звільнення з посади є беззаперечним підтвердженням того, що займана посада входила в перелік посад апарату МВС України, з огляду на виконувані спеціальні функції, фактичне підпорядкування, фінансування та місце Департаменту внутрішньої безпеки УВБ ГУБОЗ МВС України в структурі МВС України. Окрім цього, особова справа позивача зберігалась в УВБ МВС України, а не кадровому апараті УМВС України в Івано-Франківській області, а грошове забезпечення визначалось при призначення на посаду позивача Міністром внутрішніх справ України. Безпідставним вважає твердження відповідача про те, що посадові оклади працівників внутрішньої безпеки відповідали посадовим окладам самостійних підрозділів апарату ГУМВС (УМВС), оскільки співробітникам внутрішньої безпеки всі складові грошового забезпечення, у тому числі посадовий оклад, розмір премії, надбавки, визначались та встановлювались у м. Київ начальником служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України та затверджувались виключно наказами МВС України. В свою чергу, УМВС України в Івано-Франківській області жодного відношення до визначення розміру грошового забезпечення позивача не мало.

Дана справа розглянута і вирішена за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення і виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши аргументи адміністративного позову, відзиву на позові і відповіді на відзив, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України «По особовому складу» №259 о/с від 28.06.2000 полковника міліції ОСОБА_1 призначено начальником 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України (а.с.82).

В подальшому наказом Міністерства внутрішніх справ України «По особовому складу» за №197 о/с від 31.05.2001 позивач з 31 липня 2001 року звільнений із посади начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України із одночасним відрядженням у розпорядження Управління МВС України в Івано-Франківській області (а.с.83).

ОСОБА_1 на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31.07.2001 за №301, наказом Управління МВС в Івано-Франківській області №99 о/с від 08.08.2001 (по особовому складу), полковника міліції, який перебував у розпорядженні УМВС по посаді начальника ВВБ в Івано-Франківській області УВБ ГУБОЗ МВС України, з 01.08.2001 звільнено з органів внутрішніх справ, у відставку по статті 65 пункту «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с.74).

Відтак, з 02.08.2001 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення, позов задоволено.

Рішенням суду:

- визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо прирівняння посади ОСОБА_1 - начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського - начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату ГУ НП у виготовленій і надісланій до Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідці про розмір грошового забезпечення за №447/8-19 від 18.02.2019;

- зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), станом на січень 2016 року з прирівнянням посади начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського - начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату Національної поліції, із зазначенням грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад - 3 800,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2 400,00 гривень; надбавка за стаж служби - 50% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, що у грошовому виразі становить 3 100,00 гривень; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 570,00 гривень; премія - 82%, що у грошовому виразі складає 8 093,40 гривень (а.с.10-13).

Відповідно до ухвал Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2020 і від 13.08.2020, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 остаточно набрало законної сили 13.08.2020 (а.с.14, 15).

На виконання такого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 в справі №300/1487/19 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області видала нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №32/05/8-20 від 30.06.2020 (а.с.16).

Згідно вказаної довідки №32/05/8-20 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення останнього за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського начальник сектору (1.23) до посади на день звільнення із служби - начальник 2-го відділення УВБ в Івано-Франківській області УВБ ГУБОЗ становить в загальному 17 963,40 гривень (а.с.16).

Реалізовуючи положення частини 4 статті 9 КАС України, із публічних відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень судом у даній справі, судом з'ясовано, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 у справі №№300/2146/20:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії згідно довідки від 30.06.2020 за №32/05/8-20, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 в справі №300/1487/19, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за нормами, чинними за січень 2016 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки від 30.06.2020 за №32/05/8-20, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 в справі №300/1487/19, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського начальник сектору (1.23) до посади на день звільнення із служби - начальник 2-го відділення ВВБ в Івано-Франківській області УВБ ГУБОЗ, в загальному розмірі грошового забезпечення 17 963,40 гривень, яке складається з: посадового окладу - 3 800 гривень; окладу за спеціальне звання (полковник міліції) - 2 400 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 3 100 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 570 гривень; премії (82%) - 8 093,40 гривень, з урахуванням раніше нарахованої і виплаченої пенсії (http://reestr.court.gov.ua/Review/92779452).

В подальшому у зв'язку із визнанням в судовому порядку протиправними і нечинними окремих положень Постанови №103 Державною установою ''Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області'' 02.07.2021 видало ОСОБА_1 , за його заявою від 11.06.2021 (а.с.17), оновлену довідку №1263 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського «начальник сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь Національної поліції» в загальній сумі 23 052,07 гривень. В примітках такої довідки вказано, що остання складена враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в справі №826/12704/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 (а.с.18-19).

ОСОБА_1 20.07.2021 звернувся до відповідача із заявою щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19 за посадою - начальник сектору апарату Національної поліції України за переліком посад поліцейських Національної України (а.с.20-22).

Розглядаючи заяву позивача, листом від 15.09.2021 за №33/29-Р-1801 відповідач повідомив, що при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення колишнім працівникам регіонального підрозділу внутрішньої безпеки УМВС України в Івано-Франківській області при прирівнюванні посади, з якої вони буди звільнені з органів внутрішніх справ, до посад поліцейських, слід керуватися розділом VII Переліку посад осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 16 розділу VII вказаного Переліку посада - начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України прирівнюється до посади поліцейського - начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь Національної поліції (а.с.23-24).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі та направленні до органу пенсійного забезпечення нової довідки для перерахунку з 01.12.2019 пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою на день звільнення з ОВС до посади поліцейського - начальника сектору, апарату Національної поліції, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.

Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Вказаний Закон містить такі положення:

- особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (частина 17 статті 43 Закону №2262-XII);

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону №2262-XII);

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону №2262-XII).

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Раніше призначена пенсія перераховується відповідно до порядку, встановленого статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 за №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (надалі по тексту також - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 за №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі по тексту також - Постанова №988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Правовою дією пункту 3 Постанови №988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Згідно з пунктом 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі по тексту також - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським, Порядок №260, Наказ №260).

За приписами пункту 2 Порядку №260, наказ яким затверджений цей Порядок, набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону №580-VII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103).

Відповідно до абзацу першого пункту третього цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., №12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в такій редакції:

"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.";

- додаток 2 до Порядку викласти в новій редакції (форма ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій);

- доповнено Порядок додатком 3 такого змісту "ДОВІДКА про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)". За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення визначався на нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, грошове забезпечення включало: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", премія.

Отже, Постанова №988 з 01.01.2016 визначила нові розміри і внесла зміни до складу грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

Як з'ясовано судом у досліджуваному випадку, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 в справі №300/2146/20 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області листом №34/05/8-2020 від 30.06.2020 направила відповідачу нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №32/05/8-20 від 30.06.2020 (а.с.16). Згідно цієї довідки №32/05/8-20 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення останнього за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського начальник сектору (1.23) до посади на день звільнення із служби - начальник 2-го відділення УВБ в Івано-Франківській області УВБ ГУБОЗ становить 17 963,40 гривень (а.с.16).

Разом з тим, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018. В свою чергу, Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18.

Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265 КАС України). Згідно з частиною першою статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, серед іншого, зміни до пункту 5 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019.

Попри вказане, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), залишеним постановою від 19.11.2019 Шостим апеляційним адміністративним судом (http://reestr.court.gov.ua/Review/82368814; http://reestr.court.gov.ua/Review/85866053), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

Надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 (http://reestr.court.gov.ua/Review/87361222) визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким вносилися зміни у Порядок № 45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

В той же час, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі №640/6077/19 (http://reestr.court.gov.ua/Review/94263854) визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у частині пункту 5, яким визначалося, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постанови, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.

З наведеного слідує, що з 19.11.2019, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

На переконання суду, у спірному випадку підлягає врахування правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, де Суд, серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Повертаючись до фактичних обставин справі як встановлено вище на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області" самостійно (добровільно) видало ОСОБА_1 за його зверненням довідку про розмір грошового забезпечення «за листопад 2019 року» №1263 від 02.07.2021, за прирівняною посадою поліцейського - начальник сектору, що не входить до складу управління, відділення, відділу апарату головних управлінь Національної поліції (а.с.19).

Варто відзначити те, що у даній справі не має спору в частині наявності чи відсутності обов'язку відповідача видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопад 2019 року. Дискусійним є лише питання про відповідність посади позивача, яку він обіймав на день звільнення в органах Міністерства внутрішніх справ України, до посади, яка прирівнюється до такої, станом на листопад 2019 року.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (надалі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міністерству внутрішніх справ України (його органам, з якого особи були звільнення із служби). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії як визначено пунктом 4 Порядку №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідною, в силу вимог пункту 6 Порядку №45, вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Наказом МВС України від 17 лютого 2017 року №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських (надалі по тексту як зазначено вище також - Перелік №138, Наказ №138).

Згідно з цим наказом відповідні посади у апараті МВС прирівнюються до посад у апараті Національної поліції України (розділ І), а посади в апараті головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі та на залізницях до посад в апараті головних управлінь Національної поліції (розділ VII).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 наказом Міністерства внутрішніх справ України «По особовому складу» за №259 о/с від 28.06.2000 призначено на посаду начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України (а.с.82). Наказом Міністерства внутрішніх справ України «По особовому складу» за №197 о/с від 31.05.2001 увільнено від посади начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області УВБ ГУБОЗ МВС України та відряджено у розпорядження УМВС в Івано-Франківській області, а наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області за №99о/с від 08.08.2001 згідно Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС ОСОБА_1 звільнено із органів внутрішніх справ у відставку по статті 65 пункту «а» (за віком), як такого, що перебував у розпорядженні Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (а.с.83).

Досліджуючи доводи сторін щодо приналежності/не приналежності посади, яку обіймав позивач на день звільнення до посад в апараті Національної поліції України (розділ І Переліку №138), чи до посад в апараті головних управлінь Національної поліції (розділ VII Переліку №138), суд виходить із наступного.

Так, пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про укріплення підрозділів внутрішньої безпеки органів внутрішніх справ» за №480 від 07.09.1994, чинного на час звільнення позивача, визначено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції. Згідно з додатком №1 до даного наказу внаслідок перерозподілу штату, відділ внутрішньої безпеки у Івано-Франківській області увійшов до складу апарату Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України (апарат міністерства).

Суд вказує, що наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про укріплення підрозділів внутрішньої безпеки органів внутрішніх справ» за №480 від 07.09.1994 був скасований наказом МВС України №1032 від 13.11.2012, вже після того як позивач перебував на пенсії (02.08.2021).

При цьому варто відмітити, що відповідно до пункту 7 наказу МВС України від 07.09.1994 за №480, що був чинний до 13.11.2012, безпосереднє керівництво управліннями УВБ МВС України в областях здійснює Управління внутрішньої безпеки МВС України, а не управління МВС в області. Всі особові справи працівників підрозділів внутрішньої безпеки зберігаються в УВБ МВС України.

Такі доводи позивача представник відповідача не простував, пояснень щодо невірного трактування чи тлумачення змісту наказу МВС України від 07.09.1994 за №480, не надав.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Тобто, за приписами даних норм посадовий оклад є лише одним з критеріїв відповідної оцінки за ознаками прирівняння, однак, не єдиним та не основним, який відповідач мав врахувати для визначення посади рівнозначною.

Державна установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області", відповідно до вказаних норм чинного законодавства зобов'язана була врахувати всі ідентифікуючі ознаки, зокрема, класифікаційні характеристики посади, при чому, не лише посадовий оклад, а й назву, функціональність та організаційний рівень підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо), чого зроблено не було.

Такій ознакам в їх сукупності відповідач оцінки не надав, пояснень в суд не представ.

В той же час, відповідач не наводить, в чому саме обов'язки за останньою займаною посадою ОСОБА_1 відповідають обов'язкам посади, до якої таку посаду було прирівняно.

Таким чином, з урахуванням назви, підпорядкування, місця даного підрозділу у структурі МВС, суд визнає, що посаді «начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» за сукупністю класифікаційних характеристик відповідає посада поліцейського «начальник сектору, апарату Національної поліції.

Відтак спірна посада відповідає пункту 23 розділу І Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №138 від 17.02.2017.

Варто відмітити й те, що згідно частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №300/1487/19, що набрала законної сили 13.08.2020, у відношенні до ОСОБА_1 , який є позивачем у справі №300/1268/22, встановлено обставину відповідності посади «начальник 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» як такої, що прирівнюється до посади «начальник сектору апарату Національної поліції» (зворотній бік а.с.12).

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач, при формуванні довідку від 02.07.2021 за №1263 та прирівнюючи займану позивачем посаду до посади «начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь Національної поліції», діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення, такі дії не відповідають частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у цій частині вимог.

Щодо решти позовних вимог про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки із вірними даними Переліком №138 в частині змісту «для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії», суд зазначає про їх безпідставність.

У розгляді даної справи Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виступає другим відповідачем чи співвідповідачем, а тому визначення у резолютивній частині рішення способу захисту порушеного права, за змістом заяви про уточнення позовних вимог від 25.03.2022 (а.с.38), тобто, визначати, що саме і з якої дати зобов'язаний вчинити суб'єкт владних повноважень, який не є стороною у справі, рішення, дії чи бездіяльність якого ще не настали, є невірним способом захисту і порушенням норм процесуального права, а відтак такі вимоги не підлягають до задоволення.

За наслідками судового розгляду суд ухвалює відповідне рішення, відновлюючи порушене право позивача на конкретну календарну дату, тобто публічно-правовий спір вирішується у ретроспективі спірних правовідносин, а його процесуальне завершення оформляється судовим рішенням.

Суд не вирішує своїм рішенням спірні правовідносини на майбутнє, в тому числі на врегулювання правовідносин після ухвалення рішення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Так як заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а позивач згідно з квитанції за №84 від 04.03.2022 підтвердив сплату судового збору на суму 992,40 гривень (а.с.1), то на користь ОСОБА_1 підлягає стягнення із відповідача 793,92 гривень судових витрат, що пропорційно становить 80% від задоволених позовних вимог.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" щодо прирівняння посади ОСОБА_1 на день звільнення: "начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України" до посади поліцейського - "начальника сектору, що не входить до складу управління, відділу апарату головних управлінь ГУ НП" у виготовленій довідці про розмір грошового забезпечення за №1263 від 02.07.2021, що враховується для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" підготувати та направити (надати) Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 за №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, із прирівнянням (визначення відповідною) посади начальника 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Івано-Франківській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського - начальника сектору апарату Національної поліції (пункт 23 розділу І Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №138 від 17.02.2017).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (ідентифікаційний код юридичної особи 08734204) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 793 (сімсот дев'яносто три) гривні 92 (дев'яносто дві) копійки.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .

Відповідач - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (ідентифікаційний код юридичної особи 08734204, вул. Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.