м. Вінниця
13 травня 2022 р. Справа №120/13159/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши в місті Вінниці у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Агрономічної сільської ради Вінницького району
про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправною бездіяльністю сільської ради, яка полягає у неповідомленні позивача про наслідки розгляду його клопотання від 02.08.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва на території Агрономічної сільської ради. При цьому, позивачем зазначено про те, що клопотання містило вказівку на невідкладне повідомлення його по телефону, листом чи електронною поштою. Проте, станом на день звернення до суду з цим адміністративним позовом, позивача ні про засідання сесії, ні про наслідки розгляду його клопотання повідомлено не було.
Представником відповідача надано відзив на адміністративний позов, яким заперечує щодо заявлених позовних вимог. Зазначає, що відповідно до норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу, не визначено норми, яка б зобов'язувала орган місцевого самоврядування повідомляти персонально кожного громадянина про час та місце проведення сесії. З підстав чого просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до ухвали про відкриття провадження від 20.10.2021 розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для надання відзиву.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що 02.08.2021 позивач звернувся до Агрономічної сільської ради із клопотанням про надання як учаснику АТО - земельної ділянки у власність для індивідуального дачного будівництва в розмірах, не більше 0,10 гектара.
Крім того, у клопотанні зазначено про те, що позивач просить повідомити про час та місце розгляду його заяви та виявив бажання бути присутнім під час сесії міської ради, на якій вона буде розглядатися.
22.09.2021 року відбулася 14 сесія Агрономічної сільської ради 8 скликання, на якій було прийнято рішення № 1011 від 22.09.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області гр. ОСОБА_1 ".
Разом з тим, розпорядження сільського голови "Про скликання чергової 14 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради" оприлюднено на веб-сайті Агрономічної сільської ради із зазначенням дати, часу та місця проведення та визначено порядок денний 14 сесії Агрономічної сільської ради 8 скликання.
Проект рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області", теж було опубліковано на веб-сайті Агрономічної сільської ради.
Також, рішення Агрономічної сільської ради №1011 від 22.09.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області гр. ОСОБА_1 " було оприлюднено на офіційній сторінці Агрономічної сільської ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 3, 4 статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Положеннями частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції
Разом з тим ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що сільський голова серед іншого, в межах свої повноважень видає розпорядження.
Частиною 4 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що сесії ради скликаються: відповідно сільським, селищним, міським головою.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
За приписами частин 1, 2, 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Крім того, рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів, інформація, визначена законодавством про засади регуляторної політики відносяться до переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (п.9 Додатку до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21.10.2015 року).
Відповідно до ч. 1, 2 ст.10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб - сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Більше того, ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язанні оприлюднювати - нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; - плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань; - проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Разом з тим, законодавцем передбачено норму, яка відображена в ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", що у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту зазначена раніше інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Отже, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В актах, проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації.
Відповідно до п. 19 ч. 1 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
З огляду на вищезазначене, суд зазначає, що розпорядження сільського голови, крім розпоряджень, які є внутрішньо - організаційними, є актами, які в свою чергу підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.
Таким чином, дослідуючи матеріали справи, судом встановлено, що на виконання зазначених норм Агрономічною сільською радою на офіційному веб-сайті було оприлюднено: розпорядження сільського голови "Про скликання чергової 14 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради" (дата оприлюднення 10.09.2021), із зазначенням дати, часу та місця проведення та порядку денного сесії; - проект рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області гр. ОСОБА_1 " (дата оприлюднення ІНФОРМАЦІЯ_1 ); - рішення Агрономічної сільської ради №1011 від 22.09.2021 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області гр. ОСОБА_1 " (дата опублікування ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Отже, із зазначеного слідує, що Агрономічна сільська рада, прийняла один із варіантів повідомлення про надання інформації щодо нормативно правих актів, які розробляються, планується прийняти та проекти яких будуть прийняті у формі рішень, із зазначенням часу, дати та місця проведення відкритої сесії сільської ради у формі відкритих даних.
Зазначене свідчить, що остання діяла в межах повноважень та, у відповідності до норм чинного законодавства та прийняла по його заяві рішення.
Тому, суд не знаходить порушення прав позивача по її не розгляду. Оскільки, рішення за результатом розгляду такого клопотання прийнято та опубліковано на офіційному веб-сайті сільської ради. Більше того доступ до якого не обмежено.
Таким чином, суд акцентує увагу, що зацікавлена особа вчинила бездіяльність, натомість, мала би вчиняти відповідні активні дії з метою отримання інформації щодо наслідків розгляду його клопотання.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Тому завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом, у конкретних публічно-правових відносинах.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі № 826/4406/16, від 10.06.2021 у справі № 757/12159/17-а.
Таким чином, перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, розподіл судових витрат у цій справі розподілу не підлягає.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради Вінницького району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом
Суддя
Секретар