Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/1882/21
3/689/4/22
Іменем України
06 травня 2022 року смт. Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий-суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря судового засідання Грановської Д.А.
захисника Бабчинського В.К.
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ярмолинці справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає по АДРЕСА_1 , з середньою освітою, неодруженого, непрацюючого,
за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №163295, складеного 18.09.2021 поліцейським СРПП ВП №3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції Криштофором С.В., ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП за те, що будучи згідно постанови Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 09.09.2021 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повторно протягом року,18 вересня 2021 року о 03 год. 04 хв. по вул. Пушкіна, 135, в смт. Ярмолинці Хмельницького району Хмельницької області керував автомобілем ВАЗ-2107, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п.п. “а” п. 2.9. Правил дорожнього руху (затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306, далі - ПДР). Огляд на стан сп'яніння проводився в КНП “ХОЗЗНПД” ХОР, висновок від 18.09.2021.
В суді ОСОБА_2 винним себе не визнав та пояснив, що 18 вересня 2021 року близько 03 години на власному автомобілі ВАЗ-2107 він заїхав на АЗС по вул. Пушкіна в смт. Ярмолинці і там його зупинили працівники поліції. В нього не було свідоцтва про право керування транспортним засобом, а працівники поліції почали наполягати, щоб він пройшов огляд в медичному закладі на стан наркотичного сп'яніння. Незважаючи на те, що він просив дочекатись його захисника, працівники поліції привезли його в КНП "ХОЗЗНПД" ХОР, де він пройшов тест на наявність наркотичних речовин, який показав позитивний результат. Також ОСОБА_2 зазначив, що на місці зупинки його автомобіля пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння працівники поліції йому не пропонували, в стані наркотичного сп'яніння він не перебував.
Крім того, захисник Стерницького зазначив, що огляд останнього на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі був проведений з порушеннями вимог законодавства, зокрема зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження не були відібрані у дві ємності, а саме лабораторне дослідження не проводилося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про таке.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п. 2.9. ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Підставами притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є, зокрема, керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння.
Процедура огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння осіб, які керують транспортними засобами, визначена ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. №1103 (далі - Порядок) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція).
Відповідно до вказаних нормативно-правових актів огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення (ч. 4 ст. 266 КУпАП).
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КУпАП).
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 266).
Як слідує із п. 2, 3, 6, 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. №1103:
-огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС;
-огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
-водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я;
-огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду (п. 7, 8, 9, 15, 16 Розділу ІІІ Інструкції).
Однак, огляд ОСОБА_2 на стан наркотичного сп'яніння був проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, а висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Порядку та Інструкції, а тому вважаються недійсними (ч. 1-3, 5 ст. 266 КУпАП, п.п. 2-3, 10 Порядку, п.п. 2, 7 Розділу І, п.п. 7-9, 15, 16, 22 Розділу ІІІ Інструкції).
Як видно із переглянутого у судовому засіданні відеозапису, зробленого з нагрудного портативного відеореєстратора працівника поліції, на місці зупинки транспортного засобу Стерницького працівники поліції не пропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, хоча ОСОБА_2 бажав пройти такий огляд на місці зупинки керованого ним автомобіля.
Також судом встановлено, що огляд Стерницького на стан наркотичного сп'яніння проводився лікарем в медичному закладі, за допомогою “Комбінованого тесту на наркотики Wondfo”. Відповідно до акту медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.09.2021 лабораторне дослідження зразків біоматеріалу (сечі) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вказаному закладі не проводилось.
При цьому, як у вищевказаному акті, так і у висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.09.2021 зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння.
Разом з тим, згідно з інструкцією по використанню, вищевказаний тест представляє собою тільки якісне скринінгове дослідження. Він не призначений для визначення кількісних значень концентрації наркотичних речовин або рівня інтоксикації. Існує ймовірність технічних або процедурних помилок, а також потрапляння інших речовин у зразок сечі, що може призвести до отримання хибних результатів. За допомогою аналізу неможливо відрізнити наркотичні речовини від деяких лікарських засобів. Позитивний результат може бути отриманий при вживанні певних продуктів харчування або харчових добавок.
Наведене вище свідчить про те, що при проведенні огляду ОСОБА_2 на стан наркотичного сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я не було дотримано передбаченої законом процедури, адже лабораторне дослідження біологічного середовища на визначення наркотичного засобу, яке згідно з вимогами Інструкції є обов'язковим, не проводилось.
Крім того, як пояснила лікар, яка проводила такий огляд, зразки біологічного середовища (сечі) Стерницького для лабораторного дослідження були відібрані у одну ємність, що є порушенням п. 10 Розділу ІІІ Інструкції, а який саме наркотичний засіб був в зразках біологічного середовища ОСОБА_2 нею не встановлювався.
З урахуванням вищенаведеного, дані висновку від 18.09.2021 щодо результатів медичного огляду ОСОБА_2 на стан наркотичного сп'яніння, за обставин не проведення лабораторного дослідження, відповідно до вимог п. 22 Розділу ІІІ Інструкції є недійсними і не можуть бути покладені в обґрунтування доведеності вини особи, а відтак суд визнає їх недостовірним та недопустимим доказом у справі.
Інших належних, достовірних та допустимих доказів, які б об'єктивно доводили факт керування ОСОБА_2 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, що було б зафіксовано у спосіб, передбачений чинним законодавством, в матеріалах справи немає.
В силу ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Наведене свідчить про наявність обґрунтованих сумнівів щодо перебування ОСОБА_1 за вищевказаних обставин в стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, з урахуванням вимог ч. 1 ст. 247 КУпАП, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 слід закрити в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 247, 265, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити, в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.М.Баськов