Постанова від 12.05.2022 по справі 569/3919/22

Справа № 569/3919/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2022 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєв Д.В., з участю представника Поліської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 а за ст. 472 МК України, -

ВСТАНОВИВ :

25.01.2022 року директором ТзОВ «Авто Проспект Плюс» ОСОБА_1 на митний пост «Рівне» Рівненської митниці подано митну декларацію типу ІМ40АА №UA204020/2022/203472 з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 , з наданням пільг передбачених Законом України від 15.04.2021 № 1403-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України».

Для митного оформлення зазначеного транспортного засобу директором ТзОВ «Авто проспект Плюс» ОСОБА_1 , подано наступні товаросупровідні документи : документ про реєстрацію транспортного засобу №DR/BAI 3980268 від 27.11.2012 року, документ купівлі-продажу (umowa sprzedazy samochodu) №б/н від 14.06.2020 року, витяг з сайту HistoriaPojazdu.gov.pl про зняття авто з обліку, експертна довідка №1205/22 від 25.01.2022 року та довідка №2724 від 12.10.2022 року, сертифікат відповідності №UA.005.006217-22 від 25.01.2022р.

В описі графи 31 митної декларації типу ІМ40АА №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 директором ТзОВ «Авто проспект Плюс» ОСОБА_1 заявлено наступну інформацію про товар: «Легковий автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 6, тип кузова - універсал, призначений для використання на дорогах загального користування (для перевезення пасажирів), тип двигуна - дизельний, номер (маркування) двигуна -н/в, робочий об'єм циліндрів - 2148 см3, потужність двигуна - 95кВт, колісна формула - 4x2, бувший у використанні, календарний рік виготовлення - 2000, модельний рік виготовлення - 2000».

При цьому, у графі 33 митної декларації типу ІМ40ААUA204020/2022/203472 від 25.01.2022 директором ТзОВ «Авто Проспект Плюс» ОСОБА_1 заявлено код товару згідно УКТ ЗЕД: 8703329030.

Під час перевірки правильності класифікації товарів виникли сумніви щодо достовірності заявленого коду транспортного засобу згідно УКТ ЗЕД. З метою перевірки правильності класифікації товару за митною декларацією типу ІМ40АА №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 підрозділом митного оформлення №1 митного поста «Рівне» до управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД направлено запит №203472 від 25.01.2022.

28.01.2022 сектором класифікації товарів Рівненської митниці винесено Рішення про визначення коду товару від 28.01.2022р. № KT-UA204000-0004-2022 відповідно до якого вищезазначений транспортний засіб необхідно класифікувати за кодом згідно з УКТ ЗЕД 8704219900, при цьому опис товару у графі 31 митної декларації необхідно викласти в редакції: «Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів, автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 , загальна кількість місць, включаючи місце водія - 3, тип кузова - універсал, призначений для використання на дорогах загального користування (для перевезення вантажів), тип двигуна - дизельний, номер (маркування) двигуна -н/в, робочий об'єм циліндрів - 2148 см3, потужність двигуна - 95кВт, колісна формула - 4x2, бувший у використанні, календарний рік виготовлення - 2000, модельний рік виготовлення - 2000».

Одночасно, 26.01.2022 за митною декларацією №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 року було додано форми контролю 203-1 «проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації» і 911-1 «забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки».

В результаті проведеного митного огляду товарів, що підтверджено актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №UA204020/2022/203472 від 04.02.2022 року, було виявлено перегородку між кабіною водія та вантажним відділенням (не за розмірами кузова), наявні вікна в бокових панелях, відсутні доступні отвори для кріплень сидінь та встановлення пристроїв безпеки, відсутні в задній частині кузова декоративне оздоблення та ознаки комфорту. Задній ряд сидінь встановлено за допомогою металевих кронштейнів (кутників) шляхом прикручування гвинтами до підлоги. Отже, вказаним актом митного огляду підтверджено, що транспортний засіб має ознаки вантажного.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари.

Враховуючи частину 1 статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення , які переміщуються через митний кордон України.

У відповідності до п.1 та п. 3 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний : здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Відповідно до пункту 3.2. Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 р. №651, відомості, заявлені у МД декларантом або уповноваженою ним особою, є відомостями, необхідними для митних цілей.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У відповідності до Закону України від 03.12.2019 № 313-ІХ «Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів» митне оформлення з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, здійснюється за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО -5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно.

Згідно сертифіката відповідності №UA.005.006217-22 від 25.01.2022р. транспортний засіб «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 відповідає «ЄВРО - 3» рівня екологічної норми.

Одночасно, до митної декларації №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 директором ТзОВ «Авто Проспект Плюс» ОСОБА_1 , подано документ про реєстрацію транспортного засобу №DR/BAI 3980268 від 27.11.2012 року, у графі S1 (кількість сидячих місць з місцем водія) якого зазначено цифру «3».

Враховуючи зазначене, директором ТзОВ «Авто Проспект Плюс» ОСОБА_1 під час митного оформлення транспортного засобу «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 з метою отримання пільг передбачених Законом України від 15.04.2021 № 1403-ІХ, в митній декларації №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 заявлено недостовірні дані стосовно опису та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, що в подальшому призвело до зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 83 384,80 грн.

Частиною 2 статті 266 Митного кодексу України передбачено, що перед поданням митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснити фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах.

Таким чином, директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Проспект Плюс» ОСОБА_1 , в порушення вимог частини 1 статті 257 Митного кодексу України, не заявлено за встановленою формою в митній декларації типу ІМ40АА №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 точні та достовірні відомості стосовно опису транспортного засобу марки «MERCEDES- BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) НОМЕР_2 , та невірно заявлено код товару згідно з УКТ ЗЕД. Митна вартість транспортного засобу становить 64118,80 грн.

В діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, а саме недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

ОСОБА_1 будучи повідомленою про день та час розгляду справи, у судове засідання не з'явилась. Клопотань про розгляд справи у її відсутності, чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом не надіслала.

Суд, у відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України, вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності оскільки є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і від нього не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Представник Поліської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А. в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримала і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані її дії.

Заслухавши представника Поліської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А., дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Як вбачається із ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, підлягає встановленню чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до ст. 9, 10 КУпАП правопорушення визнається вчиненим: 1) умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків, 2) з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Так, відповідно до ст. 472 МК України адміністративна відповідальність настає в разі недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом про порушення митних правил №0044/20400/22 від 21.02.2022 року, копією митної декларації типу ІМ40АА №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022, та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття органом доходів та зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний : 1)здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогумитного органупред'явити товари,транспортні засоби комерційного призначеннядля митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Згідно ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Таким чином, матеріалами справи доведено та судом встановлено, що особою, яка притягується до відповідальності, з метою отримання пільг передбачених Законом України від 15.04.2021 № 1403-ІХ, в митній декларації №UA204020/2022/203472 від 25.01.2022 заявлено недостовірні дані стосовно опису та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи вищевикладене, суд накладає на правопорушника стягнення, відповідно до санкції ст. 472 МК України, у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.

Відповідно до Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 496 грн. 20 коп.

12.05.2022 року на адресу Рівненського міського суду від командира Військової частини НОМЕР_3 Національної Гвардії України МВС України підполковника ОСОБА_2 надійшов лист №50/55/23-272 від 26.04.2022 року, у якому в зв'язку із введенням в державі воєнного стану, міститься прохання вирішити питання (у разі конфіскації транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 про передачу наведеного вище транспортного засобу у військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ), яка є військовим формуванням та забезпечується виключно за рахунок держави Україна, для забезпечення потреб військовослужбовців.

Відповідно до указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно указу Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Згідно указу Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Враховуючи вищенаведене, вважаю, що клопотання командира Військової частини НОМЕР_3 Національної Гвардії України МВС України підполковника ОСОБА_2 про передачу конфіскованого на користь держави у ОСОБА_1 транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 військовій частині НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) на потреби військовослужбовців підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 472 Митного кодексу України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил в сумі 64 118 (шістдесят чотири тисячі сто вісімнадцять) грн. 80 коп. з конфіскацією транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 .

Стягнути із ОСОБА_1 в прибуток держави судовий збір в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.

Трансопртний засіб марки «MERCEDES-BENZ», модель «SPRINTER», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 передати у військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), яка є військовим формуванням та забезпечується виключно за рахунок держави України, для потреб військовослужбовців.

Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.

Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв