12 травня 2022 року Справа № 280/1311/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Державного агентства водних ресурсів України (01004, м.Київ, вул.Велика Васильківська, буд.8, код ЄДРПОУ 37472104) до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (71503, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Будівельників, буд. 17, офіс 5-1, код ЄДРПОУ 32166551), третя особа: Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,
25.01.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного агентства водних ресурсів України (далі - позивач) до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (далі - відповідач), третя особа: Головне управління ДПС у Запорізькій області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування №137/ЗП/49д-17 від 14.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на виконання функцій, покладених на контролюючі органи, направлено лист від 28.12.2021 № 2687/0/06-21 на адресу Державного агентства водних ресурсів України із інформацією про несплату рентної плати Комунальним підприємством «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради та вжиття заходів відповідно до законодавства. Зазначені обставини є підставою для анулювання дозволу. На момент виникнення спірних правовідносин органом, який уповноважений видавати спеціальні дозволи для спеціального водокористування, є Державне агентство водних ресурсів України, яке відповідно до вимог ст. 55 ВК України є належним суб'єктом звернення до суду, тому й звертається із даним позовом у порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою суду від 31.01.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, будь-якої правової позиції щодо поданого позову до суду не надав.
28.03.2022 суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких останній зазначає, що КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» видано дозвіл на спецводокористування від 14.12.2017 №137/ЗП/49д-17. Підприємство протягом останніх шести місяців не сплачувало рентну плату за спеціальне використання води. Станом на 01.02.2022 має заборгованість в сумі 490,6 тис.грн. З метою недопущення втрат бюджету та на виконання п.п.258.2.5 п.258.2 ст.258 ПК України, контролюючим органом до Державного агентства водних ресурсів України (далі -Держводагентство) направлено відповідну інформацію листом від 03.12.2021 №75858/6/08-01-04-12 для вжиття заходів відповідно до діючого законодавства. Листом від 30.12.2022 №7875/9/11-21 Держводагентство направило КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» рекомендацію щодо сплати податкової заборгованості по рентній платі за спеціальне використання води та повідомило про це ГУ ДПС у Запорізькій області. Просить позовні вимоги задовольнити.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державним агентством водних ресурсів України видано дозвіл КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» на спеціальне водокористування №137/ЗП/49д-17 від 14.12.2017, терміном дії по 21.09.2022 (а.с.8-12).
Зазначений вище дозвіл надає право КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» здійснювати спеціальне водокористування (для забезпечення питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб, передача води для потреб населення, передача води вторинним водокористувачам.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на виконання функцій, покладених на контролюючі органи, направлено лист від 03.12.2021 №75858/6/08-01-04-12 на адресу Державного агентства водних ресурсів України з інформацією про несплату рентної плати КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» та вжиття заходів відповідно до законодавства (а.с.7).
У зв'язку з отриманням листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 03.12.2021 №75858/6/08-01-04-12 про несплату КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» рентних платежів, на підставі ст. 55 Водного кодексу України Державне агентство водних ресурсів звернулось з позовом до адміністративного суду про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує таке.
Спірні правовідносини регулюються Водним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321«Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. № 459».
Відповідно до ст. 2 Водного кодексу України, завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Статтею 42 ВК України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ст. 49 ВК України).
Згідно п. 11 ч. 1ст. 44 ВК України, водокористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 30 ВК України, збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.
Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів;
суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п.255.3 ст.255 ПК України).
Згідно підпункту 255.11.1 пункту 255.11 ст.255 ПК України, водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п.255.12 ст.255 ПК України).
Відповідно до п.257.1ст.257 ПК України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п.257.2ст.257 ПК України).
Згідно п.257.5ст.255 ПК України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Пунктом 258.1 статті258 ПК України встановлена відповідальність платників рентної плати. Так, визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 ст.258 ПК України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.
В свою чергу, статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування.
Згідно вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Встановлено, що орган, який видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема, систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.
В даному випадку, як зазначалось вище, підставою для звернення Державного агентства водних ресурсів з позовом про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради», став факт отримання від контролюючого органу листа від 03.12.2021 №75858/6/08-01-04-12 з інформацією про несплату рентної плати відповідачем протягом шести місяців та вжиття заходів відповідно до законодавства.
У своїх письмових поясненнях (вх. № 14544 від 28.03.2022) наданих до суду, ГУ ДПС у Запорізькій області зазначило, що КП «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради» протягом останніх шести місяців не сплачувало рентну плату за спеціальне використання води. Станом на 01.02.2022 підприємство має заборгованість в сумі 490,6 тис.грн.
Факт несплати грошових зобов'язань з рентної плати не спростований відповідачем в ході судового розгляду. Відзив на позовну заяву відповідач не надав, доводи позивача не спростував.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на наведене, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги Державного агентства водних ресурсів України (01004, м.Київ, вул.Велика Васильківська, буд.8, код ЄДРПОУ 37472104) до Комунального підприємства «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради (71503, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Будівельників, буд. 17, офіс 5-1, код ЄДРПОУ 32166551), третя особа: Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, задовольнити.
Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування №137/ЗП/49д-17 від 14.12.2017, виданий Комунальному підприємству «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.05.2022.
Суддя Ю.В. Калашник