11 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16948/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Приватне підприємство «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» (далі - ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач1), Державної податкової служби України (далі -ДПС України, відповідач2) про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області №3417686/37976967 від 24.11.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12 від 09.07.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» направило до ДПС України на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №12 від 09.07.2021 щодо продажу ДП «НАЕК» «Енергоатом» ВП «Рівненська АЕС» олії соняшникової рафінованої у кількості 4600 кг на загальну суму 257324,00 грн (в т.ч. ПДВ 51464,80 грн), однак 29.07.2021 отримало квитанцію, якою реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено у зв'язку з тим, що коди УКТЗЕД товару/послуг 0701, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У зв'язку з зупиненням реєстрації вказаної податкової накладної товариством надано пояснення разом з усіма первинними документами, які розкривають суть господарської операції. Тобто, факт придбання у ТОВ «Радемо» олії соняшникової, її транспортування власним транспортування власним транспортом та її подальшу реалізацію із комерційною метою, тобто із явною вигодою для позивача, що підтверджує очевидну економічну доцільність її проведення, а відтак її реальність. Первинні документи виписані на підставі реальних господарських дій, свідчать про їх вчинення, тобто зміну фактичного власника та підтверджують волевиявлення сторін на їх проведення.
Однак рішенням №3417686/37976967 від 24.11.2021 у реєстрації податкової накладної №12 було відмовлено. Підставою для відмови податковий орган зазначив: ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів, послуг, зберігання та транспортування, складських описів, актів приймання передачі товарів розрахункових документів, банківських виписок із особових рахунків, відсутні ТТН на придбання, відсутні повна оплата по вказаній операції.
Вказане рішення було оскаржене до ДПС України, однак скаргу було залишено без задоволення.
ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» вважає, що надані ним документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також, що спірне рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості індивідуального акту, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу випливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
На підставі наведеного просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2022 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи проводити без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідачів у відзиві на позовну заяву позовних вимог не визнала та зазначила, що ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» виписано для ДП «НАЕК» Енергоатом ВП Рівненська АЕС податкову накладну №12 від 09.07.2021 на поставку олії соняшникової рафінованої на загальну суму 308788,80 грн., ПДВ - 51464, 80 грн., однак реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена ДПС України згідно квитанції на підставі підпункту 201.16 статті 201 ПК України з причини: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1512, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товарипослуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товарупослуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та платнику запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних.
Для підтвердження реєстрації податкової накладної №12 від 09.07.2021, платником подано повідомлення №1 від 19.11.2021 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрація яких зупинено з додатками та наступні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій з додатками в кількості 15 шт. а саме: оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за липень 2021 року, оборотно-садова відомість по рахунку 11 за липень 2021 року, оборотно-садова відомість по рахунку 361 за 01.07.2021 - 17.11.2021, оборотно-садова відомість по рахунку 631 за 01.07.2021- 17.11.2021, договір поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021 зі специфікацією, договір поставки №42/1 від 01.07.2021, договір оренди нежитлового приміщення №2-2021 від 01.01.2021, договір оренди невідокремленої частини приміщення №04-01/2021/1 від 04.01.2021 з актом прийому-передачі, видаткова накладна №7822 від 09.07.2021, видаткова накладна №350 від 06.07.2021, платіжне доручення №621 від 26.07.2021, платіжне доручення №622 від 27.07.2021, платіжне доручення №3482 від 27.07.2021, пояснення, штатний розпис з 01.07.2021.
При цьому, представник відповідачів вказує, що позивачем розрахункових документів/платіжних доручень по договору поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021, укладеному між ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА», не було надано ні до комісії ГУ ДПС у Волинській області, ні до суду. Також відсутні товаро-супроводжуючі документи на доставку товару, передбачені договором поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021.
Крім того, ряд документів, було подано до суду вже після оскаржуваного рішення, а тому ГУ ДПС у Волинській області не мало можливості надати їм оцінки.
З огляду на зазначене вважає, що у ГУ ДПС у Волинській області були всі підстави для прийняття рішення №3417686/37976967 від 24.11.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН від 09.07.2021 №12.
Крім того, зазначає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
З урахуванням зазначеного представник відповідачів просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Суд також наголошує, що за змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві клопотання про розгляд справи за участі представника ГУ ДПС у Волинській області, не підлягало судом вирішенню по суті.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Суд встановив, що ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 02.11.2011, основним видом діяльності є 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами.
07.06.2021 між ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» (постачальник) та Відокремленим підрозділом «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (замовник) укладено договір поставки №53-122-01-21-10824/58, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити та передати у власність замовника рафіновану олію, яка передбачена специфікацією №1 до даного договору, а замовник в свою чергу, зобов'язується оплатити товар за кількістю та за цінами, що передбачені у специфікації №1 (додаток №1 до договору) (а.с. 19-24).
Ціна товару, що поставляється за цим Договором складає - 658749,44 грн. без ПДВ, крім того ПДВ - 131749,89 грн. Загальна сума договору (вартість товару складає) - 790499,33 грн. з ПДВ. Кількість товару та ціна за одиницю товару вказана у специфікації №1 до даного договору (пункти 2.1-2.3 договору).
Згідно пункту 6.1 договору оплата за поставлений якісний товар здійснюється замовником шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника згідно видаткової накладної або накладної протягом 45 календарних днів з дати поставки, за умови реєстрації постачальником податкової накладної у ЄРПН.
Пунктом 8.1 договору визначено, що приймання товару здійснюється у відповідності з інструкціями №11-6 від 15.06.65р. «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількісно» та №11-7 від 25.04.66р. «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю» при наявності товарно-супровідних документів: видаткова накладна або накладна та документів (якісних посвідчень, декларацій виробника або висновків санітарно-епідеміологічної експертизи на товар), які підтверджують якість товару і надаються Замовнику разом з товаром при кожній поставці.
На підставі вказаного договору позивачем виписано видаткову накладну №7822 від 09.07.2021 на товар олія соняшникова рафінована у кількості 4600 кг загальною вартістю 308 788,80 грн (в тому числі ПДВ - 51 464,80 грн) (а.с.25).
09.07.2021 ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» складено та подано до реєстрації податкову накладну № 12 (покупець ДП «НАЕК «Енергоатом» ВП «Рівненська атомна електрична станція», товар - олія соняшникова рафінована, кількість 4600 кг, обсяг постачання 257324,00 грн., сума ПДВ 51464,80 грн.) (а. с. 37).
Відповідно до квитанції від 29.07.2021 реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1512, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а.с.38).
У квитанції також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Для підтвердження реєстрації спірних податкових накладних позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 19.11.2021 №1 разом із та копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій в кількості 15 додатків (а.с.39).
За результатами розгляду вказаних документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржуване рішення від 24.11.2021 №3417686/37976967 про відмову в реєстрації податкової накладної від 09.07.2021 №12 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі «додаткова інформація» зазначено, що відсутні розрахункові документи (платіжні доручення), товаро-супроводжуючі документи на доставку (а.с.62).
Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДПС України.
Рішенням ДПС України від 09.12.2021 №57692/37976967/2 скаргу товариства залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін, з підстав ненадання платником податку: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (а.с.83).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Нормами пункту 7 Порядку №1165, визначено, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165, передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як встановлено судом реєстрація спірної податкової накладної була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1512 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Так, в отриманій позивачем квитанції контролюючий орган вказав на те, що для реєстрації податкової накладної коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1512 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Суд дійшов висновку про обґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Отже, квитанція про зупинення реєстрації податкових накладних відповідає вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Так, рішенням ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 24.11.2021 №3417686/37976967 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 09.07.2021 №12 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Суд також зазначає, що в графі «додаткова інформація» вказаного рішення зазначено, що для розгляду не надано розрахункових докуреній (платіжних доручень), товаро-супроводжуючих документів на поставку.(а.с.62).
Як установлено судом та підтверджується податковим органом, з метою реєстрації зупиненої податкової накладної від 09.07.2021 №12 та підтвердження здійснення господарський операцій із ДП «НАЕК «Енергосатом» ВП «Рівненська АЕС» позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено повідомлення від 19.11.2021 №1 (а.с.39) та копії документів загальною кількістю 15: оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за липень 2021 року, оборотно-садова відомість по рахунку 11 за липень 2021 року, оборотно-садова відомість по рахунку 361 за 01.07.2021 - 17.11.2021, оборотно-садова відомість по рахунку 631 за 01.07.2021- 17.11.2021, договір поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021 зі специфікацією, договір поставки №42/1 від 01.07.2021, договір оренди нежитлового приміщення №2-2021 від 01.01.2021, договір оренди невідокремленої частини приміщення №04-01/2021/1 від 04.01.2021 з актом прийому-передачі, видаткова накладна №7822 від 09.07.2021, видаткова накладна №350 від 06.07.2021, платіжне доручення №621 від 26.07.2021, платіжне доручення №622 від 27.07.2021, платіжне доручення №3482 від 27.07.2021, пояснення, штатний розпис з 01.07.2021.
Водночас, як стверджує відповідач, позивачем не було додано до вказаного повідомлення розрахункових документів/платіжних доручень по договору поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021, укладеному між ДП «НАЕК «Енергосатом» ВП «Рівненська АЕС» та ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА», а також товаро-супроводжуючих документів на доставку товару, передбачених вказаним договором поставки №53-122-01-21-10824 від 07.06.2021.
Таким чином, до повідомлення від 19.11.2021 №1 ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» не надано копії документів щодо підтвердження реалізації товару по господарській операції із ДП «НАЕК «Енергосатом» ВП «Рівненська АЕС», за наслідками якої власне і виписана спірна податкова накладна від 09.07.2021 №12, що в свою чергу свідчить про неподання позивачем інформації, зазначеної у вказаній податковій накладній.
Суд зауважує, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.
Доказів на спростування доводів контролюючого органу про неподання первинних документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній від 09.07.2021 №12 щодо взаємовідносин із ДП «НАЕК «Енергосатом» ВП «Рівненська АЕС», позивач суду не подав.
Разом з тим, долучені позивачем до матеріалів справи докази є більш розширеними та не відповідають переліку документів, що досліджувався Комісією ДПС при прийнятті оскаржуваного рішення.
На думку суду, при дослідженні правомірності оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають врахуванню лише ті документи, що подавались платником податків безпосередньо суб'єкту владних повноважень, який приймав відповідне рішення.
Враховуючи вищенаведене, оскільки поданий позивачем контролюючому органу пакет документів не був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, тому суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення від 24.11.2021 №3417686/37976967 про відмову в реєстрації податкової накладної від 09.07.2021 №12 в ЄРПН.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд погоджується із доводами контролюючого органу про те, що ПП «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» не надало усіх документів, які є достатніми для реєстрації податкової накладної від 09.07.2021 №12 в ЄРПН, а тому у задоволенні позовних вимог підприємства слід відмовити повністю.
Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, судові витрати не підлягають стягненню з відповідачів та залишаються за позивачем.
Керуючись статями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «ВОЛИНЬ-ТОРГ ГАЛИЧИНА» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я.Ксензюк