Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/211/21
1-в/287/43/22
10 травня 2022 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Олевського районного суду Житомирської області, подання т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше судимого:
-22.05.1995 року Олевським районним судом Житомирської області за ст. 140 ч.3, ст. 81 ч.3, ст. 17, ст. 81 ч.3 КК України до 5 (п'яти) років позбавлення волі;
- 20.06.2001 року Олевським районним судом Житомирської області за ст. 140 ч.2 КК України до 7 (семи) місяців позбавлення волі з відбуттям міри покарання в виправно-трудовій колонії суворого режиму;
- 10.12.2015 року Олевським районним судом Житомирської області за ст. 185 ч.3 КК України до 3 (трьох) років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України від відбування покарання звільнений з іспитовим строком на 1 (один) рік;
- 06.03.2019 року Олевським районним судом Житомирської області за ст. 263 ч.1, ст. 309 ч.1 КК України до 3 (трьох) років позбавлення волі. На підставі ст. 71 ч.1 КК України частину не відбутого покарання приєднано до вироку від 10.12.2015 року і засуджено до 3 (трьох) років 1 (одного) місяця позбавлення волі, -
Т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду. У вказаному поданні т.в.о начальника відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 , керуючись законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» вважав би матеріали відносно громадянина ОСОБА_4 направити до Олевського районного суду Житомирської області для вирішення питання про встановлення адміністративного нагляду та наступних обмежень нагляду:
1.Заборонити залишати своє місце проживання з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку;
2. Заборонити виїзд за межі району без дозволу керівництва відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області;
3. Заборонити відвідувати кафе, бари, магазини, ресторани та інші торгівельні заклади з метою придбання та розпиття спиртних напоїв;
4. Зобов'язати з'являтись до відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області для реєстрації кожної п'ятниці, щомісяця, до 13.00 години.
В судове засідання начальник ВП № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 не з'явився, до суду надав письмову заяву з проханням розглядати подання без його участі, вимоги подання підтримує повністю.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, до суду надав письмову заяву з проханням розглядати подання без його участі, не заперечує щодо встановлення стосовно нього адміністративного нагляду терміном на 1 (один) рік.
Дослідивши зміст подання та доданих до нього матеріалів, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів подання вбачається, що після звільнення з місць позбавлення волі громадянин ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, належних висновків для себе не зробив, почав зловживати спиртними напоями, порушувати публічну безпеку, за що неодноразово відділенням поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області та Олевським районним судом Житомирської області був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Зокрема, 18.05.2020 року близько 14 год. 20 хв., в с. Жубровичі, по вул. Гагаріна, гр. ОСОБА_4 з'явився у п'яному вигляді в публічному місці, хода була хиткою, мова не розбірливою, чим ображав людську гідність та громадську мораль. Своїми діями останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, за що дільничним офіцером відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області капітаном поліції ОСОБА_6 було притягнуто ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності у вигляді попередження та письмово попереджено про можливість встановлення адміністративного нагляду та про припинення антигромадського способу життя.
01.09.2020 року, близько 12 год. 20 хв., в с. Жубровичi, по вул. Центральній, гр. ОСОБА_4 з'явився в п'яному вигляді у публічному місці, хода була хиткою, мова не розбірливою, чим ображав людську гідність та громадську мораль, своiми діями останній вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 178 КУпАП, за що дільничним офіцером поліції відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області капітаном поліції ОСОБА_6 було притягнуто ОСОБА_4 до адмiнiстративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 51 (п'ятдесят одна) гривня, та письмово попереджено про можливість встановлення адміністративного нагляду та про припинення антигромадського способу життя.
15.12.2020 року, близько 14 год. 00 хв., в с. Жубровичi, по вул. Вербова, Олевського району, гр. ОСОБА_4 з'явився в п'яному вигляді у публічному місці, хода була хиткою мова не розбірливою, чим ображав людську гідність та громадську мораль, своїми діями останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 178 КУпАП, за що дільничним офіцером поліції відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області капітаном полiції ОСОБА_7 15.12.2020 було складено протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4 та направлено на розгляд до Олевського районного суду Житомирської області. Також, письмово попереджено про можливість встановлення адміністративного нагляду та про припинення антигромадського способу життя.
Крім цього, гр. ОСОБА_4 30.08.2020 року вчинено кримінальне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 185 КК України та відомості внесено до Єдиного реестру досудових розслідувань за №12020060260000240 від 01.09.2020 року.
24.12.2020 року гр. ОСОБА_4 вчинено кримінальне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 185 КК України та відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021060260000001 вiд 01.01.2021 року. На даний час по даному факту проводиться досудове розслідування.
Відповідно до характеристики, виданої виконавчим комітетом Олевської міської ради Житомирської області від 06.01.2021 року № 06 за місцем проживання гр. ОСОБА_4 характеризується з негативної сторони, зловживає спиртними напоями.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначає Закон України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" .
Відповідно до формулювання, визначеного у статтях 1 і 2 цього Закону, адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції, який встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Як чітко обумовлено пунктом "в" статті 3 зазначеного вище Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Одночасно із цим слід зазначити, що згідно із положенням, закріпленим у пункті "в" статті 4 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" підставами для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, є матеріали органів Національної поліції.
Окрім того, відповідно до порядку, обумовленого змістом частин 1, 2 та 3 статті 5 вказаного вище нормативно-правового акту у виді закону, адміністративний нагляд щодо осіб, зазначених у пункті "в" його статті 3, встановлюється в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Також частиною 4 і 5 наведеної статті передбачено, що у судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання. Розгляд питання починається доповіддю про зміст подання та матеріалів, що надійшли разом з ним, після чого заслуховуються пояснення осіб, які з'явилися у судове засідання.
Відповідно до п. 4.4 та п. 4.5 "Інструкції про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі", затвердженої Наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 04.11.2003 року N 1303/203 (далі - Інструкції N 1303/203 від 04.11.2003 року) у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону, незважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор поліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду. До рапорту додаються: копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі; довідка про перевірку на наявність судимостей; характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення; засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд; пояснення правопорушника; пояснення громадян, що характеризують їх поведінку; пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному; інші матеріали. Начальник міськ-, райвідділу, розглянувши ці матеріали, приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду (додаток 11), підписує його та разом з вищезазначеними матеріалами направляє до суду.
Відповідно до п. 6 Постанови пленуму Верховного суду України № 3 від 28.03.86 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону, належить перевірити дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення.
При цьому, слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
На підставі вищевикладеного та враховуючи, що ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, за місцем проживання характеризується негативно, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, попереджувався про припинення антигромадського способу життя, але висновків для себе не зробив, тому суддя дійшов висновку, що подання т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 слід задоволити частково, оскільки вимога зобов'язати гр. ОСОБА_4 з'являтись до відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області для реєстрації кожної п'ятниці, щомісяця, до 13.00 години не відповідає вимозі закону, якою передбачено обмеження «реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць», оскільки фактично може становити реєстрацію в органі поліції п'ять разів на місяць (в залежності від місяця).
Керуючись п. "в" ст. 3, ч. ч. 2, 3 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", п. п. 4.4, 4.5 та Додатком 11 "Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. ст. 369, 372 КПК України, суд,-
Подання т.в.о. начальника відділення поліції № 2 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 - задоволити частково.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , не працюючого адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік та встановити такі обмеження:
1.Заборонити залишати своє місце проживання з 22 год. 00 хв. вечора до 06 год. 00 хв. ранку наступного дня;
2. Заборонити виїзд за межі району без дозволу керівництва відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області;
3. Заборонити відвідування кафе, барів, магазинів, ресторанів та інших торгівельних закладів з метою придбання та розпиття спиртних напоїв;
4. Зобов'язати з'являтися до відділення поліції № 2 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області для реєстрації кожної п'ятниці, щомісяця, крім п'ятої, до 13.00 годин.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом семи діб з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1