Справа № 526/113/22
Провадження № 3/526/108/2022
12 травня 2022 рокуГадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.,
секретаря судового засідання Дроботі Л.М.,
прокурора Гринь В.О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гадяч протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і матеріали справи, додані до нього, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Великі Будища Гадяцького р-ну, громадянка України, освіта вища, одружена, проживає по АДРЕСА_1 , працює ДНЗ «Гадяцьке вище професійне аграрне училище - кухар, РНОКПП НОМЕР_1 ,
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
Наказом фінансового управління Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області від 29 березня 2018 року № 4-ОС ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року призначено на посаду головного спеціаліста сектору планування доходів та економічного аналізу фінансового управління Гадяцької РДА. Стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 02.04.2018 становить 4 роки 6 місяців 29 днів.
02.04.2018 ОСОБА_1 складала Присягу державного службовця та під особистий підпис була попереджена про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби.
Наказом фінансового управління Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області від 06 квітня 2018 року № 5-ОС ОСОБА_1 , головному спеціалісту сектору планування доходів та економічного аналізу фінансового управління Гадяцької райдержадміністрації присвоєно 9 (дев'ятий) ранг державного службовця (категорія «В») з 10 квітня 2018 року.
Наказом фінансового управління Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області від 29 січня 2020 року № 6-ОС ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста сектору планування доходів та економічного аналізу фінансового управління Гадяцької районної Державної адміністрації за згодою сторін 31 січня 2020 року.
Таким чином ОСОБА_1 , як державний службовець, була зобов'язана подати Декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, наступного року після припинення діяльності в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку за минулий рік, а саме: декларацію «після звільнення» за 2020 рік до 01.04.2021.
Відповідно до інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (https://public.nazk.gov.ua),ОСОБА_1 наступного року після увільнення подала декларацію «після звільнення», що охоплює минулий 2020 рік лише 28.10.2021 16:37, тобто несвоєчасно.
Факт усвідомлення ОСОБА_1 власної належності до категорії «суб'єкт декларування», обізнаності з вимогами фінансового контролю Закону України "Про запобігання корупції", правилами користування електронним цифровим підписом та порядком подання декларації до Державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, підтверджується також поданням 05.03.2018 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «Кандидат на посаду» за 2017 рік, 17.03.2019 щорічної декларації за 2018 рік, 05.02.2020 щорічної декларації за 2019 рік та 14.02.2020 року декларації при звільненні «перед звільненням», оскільки на веб-сайті НАЗК розміщено антикорупційне законодавство, нормативно-правові акти, а також рішення та роз'яснення НАЗК щодо фінансового контролю.
Згідно інформації КНП «Гадяцька МЦЛ» за вих. № 01-12/2009 від 10.12.2021 ОСОБА_1 в період з 01.01.2021 по 01.04.2021 за медичною допомогою не зверталась.
Згідно інформації КНП «Гадяцький ЦПМСД» за вих. № 01-07/1911 від 09.12.2021 ОСОБА_1 в період з 01.01.2021 по 01.04.2021 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебувала.
Отже, ОСОБА_1 за станом свого здоров'я могла вчасно подати декларацію «після звільнення» за 2020 рік.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за інкриміноване особі адміністративне правопорушення
Суд кваліфікує дії за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до якої, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ставлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення інкримінованого йому правопорушення
Після роз'яснення відповідно до ст. 268 КУпАП прав особі, що притягується до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, тобто користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, в судовому засіданні ОСОБА_1 як і під час складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення № 11/2022 від 20.01.2022 року, вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення визнала в повному обсязі та щиро розкаялася, просила суд її суворо не карати та застосувати мінімальне стягнення, зазначивши, що подати декларації просто забула.
Позиція прокурора
У судовому засіданні прокурор просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік та після звільнення з посади, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Мотиви суду та оцінка наданих сторонами доказів
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали, додані до Протоколу, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй правопорушення, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 10 статті 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Наказом фінансового управління Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області від 06 квітня 2018 року № 5-ОС ОСОБА_1 , головному спеціалісту сектору планування доходів та економічного аналізу фінансового управління Гадяцької райдержадміністрації присвоєно 9 (дев'ятий) ранг державного службовця (категорія «В») з 10 квітня 2018 року.
Наказом фінансового управління Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області від 29 січня 2020 року № 6-ОС ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста сектору планування доходів та економічного аналізу фінансового управління Гадяцької районної Державної адміністрації за згодою сторін 31 січня 2020 року.
ОСОБА_1 , як державний службовець, була зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, наступного року після припинення діяльності в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку за минулий рік, а саме: декларацію «після звільнення» за 2020 рік до 01.04.2021.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону № 1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно з приміткою ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2020 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у період до 01 червня 2020 року, однак подала її лише 28.10.2021 16:37, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - ЄДРД), що знаходиться в вільному доступі, тобто з порушенням встановленого законом строку.
В ході проведення аналізу даних, які знаходились в вільному доступі в ЄДРД встановлено, що так само 28.10.2021 о 16:37 ОСОБА_1 було подано декларацію за минулий (2020) рік (після звільнення), хоча зобов'язана була її подати у період до 01 квітня 2021 року.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку про формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2019 року за № 1300/34271, що був чинним на момент виникнення відповідних правовідносин, декларація перед звільненням, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши повноваження державного службовця 31 січня 2020 року, була зобов'язана подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями в період до 31 січня 2020 року, однак подала, відповідно до аналізу даних, що містяться в ЄДРД, що знаходиться у вільному доступі,лише 28.10.2021 16:37.
Крім того, суд зазначає, що з даних ЄДРД слідує, що ОСОБА_1 вже подавала до ЄДРД щорічну декларацію за 2016-2019 рр., тобто останній були достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом № 1700-VII, типи декларацій, правила користування ЄДРД та електронним цифровим підписом.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації після звільнення або обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати таку декларацію, судом не встановлено, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про доведеність вини останньої у вчиненні інкримінованого їй правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як державний службовець, була зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту '2 частини першої статті 3, наступного року після припинення діяльності в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку за минулий рік, а саме: декларацію «після звільнення» за 2020 рік до 01.04.2021.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, суд при накладенні стягнення керується санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні стягнення суд враховує характеристику особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, поведінку під час скоєння правопорушення та після цього, ставлення до скоєного, і приходить до висновку про необхідність накладення на неї стягнення у виді штрафу, вважаючи, що це буде достатнім та необхідним для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як нею самою, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 грн, які підлягають стягненню з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 401, 1726 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ«Про судовий збір», суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 грн. на користь держави.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.
Штраф має бути сплачений особою, що притягнута до адміністративної відповідальності, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: Л. В. Максименко