справа № 380/25435/21
10 травня 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді О.Желік розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 , перерахунку пенсії з дати її призначення, 29.06.2005, і до настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС - 26.03.2018, з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за 12 місяців підряд роботи на територіях з листопада 1989 року по жовтень 1990 року відповідно до ч.ч.1 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 , перерахунку раніше призначеної пенсії , відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , з дати її призначення, з 29.06.2005, внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС до 26.03.2018, з визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії за 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення з листопада 1989 року по жовтень 1990 року у відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із врахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу, за період з 29.06.2005 р. до 19.11.2010 і з 19.05.2011 по 26.03.2018 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи» та виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що з 28.01.1987 по 27.08.1991 проживала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відтак вважає, що має право на обчислення пенсії, яка їй виплачувалась із 29.06.2005 по 26.03.2018 відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зазначила, що має право на донарахування їй пенсії із збільшенням розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу. У зв'язку з зазначеним звернулась до суду із цим позовом.
Ухвалою від 28.12.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 09.03.2022 відмовлено у задоволенні у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою суду від 10.05.2022 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами з повідомленням (викликом) сторін.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 16394 від 22.02.2022), у якому проти позовних вимог заперечив. Вказав, що позивачка з 29.06.2005 до 26.03.2018 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, а з 26.03.2018 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Щодо збільшення розміру пенсії позивачки на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу вказав, що у спірний період позивачка не виявляла бажання переходу на пенсію за віком на умовах частини 2 статті 27 Закону № 1058, а тому підстави для застосування ч. 2 ст. 56 Закону № 796 відсутні. Також зазначив, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак документів, які б підтверджували роботу позивачки у зоні відчуження в матеріалах справи відсутні. Просив відмовити у задоволенні позову.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. З 29.06.2005 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.26 Закону, як особі яка проживала в зоні безумовного відселення з моменту аварії зі зниженням пенсійного віку.
З 26.03.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як непрацюючий одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону № 796- XII (далі - Закон № 796 - XII).
Позивачка зверталася до відповідача із заявами про проведення перерахунку її пенсії від 06.01.2021 та від 04.06.2021, однак листами № 1037-104/П-52/8-1300/21 від 02.02.2021 та № 7377-6939/П-52/8-1300/21 їй відмовлено у перерахунку пенсії та роз'яснено порядок нарахування пенсії позивачки.
Позивачка не погодилась із такою бездіяльністю відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії, відтак звернулась до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-ІV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Законом № 796- XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Частиною 1 ст. 55 Закону № 796- XIІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
На реалізацію приписів вказаної норми відповідачем призначено позивачці пенсію за віком з 29.06.2005.
Порядок проведення перерахунків пенсії, призначених відповідно до Закону № 1058-ІV визначено статтею 44. Так, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 ст 57 Закону № 796 - XII, визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону № 1058-ІV.
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-ІV за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Разом з цим, суд зазначає, що питання обчислення пенсії є, по суті, питанням призначенням пенсії. Суд звертає увагу, що в силу норми ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. Тобто, застосування вказаних положень, у взаємозв'язку з ч.ч. 1, 2 ст. 57 Закону № 796 - XII, передбачає відповідне звернення пенсіонера за врахуванням/неврахуванням певних періодів страхового стажу. Натомість, таке звернення повинно бути вчасним і обґрунтованим.
Відтак, як встановлено судом, позивачка з 26.03.2018 перебуває на обліку у відповідача як непрацюючий одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону № 796- XII. Водночас, у січні 2021 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком, виплата якої припинена у березні 2018 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Вказана норма свідчить про те, що позивачка подала заяву поза межами строку отримання пенсії за віком. Відтак суд критично оцінює доводи позивачки про те, що вона має право на перерахунок її пенсії за віком за період з 29.06.2005 по 26.03.2018.
Позивачка з 26.03.2018 обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796- XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону № 796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону № 1058-ІV.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 57 Закону № 796-ХІІ у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20.09.2016 у справі № 21-1255а16 та від 07.07.2015 у справі № 21-727а15.
Однак, представленими позивачкою документами підтверджується факт проживання нею на території, яка відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення. Натомість, факт виконання роботи на вказаній території не підтверджено ОСОБА_1 ані трудовою книжкою, ані довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії.
Наявність у позивачки понаднормового стажу у розмірі 8 років, також не підтверджується наявними у справі документами.
На підставі аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивачки.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
В силу приписів ст. 139 КАС України, та наявності пільг у позивачки зі сплати судового збору, такі витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Желік О.М