17.01.2022 Справа № 640/27006/21
Справа № 640/27006/21
Провадження № 2-а/756/63/22
17 січня 2022 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Жук М.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Оболонського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Оболонського РВ ДВС у місті Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.10.2020 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оболонського РВ ДВС у місті Києві ЦМУ МЮ (м. Київ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, передано до Оболонського районного суду м. Києва, в порядку передбаченому ст. 31 ЦПК України.
Статтею 32 ЦПК України передбачено, що спори між судами про підсудність не допускаються, справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Перевіривши адміністративний позов й додані до нього матеріали, приходжу до висновку про те, що він підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі подання до суду адміністративного позову фізичною особою, ставка судового збору за подання позовної заяви складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Доказів сплати судового збору до позовної заяви позивачка не додала, однак звернулася до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору на підставі ст. 8 Закону України «Про судовий збір», яке обґрунтовано тим, що вона не має можливості оплатити судовий збір внаслідок того, що її річний дохід за 2020 рік становить 0 грн.
На обґрунтування заявленого клопотання надала відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, довідку з Державної податкової служби України Головного управління ДПС у м. Києві та довідку з Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києвідержавної адміністрації, з яких вбачається, що доходу позивачка не має.
При цьому у своїй практиці Європейський суд зазначав, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 § 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати статті 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою.
Сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету (рішення Європейський суду від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі»).
Згідно ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
Враховуючи, що в обгрунтуванні клопотання ОСОБА_1 посилається на дохід одержаний у 2020 році, тобто майже за рік до звернення до суду, а також виходячи з того, що згідно долучених до матеріалів позову документів є особою працездатного віку, суд в даному конкретному випадку дійшов висновку про безпідставність порушеного позивачкою клопотання щодо звільнення від сплати судового збору, внаслідок недоведення існування скрутного матеріального становища на час вчинення процесуальної дії.
Крім того, при вирішенні клопотання суд враховує те, що визначена законом сума судового збору у розмірі 908 грн. 00 коп. не є непомірною чи такою, що обмежує доступ до правосуддя.
Враховуючи вищезазначене, на виконання вимог судді, позивачці слід сплатити судовий збір в розмірі 908 грн. 00 коп. відповідно до положення Закону України «Про судовий збір» на відповідний розрахунковий рахунок та надати до суду оригінал документа в підтвердження сплати судового збору або зазначити підстави звільнення від сплати судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На виконання зазначеної ухвали позивач повинен подати до суду докази сплати судового збору, з урахуванням вимог про усунення недоліків, викладених в цій ухвалі.
Керуючись ст. 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без руху та надати позивачці строк на усунення недоліків у термін до 13 червня 2022 року, але не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку, якщо недоліки позовної заяви у встановлений судом строк не будуть усунуті, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачці.
Якщо позивачкою будуть усунуті недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачці.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя