621/700/22
3/621/182/22
іменем України
11 травня 2022 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Петримани Мурованокуриловецького району Вінницької області, є громадянином України, має військове звання старший солдат та займає посаду оператора стройової частини відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2022 № М27/04/22-01, складеного командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ставиться у вину вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин:
Старший солдат ОСОБА_5 , оператор стройової частини відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , під час виконання обов'язків в зоні проведення повномасштабної війни з РФ на інтернет-сайті "Фейсбук" виклав інформацію про місцезнаходження (ведення бойових дій) військовою частиною НОМЕР_1 (40 окремою артилерійською бригадою), чим порушив вимоги наказу Командувача ЗСУ №74 від 01.07.2020 "Про затвердження Інструкції зі зберігання і користування особовим складом ЗСУ засобами стільникового зв'язку та іншими стільниковими засобами", а саме пункту 4.1 (заборона користуватись ЗСЗ).
Таким чином, старший солдат ОСОБА_5 , оператор стройової частини відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , недбало поставився до обов'язків військової служби, під час дії особливого періоду в Україні, в порушення вимог статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, в частині сумлінного виконання військового обов'язку.
У протоколі міститься пояснення ОСОБА_5 , у якому він зазначив, що з протоколом не згоден.
До протоколу долучено:
- письмові пояснення старшого солдата ОСОБА_5 від 27.04.2022, з яких вбачається, що останній записав відео-звернення до волонтерської організації щодо необхідних приладів (а. с. 5);
- копію наказу Головнокомандувача ЗСУ №74 від 01.07.2020 (а. с. 6);
- копію Інструкції зі зберігання і користування особовим складом ЗСУ засобами стільникового зв'язку та іншими стільниковими засобами", затверджену наказом Головнокомандувача ЗСУ №74 від 01.07.2020 (а. с. 7, 8);
- копію зображення військовослужбовця з номером банківської карти для збору на прилад (а. с. 9);
- копію витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 03.03.2022 №46 щодо прийняття старшого солдата ОСОБА_2 на посаду з 03.03.2022 (а. с. 10).
10.05.2022 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_5 на судовий розгляд матеріалу не з'явився, подав заяву, в якій просив провести судовий розгляд за його відсутності, зазначив, що з протоколом не згоден.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за його відсутності.
Ознайомившись з наданими матеріалами, дійшов наступного:
Частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Пунктом 4.1 Інструкції зі зберігання і користування особовим складом ЗСУ засобами стільникового зв'язку та іншими стільниковими засобами", затвердженої наказом Головнокомандувача ЗСУ №74 від 01.07.2020, передбачено заборону користуватися особистими засобами стільникового зв'язку та необлікованими ІЕЗ у районах виконання бойових (спеціальних) завдань та у районах відновлення боєздатності.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено. що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів того, що старший солдат ОСОБА_5 опублікував (або виклав) інформацію про місцезнаходження (ведення бойових дій) військовою частиною НОМЕР_1 (40 окремою артилерійською бригадою) у соцмережі "Фейсбук".
Зміст копії зображення доданого в якості доказу до протоколу про адміністративне правопорушення містить зображення військовослужбовця на фоні дерев, з текстом "Збираємо на тепловізор", далі номер банківської карти, без будь-яких посилань на місцезнаходження чи номер або найменування військової частини.
Отже, справа не містить доказів фактичних обставин правопорушення, викладених у протоколі, з чого слідує висновок про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Полтавського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: В. В. Овдієнко