Рішення від 10.05.2022 по справі 560/4166/22

Справа № 560/4166/22

РІШЕННЯ

іменем України

10 травня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.01.2022 року № 968200858987 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 21.01.2022 року на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 899 та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, виданих Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, з врахуванням виплачених сум, зарахувавши ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 16.05.1991 року по 21.01.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що з 03.03.2008 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV. Вказує, що 21.01.2022 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу", однак відповідач у вказаному рішенням від 27.01.2022 року відмовив через відсутність двадцятирічного стажу роботи на посадах державної служби. Вважає, що вона має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки має необхідний стаж роботи на посаді державної служби.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.01.2022 року № 968200858987 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки станом на 01.05.2016 року відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Зазначає, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Також зазначає, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, не зараховано період роботи в органах місцевого самоврядування.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2022 року відкрито провадження у цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

З 03.03.2008 року по 10.10.2017 року позивачка отримувала пенсію за віком згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З 11.10.2017 року позивачка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

21 січня 2022 року позивачка звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27 січня 2022 року о/р НОМЕР_1 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 року у неї відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Листом від 18.02.2022 року № 2200-0304-8/15968 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про прийняте рішення, а також зазначило, що період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради не зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно і не враховується заробітна плата за період роботи в органах місцевого самоврядування.

За змістом трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 :

- з 01.09.1975 року по 11.08.1981 року навчалася у Львівському політехнічному інституті;

- 10.08.1981 року прийнята на посаду інженера - конструктора Хмельницького радіотехнічного заводу;

- 04.09.1986 року прийнята у підрозділ 89 на посаду інженера Хмельницького радіотехнічного заводу;

- 15.05.1991 року звільнена по переводу у відділ соцзабезпечення;

- 16.05.1991 року прийнята на посаду головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міськвиконкому;

- 21.09.1992 року звільнена з посади головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міськвиконкому у зв'язку з переводом на роботу в міську адміністрацію;

- 22.09.1992 року прийнята за переводом на посаду головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міської адміністрації;

- 20.04.1994 року прийняла присягу державного службовця, присвоєно 10 ранг державного службовця;

- 15.09.1994 року звільнена за переводом у виконком міської ради народних депутатів;

- 16.09.1994 року призначена на посаду головного бухгалтера по переводу;

- 30.10.2001 року присвоєно десятий ранг посадової особи місцевого самоврядування;

- 14.12.2001 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування;

- 23.04.2003 року переведена на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту населення, присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

До 01 травня 2016 року суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII, втратив чинність.

Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.

Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).

Отже, незважаючи на те, що з 01 травня 2016 року Закон № 3723-XII втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених статтею 37 цього Закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.

З матеріалів справи встановлено, що відповідач не врахував до стажу державної служби позивачки період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року на посадах головного бухгалтера, начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 4 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), який діяв на час проходження позивачкою служби в органах місцевого самоврядування, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Вказані висновки також наведені у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі № 735/939/17.

У свою чергу статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що до шостої категорії відносяться посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Суд звертає увагу, що позивачка просить зарахувати до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 16.05.1991 року по 21.01.2022 року, однак відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 18.02.2022 року № 2200-0304-8/15968 до стажу для визначення права на пенсію державного службовця позивачці не зараховано період роботи в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року .

У зв'язку із зарахуванням до стажу позивачки періодів з 16.05.1991 року по 03.07.2001 року та з 01.05.2016 року по 21.01.2022 року, у суду відсутні підстави для їх зарахування, тому у задоволенні позову у цій частині суд відмовляє.

З урахуванням вищенаведених обставин та правових норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби позивачки періоди роботи на посадах головного бухгалтера та начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року.

Стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016 року - день набрання чинності Законом № 889-VIII становив більше 10 років, при цьому позивачка продовжувала працювати на посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом з тим, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Як встановлено судом, на час звернення із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у позивачки наявний необхідний пенсійний вік, стаж державної служби складає понад 20 років та страховий стаж становить понад 40 років (підтверджується записами трудової книжки позивачки). Відтак вона має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.01.2022 року о/р 968200858987 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» є протиправним, а тому його слід скасувати.

Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 21.01.2022 року на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 899-VIII та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, виданих Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, з врахуванням виплачених сум, суд вказує на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон № 1058-IV.

Відповідно до частин першої, другої статті 10 Закону № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Заява про переведення на пенсію державного службовця за наявності довідок від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, подана позивачкою 21.01.2022 року, відтак суд дійшов висновку, що саме з цієї дати позивачка має право на переведення на пенсію за віком державного службовця, а також призначення, здійснення нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892.

Вказані висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 року у зразковій справі № 822/524/18.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивачки, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 21.01.2022 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, з урахуванням виплачених сум.

За нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачкою судовий збір, слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27 січня 2022 року о/р 968200858987 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року на посадах головного бухгалтера і начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 21.01.2022 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 травня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1, Миколаїв, 54020 , код ЄДРПОУ - 13844159) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап