про зупинення провадження у справі
№ 380/6949/22
09 травня 2022 р.
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Чаплик І.Д розглянув у порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (Кінологічний навчальний центр Західного регіонального управління Державної прикордонної служби) про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (Кінологічний навчальний центр Західного регіонального управління Державної прикордонної служби) (місцезнаходження: 80074, Львівська область, м. Великі Мости, вул. Львівська, 166 код ЄДРПОУ: 14321498), в якому просить:
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (Кінологічний навчальний центр Західного регіонального управління Державної прикордонної служби) (80074, вул. Львівська, 166, м. Великі Мости, Червоноградський райони, Львівська область, код ЄДРПОУ 14321498) щодо не включення щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил. Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справах осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» від 22.09.2010 №889 до складу сум грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась у 2016, 2017 роках грошова допомога на оздоровлення, передбачена частиною першою статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ;
стягнути з військової частини НОМЕР_1 (Кінологічний навчальний центр Західного регіонального управління Державної прикордонної служби) (80074, вул. Львівська, 166, м. Великі Мости, Червоноградський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 14321498) на користь ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги на оздоровлення за 2016, 2017 роки в сумі 6 631 грн. 99 коп.
Ухвалою суду від 03 травня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду й відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
04.05.2022 представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Кінологічний навчальний центр (військова частина НОМЕР_1 ) приведено у стан бойової готовності з виконанням завдань щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження суд виходить з наступного.
Пунктом 1 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, введеним в дію Законом України від 24.02.2022 року №64/2022 (із змінами внесеними Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, затвердженим Законом України від 15.03.2022 року №2119-ІХ та Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року, затвердженим Законом України від 21.04.2022 року №2212-ІХ), з 05 годи 30 хвили 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком до 24 травня 2022 року.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Пунктом 2 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року вказано Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
У відповідності до ст.16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про оборону України” військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України “Про Збройні Сили України” 06.12.1991 №1934-XII).
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій. Тобто військова частина є основною військовою одиницею постійної організації в збройних силах, що структурно може входити до складу більшої військової частини або з'єднання.
Кодекс адміністративного судочинства України передбачає два види зупинення провадження у справі: обов'язковий (зазначений в законі), за наявності якого адміністративний суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, і факультативний, необов'язковий для адміністративного суду, але який застосовується на його розсуд.
Пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
В той же час, відповідно до ч.1 ст.12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Згідно ч.2 ст.12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Враховуючи те, що військова частина, яка є відповідачем у справі, входить до складу Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан для оборони України, та здійснює заходи, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та зупинення провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
зупинити провадження у справі до припинення перебування сторін у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Чаплик І.Д.