Іменем України
21 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4941/21
Луганський окружний адміністративний суду у складі:
головуючого-судді - Петросян К.Є.,
за участю секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - Резнікової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради до Головного управління ДПС у Луганській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Луганського окружного адміністративного суду 14.09.2021 надійшов позов Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (далі КП «Первомайськтеплокомуненерго» або позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі ГУ ДПС у Луганській області або відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Луганській області від 17.06.2021:
№00/1161/0402 про сплату штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 77,33 грн;
№00/1162/0402 про сплату штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 1972,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем 09.12.2020 було проведено камеральну перевірку КП «Первомайськтеплокомуненерго» з питань своєчасності сплати податкових (грошових) зобов'язань земельного податку з юридичних осіб за звітні податкові періоди 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, за результатами якої був складений акт камеральної перевірки від 09.12.2020 №1384/12-32-04-11/32082152.
Перевіркою встановлено порушення платником податків термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб (м. Золоте, м. Гірське) протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати грошових зобов'язань за січень, лютий, березень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень 2019 року та терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання за землю з юридичних осіб протягом строків, визначених пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні - рішенні форми «Ш» від 27.03.2019 №0004365005.
Згідно даних камеральної перевірки встановлено несвоєчасність сплати КП «Первомайськтеплокомуненерго» податкових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб (м. Золоте) у сумі 10358,49 грн, м. Гірське - 10296,35 грн та штрафної санкції в сумі 1020,00 грн. Акт камеральної перевірки отриманий позивачем 15.12.2020.
На підставі акта камеральної перевірки відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 11.01.2021 року №0000040403 за формою «Ш» про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10% у сумі 175,98 грн та №0000060403 за формою «Ш» про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20% у сумі 4048,42 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення оскаржені позивачем в адміністративному порядку 26.01.2021, відповідно до рішення про результати розгляду скарги №13368/6/99-00-06-03-02-06 від 15.06.2021, оскаржувані податкові повідомлення-рішення частково скасовані.
24.06.2021 КП «Первомайськтеплокомуненерго» отримано нові податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Луганській області від 17.06.2021 за №00/1161/0402 та №00/1162/0402 про сплату штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 77,33 грн і 1972,16 грн, складені на підставі акта камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області від 09.12.2020 № 1384/12-32-04-11/32082152.
КП «Первомайськтеплокомуненерго» вважає винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Луганській області незаконними та безпідставними з огляду на те, що штрафні санкції нараховані внаслідок порушення граничних термінів сплати, допущених в період з 02.03.2017 (дата першого простроченого порушення граничного терміну сплати) по 30.10.2017 (дата останнього простроченого порушення граничного терміну сплати), що на думку позивача, свідчить про застосування штрафних санкцій, по яким минув строк давності.
Також позивач зауважує, що м. Золоте та м. Гірське, тобто населені пункти, де знаходяться земельні ділянки, якими користується КП «Первомайськтеплокомуненерго», віднесені до переліку населених пунктів, у яких здійснювалася антитерористична операція. Відповідно, в силу положень статті 6 Закону України N 1669-VІІ, позивач звільнений від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на період проведення антитерористичної операції.
Відповідач позовні вимоги КП «Первомайськтеплокомуненерго» не визнав, про що надав відзив на позову заяву, згідно якого зазначив таке.
ГУ ДПС у Луганській області на підставі п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, п.19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.4, п.20.1, ст.20, п.п.75.1.1, п.75.1, ст.75, п.76.1 ст.76 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) проведено камеральну перевірку КП «Первомайськтеплокомуненерго» з питань своєчасності сплати податкових (грошових) зобов'язань земельного податку з юридичних осіб за звітні податкові періоди 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, за результатами якої складено акт від 09.12.2020 №1384/12-32-04-11/32082152. Вказаний акт надіслано засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено платнику 15.12.2020.
Перевіркою встановлено, що КП «Первомайськтеплокомуненерго» порушено терміни сплати узгодженої суми податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 ПК України в частині несвоєчасної сплати грошових зобов'язань за січень, лютий, березень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень 2019 року та терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання за землю з юридичних осіб протягом строків, визначених п. 57.3 ст.57 ПК України в частині несвоєчасної сплати штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні-рішенні форми «Ш» від 27.03.2019 № 0004365005.
За результатами перевірки ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.01.2021 №0000060403 у сумі 4047,42 грн (20%) та податкове повідомлення-рішення від 11.01.2021 року №0000040403 у сумі 175,98 грн (10%) про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань із земельного податку, які надіслані платнику податків засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручені платнику 13.01.2021.
На вищезазначені податкові повідомлення - рішення КП «Первомайськтеплокомуненерго» було направлено скаргу до ДПС України (вх. №2844/6 від 29.01.2021), яка розглянута Державною податковою службою України та 15.06.2021 прийняте рішення №13368/6/99-00-06-03-02-06, відповідно до якого, керуючись главою 4 ПК України, ДПС скасовано податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Луганській області від 11.01.2021 № 0000060403 у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату у сумі 2075,26 грн та № 0000040403 у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань із земельного податку у сумі 98,65 грн; в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скаргу КП «Первомайськтеплокомуненерго» частково задоволено.
Отже, Головним управлінням ДПС у Луганській області з урахуванням рішення, прийнятого ДПС України від 15.06.2021 №13368/6/99-00-06-03-02-06 та п. 1.24.1 ст.124 ПК України винесено податкові повідомлення-рішення від 17.06.2021 №00/1161/0402 у сумі 77,33грн (5%) та №00/1162/0402 у сумі 1972,16 грн (10%), які надіслані засобами поштового зв'язку, з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручені платнику 24.06.2021.
Податкові повідомлення-рішення від 17.06.2021 №00/1161/0402 у сумі 77,33грн (5%), №00/1162/0402 у сумі 1972,16 грн (10%) позивачем були оскаржені в адміністративному порядку 05.07.2021.
Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 06.08.2021 №18183/6/99-00-06-03-02-06 скарга позивача залишена без розгляду та повернута у зв'язку тим, що питання порушені у скарзі платника податків вже були розглянуті ДПС по суті.
Зазначив, що відповідно до п. 113.1 ст.113 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
При цьому, відповідно до п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінету Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19) зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього ПК України.
Відповідно з п.11 підрозділу 10 розділу XX «Інші перехідні положення» ПК України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Згідно із п. 124.1 ст.124 ПК України (у редакції, що діє з 01.01.2021), у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5, відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Враховуючи наведене, відповідач вважає податкові повідомлення-рішення від 17.06.2021 року № 00/1161/0402 у сумі 77,33 грн та №00/1162/0402 у сумі 1972,16 грн такими, що винесені відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 20.09.2021 позовну заяву КП «Первомайськтеплокомненерго» залишено буз руху.
Ухвалою суду від 04.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі.
Ухвалою суду від 29.11.2021 продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів.
Ухвалою суду від 13.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
У судове засідання представник позивача не прибув, до початку розгляду справи через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав позов у повному обсязі, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог КП «Первомайськтеплокомуненерго» з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
КП «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради зареєстровано в належному порядку в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32082152, місцезнаходження: 93295, Луганська область Попаснянський район м. Золоте, вул. Молодіжна, 22А, перебуває як платник податків на обліку в ГУ ДПС у Луганській області.
ГУ ДПС у Луганській області на підставі п.п.19-1.1.1, 19-1. 1.2, п.19-1 ст.19-1, п.п.20.1.4, п.20.1, ст.20, п.п.75.1.1, п.75.1, ст.75, п.76.1 ст.76 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) було проведено камеральну перевірку КП «Первомайськтеплокомуненерго» з питань своєчасності сплати податкових (грошових) зобов'язань земельного податку з юридичних осіб за звітні податкові періоди 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, за результатами якої складено акт від 09.12.2020 №1384/12-32-04-11/32082152, отриманий позивачем 15.12.2020 (далі акт перевірки).
Згідно висновків камеральної перевірки встановлено несвоєчасність сплати КП «Первомайськтеплокомуненерго» податкових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб (м.Золоте) у сумі 10358,49 грн, (м.Гірське) у сумі 10296, 35 грн, та несвоєчасність сплати грошових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб у сумі 1020, 00 грн.
За результатами перевірки ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 11.01.2021 №0000060403 у сумі 4047,42 грн (20%) та №0000040403 у сумі 175,98 грн (10%) про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань із земельного податку.
КП «Первомайськтеплокомуненерго» на вищезазначені податкові повідомлення-рішення подано скаргу до ДПС України (вх. №2844/6 від 29.01.2021).
Рішенням ДПС України від 15.06.2021 №13368/6/99-00-06-03-02-06 скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 11.01.2021 року № 0000060403 у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату у сумі 2075,26 грн та № 0000040403 у частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань із земельного податку у сумі 98,65 грн, в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишено без змін, скаргу КП «Первомайськтеплокомуненерго» частково задоволено.
Головним управлінням ДПС у Луганській області з урахуванням рішення, прийнятого ДПС України від 15.06.2021 №13368/6/99-00-06-03-02-06 та пункту 1.24.1 статті 124 ПК України винесено податкові повідомлення - рішення від 17.06.2021 №00/1161/0402 у сумі 77,33грн (5%) та №00/1162/0402 у сумі 1972,16 грн (10%), які отримані позивачем 24.06.2021.
Податкові повідомлення-рішення від 17.06.2021 №00/1161/0402 у сумі 77,33 грн (5%), №00/1162/0402 у сумі 1972,16 грн (10%) КП «Первомайськтеплокомуненерго» оскаржені в адміністративному порядку 05.07.2021.
Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 06.08.2021 №18183/6/99-00-06-03-02-06 скарга залишена без розгляду та повернута позивачу, у зв'язку тим, що питання порушені у скарзі платника податків вже були розглянуті ДПС по суті.
Не погоджуючись із винесеними відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями від 17.06.2021 №00/1161/0402 та №00/1162/0402, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) визначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів 269.1.1, 269.1.2 статті 269.1 ПК України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно із статтею 270 ПК України об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
В силу пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Згідно із пунктом 124.1 статті 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, за даними проведеної камеральної перевірки ГУ ДПС у Луганській області встановлено порушення КП «Первомайськтеплокомуненерго» термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб (м. Золоте, м. Гірське) протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати грошових зобов'язань за січень, лютий, березень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень 2019 року та терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання за землю з юридичних осіб протягом строків, визначених пунктом 57.3 статті 57 ПК України в частині несвоєчасної сплати штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні - рішенні форми «Ш» від 27.03.2019 №0004365005.
Дані камеральної перевірки КП «Первомайськтеплокомуненерго» свідчать про несвоєчасну сплату податкових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб (м. Золоте) у сумі 10358,49 грн, (м. Гірське) - 10296,35 грн та штрафної санкції в сумі 1020,00 грн.
Згідно розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення від 17.06.2020 № 00/1161/0402 вбачається, що штрафні санкції позивачу нараховані за загальний період прострочення з 02.03.2019 (дата першого нарахування простроченого зобов'язання) по 30.06.2019 (дата погашення останнього простроченого зобов'язання).
Згідно розрахунку штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення від 17.06.2020 № 00/1162/0402 вбачається, що штрафні санкції позивачу нараховані за загальний період прострочення з 02.03.2017 (дата першого нарахування простроченого зобов'язання) по 12.04.2019 (дата погашення останнього простроченого зобов'язання).
Факт сплати позивачем податку за землю відповідними платіжними дорученнями відображено в акті камеральної перевірки та сторонами не заперечується. При цьому, позивачем згідно пред'явленого позову не оспорюється факт прострочення ним оплати узгоджених зобов'язань. КП «Первомайськтеплокомуненерго» оскаржуються спірні податкові повідомлення-рішення з підстав віднесення земельних ділянок, якими користується позивач, до переліку населених пунктів, у яких здійснювалася антитерористична операція.
Так, згідно держаних актів на право постійного користування земельними ділянками серії ЯЯ № 174826 та ЯЯ № 174827, копії яких перебувають в матеріалах справи вбачається, що земельні ділянки розташовані у м.Гірське та м.Золоте Луганської області.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон №1669, відповідно до статті 6 якого (у редакції, чинній до 8 червня 2016 року) під час проведення антитерористичної операції суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
При цьому, оскільки Закон №1669 містить спеціальні норми щодо спірних правовідносин, то їх застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до ПК України.
Положеннями статті 6 Закону №1669, які мають пряму дію, а тому підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками є здійснення суб'єктом господарювання діяльності саме на території проведення антитерористичної операції та в період її проведення.
Інших умов (підстав) для звільнення платника податку від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності нормами Закону №1669 не передбачено.
Згідно зі статтею 1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р) та від 02 грудня 2015 року №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» були затверджені Переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Міста Золоте та Гірське Луганської області, тобто населені пункти, де знаходяться земельні ділянки, якими користується КП «Первомайськтеплокомуненерго», віднесені до переліку населених пунктів, у яких здійснювалася антитерористична операція.
Зазначене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21 січня 2021 року по справі № 812/1442/16 (адміністративне провадження № К/9901/31365/18).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у відповідності до положень статті 6 Закону №1669 у спірні періоди (2017-2019 роки) КП «Первомайськтеплокомуненерго» звільнено від обов'язку з внесення плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, а отже й про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Суд вважає безпідставними доводи КП «Первомайськтеплокомуненего» щодо порушення відповідачем строків проведення камеральної перевірки, з огляду на таке.
Згідно із пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов'язаних з декларуванням податкових зобов'язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
З місцевих податків та/або зборів, за якими передбачено подання річної податкової декларації, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право за результатами перевірки самостійно визначити суму грошових зобов'язань, у разі виявлення ним за результатами перевірки заниження суми визначеного платником податків податкового зобов'язання з цих податків, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати цих податків, визначених відповідними розділами цього Кодексу.
Згідно із підпунктом 113.1 статті 113 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
При цьому, відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
В силу пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» ПК України (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку позивача 09.12.2020 за періоди 2017-2019 роки. При цьому, в силу вимог пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПК України зупинено. Відтак, дії відповідача щодо строків проведення камеральної перевірки є правомірними.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи усі наведені обставини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При звернені до суду позивачем сплачено судовий збір в загальному розмірі 4540,00 грн, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради до Головного управління ДПС у Луганській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 17.06.2021 форми «Ш»:
№ 00/1161/0402 про застосування до Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 77,33 грн.
№ 00/1162/0402 про застосування до Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 1972,16 грн.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (93295, Луганська область, м.Золоте, вул.Молодіжна, 22А, код ЄДРПОУ 32082152) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП 44082150, вул. Енергетиків, 72, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 10.05.2022.
Суддя К.Є. Петросян