10 травня 2022 року Справа № 280/12508/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 05.06.2020 №0022614-5005-0829 на суму 14 359,71 грн., та від 10.06.2021 №0709754-2406-0829 на суму 14897,96 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22.10.2009 між ТОВ “Національний клуб Запорізька січ” та сімома фізичними особами, серед яких позивач, укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі літ.А-1, А-3, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі якого ОСОБА_1 на правах співвласності з іншими особами, став співвласником 26/100 нежитлової будівлі. Зазначає, що спірні податкові повідомлення - рішення прийняті контролюючим орган щодо нарахування позивачу податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки, що сплачуються фізичними особами, які є власниками об'єктів нерухомості, за 2019-2020 роки, саме у зв'язку із перебування у власності частки зазначеної будівлі. Разом з тим, на думку позивача, відповідачем протиправно не було враховано те, що належна позивачу будівля не експлуатується за призначенням та законсервована більше десяти років, у зв'язку з чим на ОСОБА_1 розповсюджується дія пільги згідно підпункту 2.4.2 пункту 2.4 Положення про податок на майно. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. У відзиві від 31.01.2022 (вх.№7322) та додаткових поясненнях від 31.01.2022 (вх.№7309) послався на те, що за даними АІС “Податковий блок” та даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником 26/100 часток нежитлової будівлі літ.А-1, А-3 загальною площею 5294,0 кв.метри за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку з чим є платником податку на нерухоме майно. Відповідач посилається на лист Департаменту бюджетної та фінансової політики Запорізької міської ради від 20.12.2018 та зазначає, що звільнення від сплати податку за підпунктом 2.4.2 пункту 2.4 Положення про податок на нерухоме майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 №5 розповсюджується виключно на юридичних осіб, тому не стосується позивача. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 11.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/12508/21 без виклику сторін.
Ухвалою суду від 10.05.2022 здійснено заміну відповідача ГУ ДПС у Запорізькій області на належного ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
За даними АІС “Податковий блок” та даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником 26/100 часток нежитлової будівлі літ.А-1, А-3 загальною площею 5294,0 кв.метри за адресою: АДРЕСА_2 .
10.06.2021 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Ф» № 0709754-2406-0829, яким позивачу визначено до сплати суму податкового зобов'язания з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, який сплачується фізичними особами, власниками житлової нерухомості за 2020 рік у розмірі 14 897,96 грн.
05.06.2020 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення форми форми «Ф» № 0022614-5005-0829, яким позивачу визначено до сплати суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно за 2019 рік у розмірі 14 359,71 грн.
15.07.2021 не погодившись із податковим повідомленням - рішенням № 0709754-2406-0829, позивач звернувся зі скаргою від 15.07.2021 до Державної податкової служби України.
21.09.2021 не погодившись із податковим повідомленням - рішенням № 0022614-5005-0829 позивач звернувся зі скаргою від 21.09.2021 до Державної податкової служби України.
Рішенням про результати розгляду скарг від 17.11.2021 № 10310/Г/99-00-06-01-04-09 ДПС залишила без змін податкові повідомлення - рішення, а скарги - без задоволення.
Вважаючи протиправними прийняті відповідачем податкові повідомлення - рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - Податковий кодекс України).
Згідно пп.266.1.1 п.266.1, пп.266.3.1, пп.266.3.3 п. 266.3, пп.266.5.1 п. 266.5, пп.266.1.1 п.266.1 ст. 266 Податкового кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно ст.2, ч.1 ст.5, ч.5 ст.12 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав. У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення. Відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.
Згідно пп.266.4.1, пп.266.4.3 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а)для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б)для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). Пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до: об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту; об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Отже, платниками податку на нерухомість є власники об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості відповідно до рішень органів місцевого самоврядування з урахуванням норм Податкового кодексу України.
Про наявність у фізичної особи об'єктів власності, контролюючий орган дізнається з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Головне управління ДПС у Запорізькій області згідно даних АІС “Податковий блок” та даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно має у розпорядженні інформацію про право власності позивача на об'єкт нерухомості: 26/100 частин нежитлової будівлі літ. А-1, А-3, загальною площею 5294,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішенням Запорізької міської ради №5 від 28.01.2015 затверджено Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).
Відповідно до підпункту 2.4.2 пункту 2.4 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), міська рада встановлює пільги з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя з об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Пільга з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, надається на наступні об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, серед іншого об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у стадії реконструкції, капітального ремонту або законсервовані та не використовуються за призначенням
Та обставина, що нежитлова будівля, власником 26/100 частин якого є позивач, законсервована та не використовується за призначенням більше десяти років, у тому числі протягом 2019-2020 років, підтверджена наявними в матеріалах справи доказами, а саме: висновком ТОВ “Мелітопольпроект” від 30.09.2008 року, висновком КП Мелітопольське МБТІ щодо результатів технічного обстеження будівлі від 30.07.2020 року, звітом про оцінку нерухомого майна №00011/17 від 05.12.2017 року, актом результатів технічного обстеження будівель, споруд та конструкцій від 10.10.2018 року, висновком результатів візуального технічного обстеження будівель, споруд та конструкцій ФОП ОСОБА_2 від 25.03.2021.
Посилання відповідача, як доказ правомірності своїх дій, на лист Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради №02/2-01/2343 від 20.12.2018 щодо розповсюдження пільги звільнення від сплати податку лише на юридичних осіб є безпідставним, оскільки зміст листа протирічить підпункту 2.4.2 вищезазначеного Положення, яким встановлено пільгу як для фізичних так і юридичних осіб.
За таких обставин, контролюючим органом необґрунтовано не було взято до уваги те, що на позивача поширюється пільга зі сплати податку, а відтак спірні податкові повідомлення - рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідач діяв необґрунтовано та без урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із викладеним, судові витрати у розмірі 908,00 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.06.2020 №0022614-5005-0829 та від 10.06.2021 №0709754-2406-0829.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.05.2022.
Суддя Л.Я. Максименко