Ухвала від 10.05.2022 по справі 457/266/22

Справа № 457/266/22

провадження №2-о/457/9/22

УХВАЛА

10 травня 2022 року м. Трускавець

Суддя Трускавецького міського суду Львівської області Василюк Т.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відділ обслуговування громадян № 1 сервісний центр м. Трускавець,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Трускавецького міського суду Львівської області з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відділ обслуговування громадян № 1 сервісний центр м. Трускавець.

Згідно з ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах установленої компетенції.

При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Зі змісту заяви ОСОБА_1 видно, що встановлення факту належності йому диплому про навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова та підтвердження періоду роботи на МП «Кратон» йому необхідно для зарахування загального страхового стажу. 16 лютого 2022 року заявник звертався до відділу обслуговування громадян № 1 сервісного центру м. Трускавця із заявою про зарахування періоду навчання до загального страхового стажу, однак фахівцями відділу обслуговування громадян № 1 сервісного центру м. Трускавець було відмовлено у зарахуванні до загального страхового стажу роботи період навчання в Донецькому гірничому технікумі ім. Є.Т. Абакумова, оскільки в наданому дипломі прізвище заявника « ОСОБА_2 » не відповідає даним паспорта « ОСОБА_3 ».

Також було відмовлено в зарахуванні стажу за період роботи в МП «Кратон» з 02.12.1990 року по 20.11.1992 року, оскільки є виправлення у даті наказу про прийняття на роботу. Довідка б/н від 20.11.1992 року, надана заявником для підтвердження вищевказаного періоду видана м. Донецьк, отже підстави для зарахування періоду роботи в МП «Кратон» до загального страхового стажу відсутні.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КабінетуМіністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно до Постанови Кабінету Міністрів від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» в судовому порядку встановлюється лише факт належності особі документа про трудовий стаж, якщо ім'я, по батькові та прізвище в ньому не збігаються з тими, що зазначені в її паспорті або в свідоцтві про народження.

Тому провадження в частині заявленої вимоги щодо встановлення факту належності особі документа (диплому) слід прийняти до розгляду та відкрити провадження.

В окремому провадженні не може бути встановлений факт наявності трудового стажу, оскільки встановлення такого факту здійснюється органами Пенсійного фонду України, а не в судовому порядку.

Не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства заяви про встановлення фактів трудового стажу. Відмова відповідного органу у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено право кожної особи звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з ч.4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

З огляду на викладене, у даній справі вирішення спору із суб'єктом владних повноважень щодо права на перерахування пенсії має розглядатися в позовному провадженні за правилами адміністративного судочинства, тому у відкритті провадження у даній справі в частині встановлення трудового стажу слід відмовити на підставі п. 4 ч. 4 ст. 315 ЦПК України. Роз'яснити заявнику його право подати позов на загальних підставах в порядку адміністративного судочинства до Львівського окружного адміністративного суду.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.259-260, 293, 294, 315 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Прийняти заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відділ обслуговування громадян № 1 сервісний центр м. Трускавець в частині встановлення факту належності особі документа.

Справу розглядати в порядку окремого провадження.

Призначити перше судове засідання для розгляду справи по суті на 10 год. 00 хв. 31 травня 2022 року в приміщенні Трускавецького міського суду за адресою: м. Трускавець, вул. І.Мазепи, 21/1, зал судових засідань № 1.

Направити заінтересованій особі копії заяви з копіями доданих до неї документів та запропонувати їй у 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати до Трускавецького міського суду письмові пояснення щодо заяви з наданням доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується пояснення, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснення і додані до нього докази іншим учасникам справи.

Копію ухвали надіслати заявниці.

Копію ухвали разом з копією заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати заінтересованій особі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на сайті http://trm.lv.court.gov.ua/sud1324/.

В частині заявлених вимог щодо встановлення наявності факту трудового стажу відмовити у відкритті провадження.

Роз'яснити заявнику, що відмова відповідного пенсійного органу у встановленні факту трудового стажу може бути оскаржена до Львівського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Трускавецький міський суд Львівської області впродовж п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя: Т. В. Василюк