Справа № 444/782/22
Провадження № 3/444/424/2022
06 травня 2022 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., розглянувши в залі суду в м. Жовква матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВПС "Рава-Руська" 7 прикордонного Карпатського загону західного регіонального управління державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Тернопільська область, місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно протоколу тимчасово не працює, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області 13 серпня 2002 року, паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), -
- за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, -
Інспектором прикордонної служби 3 категорії 2 групи інспекторів прикордонної служби ВІПС "Рава-Руська" (тип А) з персоналу відділу прикордонної служби "Рава-Руська" 7 прикордонного Карпатського загону сержантом Тарапата В.Б. 26.04.2022 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №238954 відносно ОСОБА_1 , якому ставиться до вини наступне. "26.04.2022 о 00 год. 05 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Рава-Руська" під час проходження прикордонного контролю на виїзд з України в Республіку Польща було виявлено громадянина, який пред'явив на паспортний контроль паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону України було встановлено, що особа є громадянином України, що підтверджує паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області 13 серпня 2002 року, на установчі дані громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тому, наявність паспорта громадянина США громадянину України ОСОБА_1 є порушенням, оскільки останній, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про громадянство України" у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України. Даним фактом вищевказаний громадянин порушив вимоги статей 2, 3 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 року № 57, тобто здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України без відповідних докуметів, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП".
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не є обов'язковою. А тому, приходжу до переконання про можливість розгляду справи без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З рапорта начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю ВІПС "Рава-Руська" (тип А) ВПС "Рава-Руська" (тип Б) капітана Головченко І. начальникові ВІПС "Рава-Руська" (тип А) ВПС "Рава-Руська" І категорії (тип Б) Сарахману А. вбачається, що о 00 год. 05 хв. прикордонним нарядом "Перевірка документів" у складі старшого сержанта ОСОБА_3 під час оформлення осіб на виїзд з України в Республіку Польща у рейсовому автобусі марки "Ванфул" р/н НОМЕР_3 , було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який пред'явив на паспортний контроль паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В процесі перевірки документів та проведення перевірочних заходів було встановлено, що вищевказаний громадянин має в наявності паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області 13 серпня 2002 року.
Ксерокопією наявного у матеріалах справи про адміністративне правопорушення паспорта громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджено, що 12 березня 2022 року громадянину США ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано паспорт громадянина СШАдля виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном до 11 березня 2032 року.
Ксерокопією наявного у матеріалах справи про адміністративне правопорушення паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області 13 серпня 2002 року, підтверджено, що 13 серпня 2002 року Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 .
Диспозиція частини 1 статті 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Доказів, які давали б підстави піддати сумніву належність поданого ОСОБА_1 уповноваженому органу державної прикордонної служби України паспорта громадянина СШАдля виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та документу, який був виявлений під час проведення перевірочних заходів, а саме паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Борщівським РВ УМВС України в Тернопільській області 13 серпня 2002 року, - у справі немає. Виявлення у ОСОБА_1 уповноваженим органом державної прикордонної служби України паспорта громадянина України після пред'явлення ним тому ж органу паспорту громадянина США для виїзду за кордон, належності будь-якого з цих документів не виключає.
Суду не представлено доказів, які б підтверджували, що вищевказаний паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який 26.04.2022 був пред'явлений ОСОБА_1 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Рава-Руська" під час проходження прикордонного котролю на виїзд з України в Республіку Польща, є невідповідним документом, підробленим документом, чи таким, що містить недостовірні відомості про особу.
Наведені вище докази достовірно підтверджують, що 26.04.2022 ОСОБА_1 пред'явив у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська» під час проходження прикордонного контролю на виїзд з України з Республіки Польща паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є офіційним документом, достовірність якого не оспорюється і який надає певні права.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за спробу незаконного перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів, не грунтується на фактичних обставинах справи.
Відповідно до принципів Європейської Конвенції "Про громадянство" від 06.11.1997, ратифікованої Україною Законом від 20.09.2006, Україна зобов'язалася гарантувати права громадян із множинним громадянством, зокрема, ст. 17, відповідно до якої, визначаючи права та обов'язки, пов'язані із множинним громадянством: громадяни держави - учасниці, які мають інше громадянство, мають на території держави учасниці, в якій вони проживають, ті самі права та обов'язки, як і інші громадяни держави-учасниці.
Від так, паспорт громадянина США для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий уповноваженим органом США 12 березня 2022 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не є невідповідним документом, підробленим документом, чи таким, що містить недостовірні відомості про особу.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП адміністративного правопорушення, наявними в матеріалах справи доказами не доведена, а тому, провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю відсутність події і складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 204-1, 247, 294 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КпАП України закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. ст. 287, 294 КУпАП.
Суддя Ясиновський Р. Б.