Справа № 308/680/22
03.05.2022 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Сарай А.І., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 09.01.2019, орган, що видав: 2116, за ст. 472 Митного кодексу України,
12.12.2021, о 22 год. 08 хв., в зону митного контролю на ділянку «в'їзд» по смузі руху «червоний коридор» митного поста «Ужгород - автомобільний» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «Mercedes-Sprinter» моделі «316 CDI», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , де в якості водія переміщувався громадянин України ОСОБА_1 , що повертався з Чехії, де перебував на роботі, в Україну.
Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по смузі руху «червоний коридор».
ОСОБА_1 було запропоновано заповнити митну декларацію, в якій він вказав свої паспортні дані та наявність в автомобілі власного багажу з особистими речами у кількості 7 місць, а також вказав про наявність товару, а саме: стійки опорні металеві загальною кількістю 25 штук та загальною вагою 80 кг.
При усному опитуванні ОСОБА_1 підтвердив відомості, вказані ним у митній декларації, та заперечив наявність будь-яких інших товарів, в тому числі таких, переміщення яких через митний кордон України заборонено.
Під час митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей ОСОБА_1 були виявлені, окрім задекларованих товарів (опорних металевих стійок), не вказані в митній декларації та не заявлені при усному опитуванні продукти харчування іноземного виробництва, а саме: цукор білий із цукрових буряків без ароматичних речовин в паперовій упаковці торговельної марки «PENNY» вагою 1000 г кожна, країни виробництва - Чеська Республіка, у загальній кількості 50 упаковок, загальною вагою 50 кг.
Вищезазначений товар знаходився у багажному відсіку транспортного засобу у одній картонній коробці. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим після відкриття багажного відсіку автомобіля.
Виявлений товар ОСОБА_1 визнав своєю власністю та пояснив, що переміщував його через митний кордон України для власних потреб. Зі слів ОСОБА_1 вартість однієї упаковки цукру коштує 6 чеських крон.
Виявлені товари відносяться до першої-двадцять четвертої групи УКТ ЗЕД.
Згідно з ч. 1, п. 2 ч. 3 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється. Обмеження не поширюється на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабміну України від 21 травня 2012 р. № 434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу. Згідно з п. 2 постанови під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
Таким чином, ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою в митній декларації точні відомості про переміщувані ним через митний кордон України товари, які в даній кількості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та обмежені для переміщення через митний кордон України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 26.01.2022 о 10.00 год. не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується його особистим підписом у протоколі про порушення митних правил про те, що розгляд справи відбудеться 26.01.2022 о 10.00 год. за адресою: АДРЕСА_2 . Примірник протоколу отримав 12.12.2021. У судові засідання, призначені на 21.03. та 03.05.2022, ОСОБА_2 не з'явися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки на повідомлено, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Разом з тим, згідно з наявною у матеріалах справи заявою ОСОБА_1 від 12.12.2022, адресованою голові Ужгородського міськрайонного суду, йому повідомлено, що розгляд справи про порушення митних правил, запровадженої відносно нього, відбудеться 26.01.2022 о 10.00 год. в приміщенні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області. Крім того, ОСОБА_1 просить розглянути зазначену справу у його відсутності.
Відповідно до положень ст. 526 МК України вважаю за можливе провести розгляд даної справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася в судове засідання, хоча належним чином повідомлялася про час і місце розгляду справи.
При цьому слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Заслухавши представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України - недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з диспозицією ст. 472 МК України адміністративна відповідальність настає за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, стверджується зібраними у справі доказами: протоколом про порушення митних правил № 2161/30500/21 від 12.12.2021; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12.12.2021; копією акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 12.12.2022; фотоматеріалами до протоколу; доповідною запискою державного інспектора відділу митного оформлення № 4 митного поста «Ужгород - автомобільний» Закарпатської митниці Сідака А.І. від 12.12.2021; власноручно заповненою ОСОБА_1 митною декларацією для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницькою діяльністю від 12.12.2021; висновком експерта № 1420003800-0003 від 04.01.2022, згідно з яким загальна ринкова вартість безпосередніх предметів порушення митних правил станом на 12.12.2021 становить 1589,50 грн.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 472 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил, з їх конфіскацією на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 496,20 грн.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. ст. 472, 527-529 МК України,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 1589 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят дев'ять) гривень 50 коп., з конфіскацією на користь держави безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: цукор білий «CUKR BILY KRYSTAL» із цукрових буряків без ароматичних речовин в паперовій упаковці торговельної марки «PENNY» вагою 1000 г кожна, країна виробництва - Чеська Республіка, у кількості 50 упаковок (50 кг).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп. судового збору.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області А.І. Сарай