№ 336/8820/21
н/п № 3/336/45/2022
03 травня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Євген Сергійович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, громадянина України, який тимчасово не працює, проживає за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , за ч. 3 ст. 130 КУпАП,
13 жовтня 2021 року, о 20 годині 32 хвилин, ОСОБА_1 в м. Запоріжжі по вул. І. Сікорського, 272, керував транспортним засобом OPEL VECTRA, д.н.з. НОМЕР_1 , з наявними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на встановлення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України.
В судові засідання, які неодноразово призначалися, ОСОБА_1 не з'являвся, причини неявки суду не повідомив. Про судові засідання повідомлявся як шляхом направлення судової повістки за адресою, яку він повідомив працівникам поліції під час складення протоколу про адміністративне правопорушення, та яка повернулася до суду із відміткою про відсутність такого номеру будинку, так і шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади.
Згідно з положеннями ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Разом з тим, ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою.
Згідно із ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п.14) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Судом використані усі процесуальні можливості щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про розгляд справи, проте ОСОБА_1 , повідомивши посадовій особі, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, адресу свого місця проживання, що підтверджується долученим відеозаписом, до суду не з'являється, судові повістки за вказаною ним адресою не отримує, будь-яких заяв чи клопотань не надає, що суддя розцінює як намагання уникнути відповідальності, а тому суд приходить до переконання про можливість розгляду справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, яке полягає у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, вчинена особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані наркотичного сп'яніння, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, знайшла своє підтвердження.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 12 Розділу ІІ Інструкці Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена наказом МВС/МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015, разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 3 ст. 130 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 13.10.2021 року серії ААБ № 043930, який складений поліцейським взводу 2 роти 2 батальйону 4 Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції ст. сержантом Ткаченком І.М. , а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у протоколі зазначено дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, тобто містить всі необхідні відомості, що визначені законом;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 13.10.2021, в якому зазначені ознаки наркотичного спяніння, що виявлені у водія та відмості про його відмову від проходження огляду.
- довідкою інспектора сектору адміністративної практики УПП в Запорізькій області ДПП Ю. Ніценко про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року двічі притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, та наведені єдині унікальні номери судових проваджень та дати постановлення відповідних судових рішень. Викладені у довідці відомості об'єктивно підтверджуються даними Єдиного державного реєстру судових рішень;
- рапортом поліцейського Ткаченка І.М., в якому викладені обставини складення протоколу.
- відеозаписом правопорушення, яким наявно зафіксовано те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи обставини правопорушення, дані що характеризують ОСОБА_1 , який неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за ст. 130 (а.с. 8-9), у тому числі неодноразово за ч. 2 та ч. 3 ст. 130 КУпАП, що вказує на систематичне порушення порядку користування правом керування транспортними засобами та недостатність призначення покарання у вигляді штрафу, суд вважає за доцільне призначити стягнення у виді адміністративного арешту на строк п'ятнадцять діб.
Суд не застосовує стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, адже відповідно до вищезгаданої довідки інспектора сектору адміністративної практики, ОСОБА_1 взагалі не отримував такого права, що узгоджується із рекомендаціями, викладеними в абз. 3 п. 28 постанови пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті».
Підстави для конфіскації транспортного засобу відсутні, адже згідно з матеріалами справи відсутні дані про реєстрацію транспортного засобу на території України.
Сплаті відповідно до ст. 40-1 КУпАП підлягає судовий збір у розмірі, встановленому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011.
Керуючись ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП та накласти стягнення у виді адміністративного арешту строком на 15 (п'ятнадцять) діб, без позбавлення права керування транспортними засобоми, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 коп.) в дохід держави (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA818999980313141206000008515, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави).
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги в Запорізький апеляційний суд через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя Є.С. Боєв
Строк пред'явлення виконавчого документа "___"_____________ 20 ___рік
Постанова набрала законної сили "___"_____________ 20___рік
Дата видачі постанови "___"_____________ 20___рік