1Справа № 335/13635/19 3-в/335/8/2022
05 травня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Рибалко Н.І., розглянувши подання начальника Вознесенівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області Горєлова С.А. щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення від 29.01.2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, -
Начальник Вознесенівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області Горєлов С.А. звернувся до суду з поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови, в обґрунтування якого зазначив, що постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29.01.2020 гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у скоєнні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт строком на 120 годин.
Розпорядження про виконання постанови, що набрала законної сили та копія постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29.01.2020 відносно гр. ОСОБА_1 , надійшли до Вознесенівського районного відділу ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області 19.02.2020 та були прийняті до виконання.
19.02.2020 та 26.02.2020 за адресою проживання правопорушника направлено виклики про необхідність явки до Вознесенівського РВ органу з питань пробації на 25.02.2020 та 03.03.2020, для ознайомлення з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт, а також отримання направлення для відбування суспільно корисних робіт призначених постановою суду. За викликом порушник до уповноваженого органу з питань пробації не з'явився, про причину неявки не повідомив.
04.03.2020 року працівниками Вознесенівського РВ органу пробації здійснений вихід за адресою проживання, вказаною у постанові суду: АДРЕСА_1 . В ході перевірки двері кв. АДРЕСА_2 ніхто не відчинив. Для з'ясування місця проживання гр. ОСОБА_1 за вище вказаною адресою була опитана мешканка кв. АДРЕСА_3 , ОСОБА_2 , 1949 року народження, яка надала письмове пояснення. Мешканка вище зазначеної квартири повідомила, що ОСОБА_1 в кв. АДРЕСА_4 не мешкає приблизно 10 років, квартира продана і на даний час там проживають інші люді. Де він може мешкати та знаходитись їй не відомо.
Одночасно 04.03.2020 року уповноваженим органом з питань пробації на підставі п.13.10 Наказу Міністерства юстиції від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання, направлені запити до Вознесенівського відділення поліції ГУНП в Запорізькій області, Вознесенівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя та до управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради.
З повідомлення Вознесенівського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 20.03.2020 року №39190 встановлено, що згідно матеріалів виконавчого провадження відносно гр. ОСОБА_1 1982 року народження:
- мешкає згідно виконавчого листа за адресою: АДРЕСА_1 .
- зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 (відповідь департаменту реєстраційних послуг).
- згідно заяви боржника від 06.11.2019 року гр. ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_6 , м.т. НОМЕР_1 .
Працівником орану пробації здійснено дзвінок телефонний дзвінок за м.т. НОМЕР_1 , на який відповів чоловік, назватися відмовився, але повідомив, що гр. ОСОБА_1 йому не відомий, а даний номер телефону є його особистим тривалий час.
20.03.2020 року до Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області направлено запит на перевірку факту проживання за встановленою адресою проживання.
25.03.2020 року до Вознесенівського РВ надійшло повідомлення Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 18.03.2020 року №01-17/02/0834, згідно якого встановлено, що інформація про місце реєстрації гр. ОСОБА_1 відсутня.
30.03.2020 року до Вознесенівського РВ філії ДУ «Центр пробаці» в Запорізькій області надійшли матеріали Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробаці» в Запорізькій області про перевірку факту проживання гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_6 , згідно яким встановлено, що здійснити перевірку імовірного місця проживання гр. ОСОБА_1 не можливо, оскільки буд. АДРЕСА_7 не існує взагалі.
30.03.2020 року до Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області направлено запит на перевірку факту проживання за адресою реєстрації гр. ОСОБА_1 , наданої Вознесенівським відділом державної виконавчої служби у м.Запоріжжі Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), а саме - АДРЕСА_5 .
07.04.2020 року до Вознесенівського РВ філії ДУ «Центр пробаці» в Запорізькій області надійшли матеріали Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробаці» в Запорізькій області про перевірку факту проживання гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_5 , згідно яким встановлено, що гр. ОСОБА_1 за даною адресою не проживає. В ході виходу за зазначеною адресою працівниками Шевченківського РВ була проведена бесіда з сусідкою, яка мешкає в кв. АДРЕСА_8 , яка повідомила, що кв.93 постійно винаймається різними людьми, хто там мешкає на даний час їй не відомо, гр. ОСОБА_1 вона не знає та де він може мешкати їй не відомо.
08.04.2020 року до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя направлено подання про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови відносно гр. ОСОБА_1 .
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.08.2020 року подання Вознесенівського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області залишено без задоволення. Постанова надійшла до органу пробації 11.09.2020 року.
28.10.2020 року до Вознесенівського РВ надійшло повідомлення Вознесенівського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 23.09.2020 року №72850 про те, що 23.09.2020 року винесена постанова про передачу виконавчого провадження. Згідно вказаної постанови, виконавче провадження передано для подальшого виконання до Шевченківського ВДВС м. Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Вознесенівський РВ, у зв'язку із тим, що гр. ОСОБА_1 за вказаною в матеріалах справи про адміністративне правопорушення адресою не мешкає, місце проживання останнього невідоме, та даний факт унеможливлює приведення постанови суду до виконання, направив лист до Шевченківського ВДВС м. Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з проханням про можливість звернення ВДВС до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника.
Згідно довідки Шевченківського ВДВС м. Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 09.03.2021 року встановлено, що 09.03.2021 року відносно гр. ОСОБА_1 до суду скеровано подання про розшук боржника.
08.06.2021 року до Вознесенівського РВ надійшло повідомлення Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі Південно-Східного управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 08.06.2021 року №35442/2 про те, що Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя №336/3249/21 від 07.05.2021 року, подання державного виконавця - задоволено, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено у розшук.
15.09.2021 року працівниками Вознесенівського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області розпочали додаткові заходи з метою отримання додаткової інформації про можливе місце перебування порушника. Зроблені запити до спеціальних установ м. Запоріжжя, Державну прикордонну службу України.
Вжитими заходами встановлено наступне:
- згідно відповідей отриманих від спеціальних установ м. Запоріжжя гр. ОСОБА_1 - не значиться;
- згідно інформація з Головного центру обробки спеціальної інформації від 21.10.2021 року, встановлено, що з гр. ОСОБА_1 . Державний кордон не перетинав.
Станом на 15.04.2022 року гр. ОСОБА_1 до Вознесенівського РВ не прибув, строк давності виконання судового рішення, а саме постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29.01.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП закінчився.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 303 КУпАП, не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Відповідно до статті 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (зокрема, mutatis mutandis рішення у справі Озтюрк проти Германії 21 лютого 1984 року, пункт 53), справи про адміністративні правопорушення, для цілей статті 6 ЄКПЛ належать до справ із обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення. Відтак, на дану категорію справ поширюються гарантії статті 6 ЄКПЛ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з Кодексу та інших законів України, а згідно з положеннями ст.9 Конституції України, ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» усталена судова практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права. Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), часто розцінює справи про адміністративні правопорушення саме як «кримінальні» у розумінні норм Конвенції.
Так, ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 р. зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, не містить поняття строки давності виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення, тобто законодавцем залишено поза сферою свого регулювання питання щодо строків виконання таких постанов, створивши при цьому ситуацію безстрокового виконання такого рішення суду. Фактична «безстроковість» виконання таких постанов суперечить принципу правової визначеності, що є складовою принципу верховенства права і широко застосовується ЄСПЛ при оцінці порушень державами-членами Конвенції, а «необмежений строк виконання» своєчасно надісланої постанови суперечить принципу 4 Рекомендації №R(91) 1 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій, згідно якого, якщо адміністративний орган влади розпочав адміністративне провадження із застосування санкції, він зобов'язаний діяти залежно від обставин справи з розумною швидкістю. Натомість, дані строки, передбачені в Кримінальному кодексі України, а саме, ст. 80, яка розташована у розділі ХІІ «Звільнення від покарання та його відбування» і регламентує звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку. Таким чином, порушено інший фундаментальний із принципів права - принцип справедливості, оскільки засуджені, які вчинили кримінальне правопорушення, в порівнянні з адміністративним правопорушенням на підставі ст. 80 КК України звільняються судом від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання вироку суду.
Таким чином, суд вважає за можливе до даних правовідносин застосувати аналогію закону, а саме норми ст. 80 КК України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки, зокрема, два роки у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі).
Дослідивши матеріали подання, проаналізувавши доводи начальника Вознесенівського районного відділу ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області, встановлено, що постанова суду про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 не виконана з об'єктивних причин, на теперішній час місце проживання (перебування) останнього не відоме. Крім того, з часу набрання законної сили постановою суду про призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт минуло більше ніж два роки.
На підставі викладеного, виходячи із неможливості виконання постанови про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 303, ст. 304 КУпАП, його слід звільнити від відбування покарання у виді суспільно корисних робіт у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 303, ст. 304 КУпАП, суд,-
Подання начальника Вознесенівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області Горєлова С.А. щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення від 29.01.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт за ст. 183-1 КУпАП, призначеного постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 29.01.2020 року, у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.І.Рибалко