Справа № 127/9309/22
Провадження № 3/127/3020/22
"09" травня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Каленяк Р.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого головним державним інспектором відділу розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці і Вінницькій області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 212-6 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 06 травня 2022 року надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, у результаті вжитих заходів, в установленому законом порядку, було отримано достатню інформацію, яка вказувала на те, що ОСОБА_1 незаконно скопіював та зберігав електроні копії документальних матеріалів та офіційні матеріали Управління Держпраці у Вінницькій області, які містять персональні дані про осіб, що відповідно до ст. 8, 9 Закону України «Про захист інформації в інформаційних телекомунікаційних системах», ст. 6, 10, 14, 24 Закону України «Про захист персональних даних», ст. 23, 30, 31 Закону України «Про інформацію» є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом та охороняється державою, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі».
Враховуючи викладене, з метою перевірки та документування протиправних дій вказаної особи, припинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-6 КУАП, 02 травня 2022 року, у ході огляду службового приміщення Управління Держпраці у Вінницькій області, розташованого за адресою: Вінницька область, м. Вінниця, вул.. Магістратська, буд 37, каб. 6, на робочому місці, яке використовує ОСОБА_1 , співробітником УСБУ у Вінницькій області було зафіксовано (протокол огляду від 02.05.2022 наступні електронні листи відправлені з офіційної електронної пошти співробітника Управління Держпраці у Вінницькій області «mazur@vndsp.gov.ua»:
о 14 год. 15 хв. 14.03.2022 на адресу «ІНФОРМАЦІЯ_2», містить файл «08-р ОСОБА_2 (СФГ Веселка)-3.dосх», об'ємом 88 КЬ,
о 10 год. 39 хв. 09.02.2022 на адресу «illi.vi@fssu.gov.ua», містить файл «03 -р ОСОБА_3 (ДП Дашівсье ДЛМГ)-3.dосх», об'ємом 88 КЬ,
о 09 год. 20 хв. 26.01.2022 на адресу «ІНФОРМАЦІЯ_3», містить файл «63 - р ОСОБА_4 (AT Вінницяобленерго)-5, об'ємом 96 КЬ,
о 15 год. 11 хв. 18.01.2022 на адресу «nach_tehtch3@sw.uz.gov.ua», містить файл «52-р ОСОБА_5 (AT Укрзалізниця Козятин депо).dосх», об'ємом 104 КЬ який містить персональні дані (зокрема, серія та номер паспорта, код РНОКПП, П.І.Б., адреса місця проживання) особи та членів родини, стосовно якої надіслано повідомлення.
Вказані файли збережено в якості скріншотів в електронній папці «ScreenShot» об'ємом 1,78 Mb.
Виявлене під час огляду на підставі ст. 265 КУпАП вилучено та скопійовано на оптичний носій інформації у вигляді диску CD-R №1, а також роздруковано та долучено до протоколу огляду.
За даними ОСОБА_1 , володіє реквізитами доступу до офіційної електронної пошти Управління Держпраці у Вінницькій області ««mazur@vndsp.gov.ua» та здійснив копіювання вказаних електронних даних на вказані електронні адреси, при цьому дозволу на копіювання зазначеної інформації з обмеженим доступом він не отримував та не має.
Таким чином, дії ОСОБА_1 підпадають під ознаки правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі»,
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, в своїх поясненнях просив розглянути справу у його відсутність, на момент розгляду справи заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Враховуючи строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 277 КУпАП, суд вирішив розглянути справу у його відсутність. Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, згідно з абз. 2 п. 12 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМУ № 736 від 19.10.2016, особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до п. 14 зазначеної вище Інструкції використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Пунктом 38 даної Інструкції забороняється записувати службову інформацію на електронний носій інформації, не внесений до журналу обліку електронних носіїв інформації, на які планується записувати службову інформацію.
Відповідно до ч. 4 ст. 212-6 КУпАП незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, підтверджується протоколом № 2 про адміністративне правопорушення від 02.05.2022, протоколом огляду від 02.05.2022, іншими документами, що містяться у справі.
При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 за вчинення вказаного адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги обставини справи та особу порушника, а також враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, з метою попередження вчинення аналогічних правопорушень у майбутньому, приймаючи до уваги конкретні обставини справи, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 4 ст. 212-6 КУпАП.
Крім того, з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в сумі 496 грн 20 коп., сплата якого передбачена п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 33, 212-6, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок в дохід держави, з конфіскації незаконно виготовлених копій баз даних.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: