Справа № 127/8053/22
Провадження № 3/127/2586/22
06 травня 2022 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, суд
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 430576 від 10.02.2022, ОСОБА_1 10.02.2022 о 18:35 год. будучи барменом- виконуючим обов'язки адміністратора в кальян-барі «Chilling», що по вул. Соборна, 22 у м. Вінниця, знаходився за барною стійкою без засобів індивідуального захисту, а саме маски чи респіратора, чим порушив п. 2-2 п.п.1Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020.
Судом вживалися заходи для виклику ОСОБА_1 у судове засідання, однак останній до суду не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, тому суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Диспозиція ч. 1 ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи, зокрема, п.п. 1 п. 2-2 вказано, що забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 430576 від 10.02.2022 слідує, що ОСОБА_1 10.02.2022 о 18:35 год. будучи барменом- виконуючим обов'язки адміністратора в кальян-барі «Chilling», що по вул. Соборна, 22 у м. Вінниця, знаходився за барною стійкою без засобів індивідуального захисту, а саме маски чи респіратора, чим порушив п. 2-2 п.п.1Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020.
Вказані обставини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, крім вищевказаного протоколу, підтверджуються рапортом працівників поліції від 10.02.2022 та письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.09.2022.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, враховуючи те, що відсутні негативні наслідки вчиненого правопорушення, не завдано будь-якої значної шкоди громадському порядку та не завдано збитків суспільним чи державним інтересам, суд вважає, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності враховуючи малозначність вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 22, 44-3, 283, 284 КУпАП, суд
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням та закрити провадження у справі.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: