Справа № 152/317/22
3/152/159/22
Іменем України
10 травня 2022 року м. Шаргород
Суддя Шаргородського районного суду
Вінницької області Роздорожна А.Г.,
розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №2 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого мешканця АДРЕСА_1 , інваліда третьої групи, працюючого машиністом в локомотивному депо Жмеринка, - за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №099609, 17 квітня 2022 року о 23-30 год в с. Пеньківка по вул. Миру, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом VOLKSWAGEN PASSAT державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується висновком медичного огляду №35 від 18 квітня 2022 року.
Відповідно до статті 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушенні не визнає. Пояснює, що ввечері 17 квітня 2022 року поїхав забрати дружину, яка добиралася додому електропоїздом. По дорозі назад в нього зламався автомобіль і він змушений був зупинитися на вулиці Миру в с. Пеньківка. Викликав евакуатор та став чекати. Поки чекав евакуатора, то дійсно вжив пива, оскільки вже не збирався керувати транспортним засобом (його автомобіль вже не заводився). В цей час до нього під'їхали працівники поліції і почали перевіряти документи. Запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, на що ОСОБА_1 , погодився. Таким чином ОСОБА_1 не заперечує, що вживав алкогольні напої, не заперечує, що порушив комендантську годину, однак заперечує, що керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, повно та всебічно дослідивши докази у цій справі, доходжу висновку про недоведеність наявності у діях ОСОБА_2 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення з наступних підстав.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 автор протоколу додав висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18 квітня 2022 року №35, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, фрагменти відеозапису на CD-R диску.
Оцінюючи протокол про адміністративне правопорушення, який був складений відносно ОСОБА_1 , суд зазначає, що даний протокол містить виправлення та дописи (а.с.1). Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18 квітня 2022 року №35, ОСОБА_1 о 23-40 год 17 квітня 2022 року перебував в стані алкогольного сп'яніння, що не заперечується самим ОСОБА_1 .. Ясності ситуації повинен був надати фрагмент відеозапису документування події адміністративного правопорушення. Однак відеозапис не містить вказівки на дату та час фіксації. На відеозаписі видно лише громадянина ОСОБА_1 , який в ході розмови з поліцейським заперечує керування в стані алкогольного сп'яніння транспортним засобом та погоджується їхати на освідування в лікарню. Другий фрагмент відеозапису, що очевидно відбувається в лікарні, фіксує момент проходження огляду на стан сп'яніння. Однак ані дати, ані часу цей відеозапис також не містить. Диск доданий до протоколу не містить фрагменту відеозапису зупинки працівниками поліції громадянина ОСОБА_1 по вул.. Миру в с. Пеньківка. Відтак факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння 17 квітня 2022 року о 23-40 год підтверджений одним належними доказом (висновком лікаря), а факт керування ним транспортним засобом при цьому - не підтверджується жодним доказом.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, справа №175/1982/16-а (2а/175/10/16), адміністративне провадження №К/9901/9231/18, висловив позицію, що притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до частини третьої статті 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі "Тейксейра де Кастор проти Португалії" від 09 червня 1998 року, п. 54 рішення у справі "Шабельник проти України" від 19 лютого 2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
Також ЄСПЛ неодноразово наголошував, зокрема в рішеннях у справах "Гурепка проти України (N2)" від 08 квітня 2010 року, "Лучанінов проти України" від 09 червня 2011 року на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законом сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
КУпАП визнає відсутність у діянні складу (сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак) адміністративного правопорушення як обставину, що виключає провадження у справі про адміністративне правопорушення.
За результатами розгляду цієї справи вбачається, що докази, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення не підтверджують "поза розумним сумнівом" винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги вищевикладене, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Керуючись статтями 9, 130, 247, 245, 251, 252, 266, 280 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в його діях події і складу цього адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів через Шаргородський районний суд Вінницької області.
Суддя Андрея РОЗДОРОЖНА