Рішення від 27.04.2022 по справі 340/1643/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2022 року м. Кропивницький справа №340/1643/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "Трейд-Енергія" (28009, Кіровоградська область, м.Олександрія, Звенигородське шосе, 1/2, код ЄДРПОУ - 41681197)

до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул.Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 43142606)

провизнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

Приватне підприємство "Трейд - Енергія" звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати неправомірним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість приватного підприємства «ТРЕЙД-ЕНЕРГІЯ» від 18.11.2021 року №3391920/41681197;

- зобов'язати Головного управління ДПС у Кіровоградській області врахувати Таблицю даних платника податку на додану вартість приватного підприємства «ТРЕЙД-ЕНЕРГІЯ», прийняту 16.11.2021 року, реєстраційний номер 9348761592 датою її подачі.

ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ним подано до контролюючого органу для реєстрації Таблицю даних платника податку на додану вартість від 16.11.2021 із зазначенням Коду згідно з КВЕД 73.2 коди згідно з УКТЗЕД: 73.20. Проте, контролюючим органом прийняте Рішення про врахування / неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 18.11.2021 року №3391920/41681197, відповідно до якого подану позивачем Таблицю даних не враховано з підстави: виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиця даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Тому позивач вважає оскаржуване рішення необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач будь-яких письмових пояснень, відзиву або заперечень проти позову до суду не надав. Крпію ухвали про відкриття від 28.02.2022 року відповідно до штемпеля отримано 31.03.2022 року.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі

Ухвалою від 31.01.2022 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Додаткових заяв чи клопотань до суду подано не було.

Згідно частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 2 статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

Приватне підприємство «Трейд-Енергія» зареєстроване 25.10.2017 та перебуває на обліку у ГУ ДПС у Кіровоградській області як платник податків. З 01.01.2021 року позивач є платником ПДВ (індивідуальний податковий номер 416811911264).

Видами діяльності ПП «Трейд-Енергія» є оптова торгівля напоями (основний) (код КВЕД 46.34), неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (код КВЕД 46.39), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (код КВЕД 47.11), інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.19), дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки (код КВЕД 73.20).

ПП «Трейд-Енергія» було сформовано та направлено до Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області для реєстрації з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних таблицю даних платника податку на додану вартість від 16.11.2021 із зазначенням Коду згідно з КВЕД 73.2 коди згідно з УКТЗЕД: 73.20.

Позивачу була надіслана Квитанція №2 із зазначенням: Інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 16.11.2021 року за №9348761592 не враховано автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165; Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Кіровоградської області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.11.2021 року №3391920/41681197 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість з підстав виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Не погодившись з рішенням Комісії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд зазначає, що прийняття рішень про неврахування таблиці даних платника податків здійснюється контролюючим органам під час інформаційного-аналітичного опрацювання даних платника податків з метою виконання функцій, які покладені на контролюючий орган.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Так, додаток 6 до Порядку №1165 затверджено типову форму рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість містить наступне формулювання: «Рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку».

Отже, з наведеного вбачається, що Порядком № 1165 встановлено право платника податків оскаржити рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку, у тому числі в судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

З огляду на викладене, оскаржуване рішення породжує правові наслідки для платника податків та порушує прав останнього, оскільки таке рішення є індивідуальним актом у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, яке в подальшому створює для платника податків, відносно якого воно прийнято, певні юридичні наслідки під час реєстрації податкової накладної/рахунку коригування, поданих таким платником податків, та підлягає оскарженню в судовому порядку.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Розділ V Податкового кодексу України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Згідно пунктів 12-16 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою. У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

В силу вимог пунктів 19, 20 Порядку № 1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема, в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу. Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.

За встановленими обставинами, рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 18.11.2021 року №3391920/41681197 прийнято з підстав виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Так, як вже зазначено приписами пункту 19 Порядку № 1165 передбачено право комісії контролюючих органів прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку з підстав надходження податкової інформації, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована.

Як то зазначено вище, позивач подав до відповідача Таблицю даних платника податку за встановленою формою разом з поясненням, в якому зазначив вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

З матеріалів справи вбачається, що для здійснення своєї діяльності позивач використовує орендовані приміщення, що належать Приватному підприємству «КОЛЕГА» на праві приватної власності:

-частина нежилого офісного приміщення площею 100 кв. м за адресою: 28009, Кіровоградська обл., м. Олександрія, Звенигородське шосе, будинок 1/2;

-частина складського приміщення площею 1200 кв. м за адресою: 28009, Кіровоградська обл., м. Олександрія, Звенигородське шосе, будинок 1/2;

Для здійснення господарської діяльності - роздрібної торгівлі продовольчими товарами, алкогольними напоями та тютюновими виробами (тобто для розміщення магазинів роздрібної торгівлі) позивач використовує наступні приміщення:

Магазин «ХL МАРКЕТ» площею 680 м.кв за адресою: 28009, Кіровоградська обл., м.Олександрія, пр.Соборний,140;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 30 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Козацька, 51А;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 30 м.кв за адресою: 28000,Кіровоградська обл., м. Олександрія, гір. Соборний, 107;

Магазин «ЕКОНОМИЧ» площею 35 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м.Олександрія, вул. Першотравнева, 51А;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 736 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., смт. Петрово, вул. Літвінова, 19Б;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 250 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м.Олександрія, вул. Святомиколаївська, 37А;

Магазин «ЕКОНОМИЧ» площею 96,4 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., смт.Олександрійське, вул. Павла Кравченко, 5;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 79,4 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Верболозівська, 31;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 133.6 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., смт. Приютівка, вул. Межева, 6;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 37 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м.Олександрія, пр. Соборний, 6;

Магазин «КУПЕЦЬ» площею 35 м.кв за адресою: 28000, Кіровоградська обл., м.Олександрія, вул. Будівельників, 37А;

Зазначені об'єкти були відображені в Повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП).

На підприємстві кількість працівників складає 115 осіб (директор, гол. бухгалтер, менеджер (управитель) в роздрібній торгівлі продовольчими товарами, завідувач складом, водії, експедитори, касири, продавці, оператори, юрисконсульт, вантажники та ін.).

Поряд з цим, пунктом 17 Порядку №1165 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Проте, контролюючим органом, ні в оскаржуваному рішенні, ні у відзиві на позов, не зазначено: які саме види діяльності позивача не відповідають наявним у платника податку основним засобам; об'єктивні обставини, які перешкоджають врахуванню вищевказаної таблиці; не надано жодних доказів на підтвердження невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 18.11.2021 року №3391920/41681197 про неврахування поданої 16.11.2021 ПП «Трейд-Енергія» таблиці даних платника податку на додану вартість, прийняте необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ПП «Трейд-Енергія» необхідно задовольнити повністю.

VІ. Судові витрати.

Відповідно до ч.1 ст.243 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 2481,00 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість приватного підприємства «ТРЕЙД-ЕНЕРГІЯ» від 18.11.2021 року №3391920/41681197.

Зобов'язати Головного управління ДПС у Кіровоградській області врахувати таблицю даних платника податку на додану вартість приватного підприємства «ТРЕЙД-ЕНЕРГІЯ», прийняту 16.11.2021 року, реєстраційний номер 9348761592 датою її подачі.

Присудити на користь Приватного підприємства "Трейд-Енергія" (28009, Кіровоградська область, м.Олександрія, Звенигородське шосе, 1/2, код ЄДРПОУ - 41681197) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481,00 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 43142606).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук