про повернення позовної заяви
03 травня 2022 року м. Київ № 640/38212/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д., розглянувши позовну заяву Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" про застосування заходів реагування,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" про застосування заходів реагування у вигляді анулювання документа дозвільного характеру (дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 3210600000-334 від 30.05.2019 для ТОВ "ДС ПРОМ ГРУП").
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 КАС України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.
Розглянувши вказаний адміністративний позов, суд приходить до висновку, що він підлягає поверненню, з огляду на наступне.
Дана позовна заява підписана представником - директором Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації Ганною Ткаліч, з приводу чого суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 3 ст. 55 КАС України визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (ч. 4 ст. 55 КАС України).
Суд звертає увагу, що п.п. 11 п. 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 та ст. 131-2 Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 01.01.2017; у судах апеляційної інстанції - з 01.01.2018; у судах першої інстанції - з 01.01.2019.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01.01.2020.
Отже, суб'єкт владних повноважень має право на звернення до адміністративного суду в порядку самопредставництва або через представника, яким може бути виключно адвокат.
При цьому, самопредставництво органу державної влади/суб'єкта владних повноважень, згідно з положеннями ст. 55 КАС України, здійснюється відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). Повноваження адвоката як представника, згідно зі ст. 59 КАС України, підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Поряд з тим, залишаються чинними і такими, що підлягають обов'язковому виконанню, приписи Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) з наступними змінами та доповненнями.
Так, держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом (ч. 2 ст. 167 ЦК України). До юридичних осіб публічного права, що створені державою, слід віднести й органи влади та управління: Верховну Раду України, КМУ, міністерства, відомства, державні комітети, інспекції, і т і.
Частиною 1 ст. 82 ЦК України визначено, що на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (ч.4 ст.87 ЦК України).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрім ЦК України, спеціальним Законом № 755-IV.
На підтвердження повноважень Ганни Ткаліч до позовної заяви не надано жодного доказу наявності повноважень даної особи підписувати позов.
Зокрема, до матеріалів позовної заяви не додано доказів того, що Ганна Ткаліч уповноважена діяти від імені Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) в порядку самопредставництва суб'єкта владних повноважень, або того, що вказана особа є адвокатом.
Пунктом 3 ч. 4 ст. 169 КАС України виначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З урахуванням викладеного та норм КАС України, суд приходить до висновку про можливість повернення даного адміністративного позову, у зв"язку з відсутність належних доказів на підтвердження повноважень Ганни Ткаліч підписувати позовну заяву від імені Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.
Крім того, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
У зв"язку з тим, що позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір у розмірі 2 481,00 грн (квитанція № 120 від 21.12.2021), суд вважає, що дана сума має бути повернута позивачеві.
Керуючись ст.ст. 169, 171, 243, 248 КАС України, суд
1.Позовну заяву Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДС ПРОМ ГРУП" про застосування заходів реагування - повернути позивачеві.
2.Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3.Повернути з Держаного бюджету України сплачений Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38750794) судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.
4.Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Головенко О.Д.