ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" травня 2022 р. Cправа № 300/815/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І., розглянувши в письмовому провадженні заяву Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3131/22 про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області до Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 08.02.2022 звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області та Державної судової адміністрації України, в якому просить суд: визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати позивачу суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 (за винятком днів щорічної відпустки) із застосуванням обмеження, встановленого статтею 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14.11.2019 № 294-IХ; стягнути з Державної судової адміністрації України на користь ОСОБА_1 невиплачену суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 у розмірі 215554,65 грн., шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів”.
Ухвалою від 14.02.2022 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та залучив до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
02.03.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області від 28.02.2022 № 06-03/194/22 на позовну заяву.
Державна судова адміністрація України отримала ухвалу суду про відкриття провадження у справі 26.04.2022.
06.05.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3130/22 на позовну заяву.
Також 06.05.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3131/22 про розгляд справи № 300/815/22 за правилами загального позовного провадження. Вказана заява мотивована істотним значенням справи для сторін та значним суспільним інтересом. Так, представник відповідача зазначив, що позивач згідно з приміткою до статті 51-3 Закону України "Про запобігання корупції" належить до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а тому ця справа не відноситься до справ незначної складності. За вказаних обставин, представник відповідача переконаний, що справу № 300/815/22 необхідно розглядати в порядку загального позовного провадження.
Вирішуючи питання щодо можливості розгляду справи № 300/815/22 за правилами загального позовного провадження, суд зазначає таке:
Положеннями статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Водночас, частинами четвертою та п'ятою статті 12 КАС України встановлено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”.
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Статтею 257 КАС України передбачено перелік справ, що розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження. Так, частинами першою та другою наведеної статті визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а також, будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Приписи частини четвертої вказаної статті кореспондуються із приписами частини четвертої статті 12 КАС України та, знову ж таки, визначають конкретний перелік адміністративних справ, що належить розглядати виключно за правилами загального позовного провадження.
Суд звертає увагу на те, що адміністративні справи з приводу оплати праці (суддівської винагороди) відсутні в переліку вищенаведених статей КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на зміст заяви Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3131/22, представник відповідача не навів обґрунтованих підстав для розгляду цієї справи № 300/815/22 за правилами загального позовного провадження. Натомість, наявні у матеріалах справи письмові докази дозволяють суду всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають істотне значення для правильного розгляду і вирішення даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.
Щодо доводів представника відповідача про те, що позивач належить до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а тому дану справу необхідно розглядати за правилами загального позовного провадження, суд зазначає таке.
Згідно з вимогами пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Суд звертає увагу на те, що критерії визначення справ незначної складності, зокрема, винятки передбачені пунктом першим частини шостої статті 12 КАС України (стосовно службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) виключають можливість розгляду цієї категорії справ в порядку, визначеному статтею 263 КАС України, що передбачає особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності, проте не забороняють розглянути такі справи за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
Такими чином ця справа, у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, не належить до справ незначної складності. Водночас така її характеристика автоматично не відносить її до тієї категорії справ, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження.
За загальним правилом, будь-яка справа може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, окрім тих, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (їх визначено частиною четвертою статті 12, частиною четвертою статті 257 КАС України).
Справа № 300/815/22 не належить до категорії справ, які не можуть розглядатися за правилами спрощеного провадження у значенні згаданих статей Кодексу. Водночас суд, беручи до уваги передбачені частиною третьою статті 257 КАС України чинники, може розглянути її за правилами загального позовного провадження, якщо дійде такого висновку.
Зважаючи на зміст адміністративного позову, його вимог, предмет захисту порушеного права та зміст спірних правовідносин, а також з огляду на усталеність судової практики по розгляду цієї категорії спорів, суд не встановив обґрунтованих підстав для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження.
Такий висновок суду щодо застосування норм процесуального права в подібних правовідносинах, відповідає висновками Верховного Суду, викладеним в пунктах 94-99 постанови від 03.03.2021 у справі № 340/1916/20.
Враховуючи зазначені в частині третій статті 257 КАС України критерії, зміст позовних вимог, заявлених ОСОБА_1 , наявні матеріали адміністративної справи, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагає розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Також з огляду на дію в Україні з 24.02.2022 воєнного часу, суд дійшов висновку, що вказану справу доцільно розглянути в спрощеному позовному провадженні, на підставі поданих сторонами доказів, без проведення судового засідання.
Отже, суд відхиляє заяву Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3131/22 про розгляд справи № 300/815/22 за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статями 12, 243, 248, 256, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні заяви Державної судової адміністрації України від 05.05.2022 № 10-3131/22 про розгляд справи № 300/815/22 за правилами загального позовного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, окремо від рішення суду, включаються до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.