про залишення позовної заяви без розгляду
06 травня 2022 рокум. Ужгород№ 260/6103/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді -Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, в якій просить: 1) Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту Ужгородської міської ради, які полягають у зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня за 2021 рік; 2) Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту Ужгородської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої ЗУ «Про Державний бюджет на 2021 рік», з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 10 січня 2022 року витребувано від Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради відомості щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 05 травня 2021 року.
На виконання вимог ухвали про витребування доказів, Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради надіслав лист від 14 січня 2022 року, в якому зазначив, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Ужгородської міської ради як отримувач щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистський переслідувань та у 2021 році вказана допомога позивачу не виплачувалася.
Ухвалою суду від 19 січня 2022 року витребувано від ОСОБА_1 докази перебування на обліку в Департаменті соціальної політики Ужгородської міської ради як отримувача щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та докази на підтвердження того, ким та у якому розмірі йому було здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року як учаснику бойових дій.
Вказаною ухвалою позивачу надано п'ятиденний строк з дня отримання ухвали суду для подання витребуваних доказів.
Ухвала про витребування доказів була надіслана позивачу та отримана ним 19 лютого 2022 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
В той же час, станом на 05 травня 2022 року позивач вищевказані докази суду не надав.
Клопотань щодо продовження процесуального строку для виконання вимог ухвали та про неможливість подання витребуваних доказів до суду не надходило.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 15 ч.1 ст. КАС України ухвала - письмове або усне рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, яким вирішуються питання, пов'язані з процедурою розгляду адміністративної справи, та інші процесуальні питання.
Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Суд зазначає, що неподання позивачем визначених судом доказів унеможливлює встановлення судом обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.
Таким чином, враховуючи те, що позивач без поважних причин не надав витребувані судом докази, необхідні для вирішення судом спору, що перешкоджає подальшому розгляду справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно залишити без розгляду, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 240 КАС України.
При цьому суд роз'яснює позивачеві, що відповідно до ч. 4 ст. 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 240, 248, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяН.Д. Маєцька