05 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/2918/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо нe проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення від 15.12.2021 № 582, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 20.08.2017; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення від 15.12.2021 № 582, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 20.08.2017, з 06.09.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років.
15.12.2021 у зв'язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення з яких обраховується пенсія Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення № 582.
26.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсійного забезпечення, однак отримав відмову у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.
Вважає відмову відповідача протиправною, оскільки така обмежує його право на належне пенсійне забезпечення передбачене чинним законодавством. З огляду на це, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Волинській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому відсутні підстави для застосування порядку перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Зазначив, що листом від 12.12.2017 за №24462/0/2-12/21 Мінсоцполітики роз'яснило Пенсійному фонду України, що згідно з статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 не визначені умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій у зв'язку з її прийняттям.
Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із змінами і доповненнями, військова прокуратура входила в систему органів прокуратури України.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
31.05.2012 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою № 657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України. Зокрема, у постанові № 505 додатки 1, 2 і 7 викладені у новій редакції.
Представник відповідача вказує на те, що постанова № 657 та Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, не є належною підставою для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцю, відрядженому до органів прокуратури та визначення її розміру відповідно до частини третьої статті 63 зазначеного Закону.
Також відповідач звертає увагу, що позивачем позов подано поза межами строку звернення до суду, визначеного статтею 122 КАС України. Вказує, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому випадку її розмір відомий особі, яка її отримує. З врахуванням наведеного, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що наказом першого заступника першого Міністра оборони України від 09.06.2001 №94 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "з" пункту 65 (за власним бажанням).
Згідно з розрахунком на пенсію ХА-N 15551 ОСОБА_1 з 26.06.2001 призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
15.12.2021 позивачу Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видана довідка про розмір грошового забезпечення №582, відповідно до якої грошове забезпечення за нормами, чинними на 06.09.2017 за посадою начальник слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України становить: посадовий оклад - 7750,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 2712,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (70%) - 7414,75 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 775,00 грн., надбавка за службу на посадах слідчих понад 10 років (20%) - 1576,00 грн та премія за вересень 2017 року (60%) - 12214,95 грн, всього 32573,20 грн.
26.01.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсійного забезпечення у зв'язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення з яких обраховується пенсія на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №582 від 15.12.2021.
Листом від 16.02.2021 №2478-1255/К-02/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії по оновленій довідці на тій підставі, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 проведено попередній перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Волинським обласним військовим комісаріатом від 29.03.2018 № ХА 15551.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 визначено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Розмір пенсії позивача внаслідок перерахунку залишився без змін.
Одночасно зазначено, що інших повідомлень з Пенсійного Фонду України про здійснення перерахунків пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходило. Відтак підстав для проведення перерахунку пенсії з 06.09.2017 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №582 від 15.12.2021 немає.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262), згідно з яким призначено позивачу пенсію.
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно із частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, однією із умов здійснення перерахунку пенсії призначених вже пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
06.09.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою затверджено нові, підвищені оклади, в тому числі і працівників військових прокуратур (далі - Постанова №657).
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, але позивач звільнений з посади начальника слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України, тобто позивач був відряджений до військової прокуратури для проходження служби.
На виконання Порядку №45, 15.12.2021 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видано позивачу довідку № 582 про розмір його грошового забезпечення станом на 06.09.2017, яка ним була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №195 від 19.07.2010 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за №675/17970 від 12.08.2010, затверджений Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, який втратив чинність 11.12.2020 відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 05.10.2020 №685 (надалі - Порядок №195).
Відповідно до пункту 2 цього Порядку було передбачено, що у разі ліквідації без визначення правонаступника органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств (далі - органи державної влади), до яких відряджалися для виконання службових обов'язків військовослужбовці та особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - особи) і були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (далі - довідки) видають уповноважені органи міністерств та інших державних органів, наказами яких особи були звільнені зі служби.
При цьому: а) розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідними посадами керівних працівників і спеціалістів органів державної влади. У разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем прирівняння посад керівних працівників і спеціалістів ліквідованих органів державної влади (додаток до цього Порядку та додатки 1, 2 до Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Головного управління державної служби України від 03.12.2003 N 319/144 ( z1134-03 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за N 1134/8455) у розмірах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії за прирівняними посадами.
Разом з тим, наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 №319/144 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад (далі - Наказ №319/144) скасований, та з 21.07.2017, у зв'язку із скасуванням Наказу №319/144, прокуратури припинили видавати відповідні довідки, оскільки на законодавчому рівні відсутній порядок перерахунку пенсії, у разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, на час розгляду справи питання щодо визначення посадового окладу за посадою у військовій прокуратурі, з якої особа звільнена з військової служби та відсутня у схемі посадових окладів не врегульовано законодавством.
Верховний Суд у рішенні від 16.04.2018 по зразковій справі №825/506/18 зазначив, що якщо пенсіонер органів прокуратури просить видати довідку про заробітну плату за умови, коли матеріальний закон про право, форми і види пенсійного забезпечення передбачає право, підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, але не унормовує порядок видачі довідки про заробітну плату, відмова у видачі такого документа із посиланням на відсутність нормативного акта про порядок і умови видачі довідки має визнаватися протиправною, оскільки право на перерахунок пенсії не може і не має залежати від механізму його реалізації.
Таким чином, враховуючи правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні по зразковій справі №825/506/18, не врегульоване питання визначення посадового окладу військового прокурора не може стати підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, гарантованого Законом №2262-XII.
Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у тому числі пенсія позивача.
Постановою №657 затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017.
Згідно із частиною 4 статті 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Відповідно до частини 4 статті 83 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Відповідно до частини 1 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017), заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом (частина 8 статті 81 Закону України «Про прокуратуру», у редакції від 05.01.2017).
Висновок про наявність права військового прокурора на перерахунок пенсії, за приписами Постанови №657, навіть за умови відмови видачі органом прокуратури відповідної довідки, зробив Верховний Суд у постанові від 28.09.2021 (справа №0240/3523/18).
З огляду на те, що позивач проходив службу у військовій прокуратурі, то довідку про складові його грошового забезпечення, які належать врахуванню відповідачем при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення повинна надати Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачу було направлено довідку, видану Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 15.12.2021 №582 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 06.09.2017 для перерахунку пенсій позивача, однак відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку, покликаючись на відсутність підстав для такого проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 15.12.2021 №582.
Також судом встановлено, що позивачу з 01.01.2018 Головним управлінням ПФУ у Волинській області проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 на підставі довідки від 29.03.2018 №ХА 15551, виданої Волинським обласним військовим комісаріатом.
Тому враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону 15.12.2021 №582.
Відповідно до приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений саме з 01.10.2017, оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (06.09.2017), а не з 06.09.2017, як просить позивач. Відтак позов в цій частині підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем у порушення частини другої статті 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано неправомірність відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону 15.12.2021 №582 про розмір грошового забезпечення станом 06.09.2017.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача та зобов'язання відповідача провести саме з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону 15.12.2021 №582 про розмір грошового забезпечення.
Щодо строку звернення до суду із даним позовом, то суд враховує, що згідно із приписами частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ спірний перерахунок пенсії позивача не проведений з вини державного органу, який видає відповідні довідки для перерахунку пенсії, в тому числі і пенсійного органу, а отже перерахунок пенсії необхідно провести з дати виникнення права на нього без застосування строку звернення до суду, що спростовує відповідні доводи відповідача.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 992,40 грн. сплаченого за подання позову немайнового характеру квитанцією від 16.03.2022. Суд звертає увагу, що сума судового збору підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі, оскільки, часткове задоволення позову стосується лише способу захисту порушеного права обраного судом.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення з 01 жовтня 2017 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 15.12.2021 №582, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 20.08.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 15.12.2021 №582, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 20.08.2017.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук