Ухвала від 06.05.2022 по справі 120/1444/22-а

УХВАЛА

про витребування доказів

м. Вінниця

06 травня 2022 р. Справа № 120/1444/22-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського Олександра Ванадійовича, розглянувши в письмовому провадженні питання про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області; треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна судова адміністрація України та Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області; треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна судова адміністрація України та Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

27.04.2022 учасники справи до суду не прибули, хоча про дату час та місце судового засідання були повідомлені у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Водночас позивач 27.04.2022 подав заяву про розгляд справи у його відсутність в письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд доходить висновку про необхідність витребування з власної ініціативи додаткових доказів із таких мотивів.

Положенням ч. 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (частина 2 статті 72 КАС України).

Згідно з частинами 1, 3 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За змістом частини 3 статті 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Водночас особливості витребування доказів наведені у статті 80 КАС України, частиною 3 якої передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Частиною 3 статті 80 КАС України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Предметом розгляду у справі є визнання протиправними дій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області щодо нарахування та виплати позивачеві суддівської винагороди за період з січня 2021 по грудень 2021, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 в розмірі 2102 грн.

Позивач вважає, що встановлення ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" спеціального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, суперечить Конституції України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та порушує конституційні гарантії незалежності суддів.

Відповідно до ч. 3 ст. 148 Закону України "Про судоустрій і статус судді" № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих судів здійснює Державна судова адміністрація України, а функції розпорядника коштів нижчого рівня - територіальні управління ДСА України.

Статтею 149 Закону № 1402-VIII передбачено, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Частиною 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) передбачено, що головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

З огляду на викладене, для повного та всебічного розгляду справи, з метою вжиття заходів щодо з'ясування обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає необхідним витребувати у Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області інформацію у формі пояснень та письмових доказів щодо затвердженого на 2021 рік для Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області кошторису видатків та щомісячного розпису видатків, обсягу фінансування витрат на виплату суддівської винагороди (з урахуванням обмежень чи без урахування обмежень, визначених ст. 7 Закону України "Про Держаний бюджет України на 2021 рік") та щодо отримання таких коштів Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Вінницькій області.

При цьому, суд наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до частин 6, 7 та 8 статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 77, 80, 248, 256 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Витребувати у Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області інформацію у формі пояснень та письмових доказів щодо затвердженого на 2021 рік для Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області кошторису видатків та щомісячного розпису видатків, обсягу фінансування витрат на виплату суддівської винагороди (з урахуванням обмежень чи без урахування обмежень, визначених ст. 7 Закону України "Про Держаний бюджет України на 2021 рік") та щодо отримання таких коштів Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Вінницькій області.

Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області подати до суду витребувані докази та інформацію у строк до 12.05.2022.

Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович