Справа № 203/5593/21
Провадження № 2/201/1674/2022
04 травня 2022 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Батманової В.В.,
з секретарем судового засідання Турбаївською М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач є споживачем газу, відповідно до Умов Типового договору розподілу природного газу. Відповідач допустив несанкціоноване втручання у лічильник газу та подальше споживання газу поза обліком, що було виявлено під час перевірки лічильника газу, а конкретно підірвана полімерна пластина огладового вікна суматора (лічильного механізму), маються сліди клейкої речовини по периметру прилягання полімерної пластини до корпуса та механічні пошкодження на цифрових колесах, що підтверджується експертизою №132 від 06.08.2020. На підставі висновків експертизи було складено акт про порушення, після чого складено акт-розрахунок від 28.09.2020 на суму 5 373 грн. 66 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач, надала заяву в якій просила розглядати справу без її участі, також надала пояснення в яких проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК України).
Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N2, 4, 7 та 11 до Конвенції", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч.1 ст.13 ЦПК України).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є одноосібним власником домоволодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 та для обліку обсягів споживчого природного газу встановлений побутовий газовий лічильник Gallus 2000 «Schlumberger» типу G 4, 1995 року випуску, заводський № 002824748.
У зв'язку з реформуванням ринку природного газу, набранням чинності Закону України «Про ринок природного газу» № 329-ІІІ від 09.04.2015 року, Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, Типового договору розподілу природного газу, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.11.2015 року №1384/27829, АТ Дніпрогаз здійснює господарську діяльність з розподілу природного газув межах території міста Дніпро та Дніпропетровського району (крім сел Любимівка, Перше травня, Балівка, Зоря, Маївка, Степове, Партизанське, Чумаки, радгоспу "Дзержинець") Дніпропетровської області.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем.
Відповідач допустив несанкціоноване втручання у лічильник газу та подальше споживання газу поза обліком, яке було виявлено під час перевірки лічильника газу.
Передбачено п. 1 гл. 9 розд. Х Кодексу ГРМ, суміжні суб'єкти ринку природного газу під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювання об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових.
13.03.2020 року за адресою відповідача працівниками AT «Дніпрогаз» під час огляду побутового газового лічильника, було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що потребувало додаткового огляду (перевірки), шляхом проведення його експертизи.
В результаті чого, у відповідності до и. 1, 2 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, вказаний побутовий газовий лічильник було демонтовано, опломбовано, для унеможливлення стороннього пручання до дня проведення експертизи, на його місце встановлено лічильник з обмінного фонду AT «Дніпрогаз» та складено акт (протокол) № 132 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 13.03.2020.
Відповідно до пункту 3.1.3. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 Положення № 619: складається акт про виявлені порушення (пункт 3.2.2.); демонтується та відправляється лічильник газу на експертизу (пункт З.2.З.); складається акт про демонтаж лічильника газу (пункт 3.2.5.).
Пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено: у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
На місці виявлення порушення обліку і споживання газу, за адресою відповідача, на вимогу та за процедурою і формою передбаченою Кодексом газорозподільних систем було складено акт про демонтаж лічильника газу від 13.03.2020 № 132.
Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Пункт 3 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем - під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу зокрема це - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
06.08.2020 року комісією AT «Дніпрогаз» з проведення експертизи ПГЛ за безпосередньої часті представника Державного підприємства «Дніпростандартметрологія» та відповідача з рахуванням вимог п.п. 4, 5, 8 Кодексу ГРМ, проведено експертизу лічильника газу Gallus 2000 «Schlumberger» типу G 4, 1995 року випуску, заводський № 002824748. Комісією за Актом № 132 експертизи побутового лічильника газу встановлено, що підірвана полімерна пластина огладового вікна суматора (лічильного механізму), маються сліди клейкої речовини по периметру прилягання полімерної пластини до корпуса та механічні пошкодження на цифрових колесах. Зазначене підтверджуємо фотокартками зробленими під час експертизи лічильника газу. Що свідчить про несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.
Присутнім на експертизі лічильника газу відповідачем, не висловлено окремої думки з приводу порядку проведення експертизи та не заперечувалося фактичного порушення, встановлених обставин на час її проведення.
За висновком комісії лічильник не придатний для подальшої експлуатації.
Оскільки експертизою лічильника газу остаточно виявлено і підтверджено втручання у його цілісність, то 06.08.2020 представниками АТ "Дніпрогаз" було складено акт про порушення № 85.
За визначенням Кодексу ГРМ, пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне ушкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Відповідні порушення є характерними ознаками для кваліфікації несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/ лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові інерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Та за умовами п. 4 гл. 6 розд. X Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційного вузла обліку газу відповідає власник, на території або у приміщенні якого він встановлений.
Є очевидним, що відповідні неправомірні дії (несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу) вчинено умисно, що призвело до споживання природного газу з порушенням законодавства.
За наслідком чого, відповідно до п. 1-5 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ представниками Оператора ГРМ (АТ «Дніпрогаз») за участю споживача складено акт про порушення № 85 від 06.08.2020 року.
За умовами п. 10 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ визначено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
28.09.2020 року відбулося засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду вказаного вище акту про порушення. Враховуючи всі фактичні обставини та встановлене порушення, комісія дійшла обґрунтованого висновку та вирішено задовольнити акт про порушення № 85 від 06.08.2020 року.
Дане порушення, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (зокрема лічильника газу), за вимогами п. 1 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРМ кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.
Згідно п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявленого порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
На підставі п. 11 гл. 5 роз. XI Кодексу ГРМ 28.09.2020 року складено акт-розрахунок про нарахування за умовами Кодексу ГРМ необлікованого об'єму природного за період з 09.01.2020 року по 12.03.2020 року у розмірі 976,37 м3 на суму 5373,66 грн.
Вказана норма, також, визначає, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує корегування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.
28.09.2020 комісією з розгляду актів порушення оператора ГРМ за результатами розгляду акту про порушення від 06.08.2020 №85 було прийнято відповідне рішення, оформленого протоколом від 28.09.2020: задоволено акт про порушення від 06.08.2020 №85, а також складено акт-розрахунок від 28.09.2020 на суму 5 373,66 грн. та безпосередньо розрахунок необлікованого об'єму природного газу.
Згідно пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням.
З урахуванням до вказаної норми, рахунок на оплату необлікованого об'єму природного газу надано під особистий підпис відповідача.
Разом з цим суд критично оцінює заперечення відповідача щодо позовних вимог, оскільки жодних належних та достатніх доказів на підтвердження не втручання відповідача у цілісність лічильника суду не надано та судом не встановлено, доводи спростовуються вищевикладеним, та фактично зводяться до намагання відповідача уникнути відповідальності за вказані дії.
Дії позивача і документальне оформлення порушення відповідачем способу і порядку споживання газу здійснено у повній відповідності із приписами нормативно-правового регулювання.
Ураховуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» необхідно стягнути судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 2270,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 23, 28, 31, 32, 48, 49, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 89, 128, 133, 141, 142, 177, 209, 229, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» (код ЄДРПОУ 20262860, м. Дніпро, вул. О. Кониського,5) грошові кошти в розмірі 5 373 (п'ять тисяч триста сімдесят три) грн. 66 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» (код ЄДРПОУ 20262860, м. Дніпро, вул. О. Кониського,5) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя В.В. Батманова