Справа № 127/7908/22
Провадження № 3/127/2535/22
"03" травня 2022 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шидловський О.В.,
за участю: секретаря Грубого Р.І.
представника Вінницької митниці Держмитслужби Самсонюка Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №21 в м. Вінниці матеріали, що надійшли від Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 24.05.2016 органом 0523 України, РНКОПП - НОМЕР_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України,-
30.03.2022 о 13:28 в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону по смузі руху «зелений коридор» в напрямки “виїзд з Україні” прибув легковий автомобіль марки «TOYOTA LAND CRUISER200», реєстраційний номер України НОМЕР_3 , VIN-код НОМЕР_4 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який прямував з України до Р. Молдова.
Формою проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), тим самим, шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.
О 13 годині 30 хвилини водію даного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , було проведено усне декларування, під час якого він заявив про наявність у нього двох пачок мисливських патронів, калібру 12 мм. В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 13:35, в багажнику автомобіля, в сумці з інструментами для авто, було виявлено: 22 патрони для мисливської зброї фірми “ТАХО” калібру 12 мм, вагою 32 грам кожен, та 25 патронів спортивних для мисливської зброї фірми “Olymp Classic” калібру 12 мм, вагою 24 грам кожен.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, обравши на свій розсуд проходження митного контролю через таку зону (коридор) при наявності у нього товарів, які обмежені до переміщення через митний кордон України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте в матеріалах справи міститься заява адвоката Таганцова Б.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 (ордер серії АВ №1034245 від 27.04.202), в якій останній зазначив, що ОСОБА_1 вину визнає в чому щиро кається та просить суд розглядати справу без участі ОСОБА_1 .
Представник митниці в судовому засіданні протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримав та просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ст. 471 МК України з урахуванням рішення Конституційного суду України від 21.07.2021 № 3-р (ІІ)/2021.
Вислухавши думку представника Вінницької митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму “єдиного вікна” відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п. п. 2.1. “Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів” затвердженої Наказом МВС України “Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів” від 21.08.98 № 622 (далі Наказ № 622), здійснюючи дозвільну систему, органи поліції відповідно до законодавства України видають громадянам - дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.
Відповідно до абз. 2 п. п. 2.3.1. п. 2. 3. розд. 2 Наказу № 622, дозволи видаються уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією на придбання в Україні та перевезення через митний кордон України (за 5 днів до перевезення) вогнепальної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, бойових припасів до зброї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них іноземцями за погодженням з іноземними дипломатичними представництвами країн, громадянами яких вони є.
Відповідно до п. 8.1. Наказу № 622, дозвільна система, що здійснюється органами поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.
Відповідно до п. 8.9. Наказу № 622, боєприпаси - спеціально виготовлені вироби одноразового використання, які призначені забезпечити ураження цілей в умовах збройної боротьби, самооборони, полювання, спорту.
До бойових припасів належать патрони до нарізної вогнепальної зброї різних калібрів, а також заряджені патрони до гладкоствольних мисливських рушниць, мисливський порох і капсулі.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 21.07.2021 № 3-р (ІІ)/2021 визнано неконституційними окремі положення абзацу другого ст. 471 МК України, а саме “а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів”, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 3-р(ІІ)/2021 від 21.07.2021.
Враховуючи, що на час розгляду даної справи рішення Конституційного Суду №3-р(II)/2021від 21.07.2021 набрало законної сили положення щодо конфіскації товарів, що були безпосередніми предметами правопорушення втратили чинність, в наслідок чого положення ст.471 МК України щодо конфіскації товарів, що були предметом порушення митних правил не підлягають застосуванню, а тому виявлені боєприпаси не вилучалася та повернуті гр. України ОСОБА_1 .
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, обравши на свій розсуд проходження митного контролю через таку зону (коридор) при наявності у нього товарів, які обмежені до переміщення через митний кордон України, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України.
Вина громадянина ОСОБА_1 в скоєнні ним порушення митних правил по справі підтверджується: протоколом про порушення митних правил від 30.03.2022 № 0110/401000/22 (а.с. 2-5); - актом огляду (а.с. 8); - доповідною запискою держ. інсп. Вадима Тарахкала (а.с. 12-13).
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 за ст. 471 МК України та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень, без конфіскації товарів порушення митних правил.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 496,20 грн., сплата якого передбачена ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст. 471, 527, 528 Митного Кодексу України, ст.ст. 23, 40-1, 283, 284 КУпАП, рішення Конституційного суду України від 21.07.2021 № 3-р (ІІ)/2021, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень без конфіскації товарів порушення митних правил.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: