Справа № 127/17087/21
Провадження № 3-в/127/63/22
04.05.2022 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши подання, яке надійшло з Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 23.07.2021 р. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді суспільно-корисних робіт на строк 130 годин.
До суду надійшло подання з Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду при наявності підстав, які унеможливлюють виконання цієї постанови.
В поданні зазначається про те, що 08.09.2021 року на виконання до Вінницького міського відділу надійшла постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 23.07.2021 року відносно громадянина ОСОБА_1 , проживаючого згідно постанови суду за адресою: АДРЕСА_1 .
Громадянин ОСОБА_1 неодноразово викликався до органу пробації для постановки на облік та направлення для відбування адміністративного стягнення у вигляді 130 годин суспільно корисних робіт, однак за викликами до Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області не прибув з невідомих причин.
З метою встановлення місця проживання (перебування) громадянина ОСОБА_1 па підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт від 19.03.2013 року, було здійснено запити, до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, до першого відділу Державної виконавчої служби міста Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарпої допомоги №2 м. Вінниці», Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області ізолятор тимчасового тримання №1, Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1).
Відповідно до повідомлення від 20.10.2021 року, яке надійшло з відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, що громадянин ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
13.12.2021 року надійшло повідомлення (вих. 20/240//200/2022 від 03.12.2021 р.) з Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про те, що ОСОБА_1 зареєстрований за даною адресою, однак на даний час не проживає.
17.12.2021 року надійшло повідомлення (вих. 13064 від 03.12.2021 р.) з Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1) про те, що відповідно до обліку наявності та вибуття в ДУ «УВП №1» не рахується.
26.12.2021 року надійшло повідомлення (вих. №760/40/01-2021 від 26.11.2021 року) з Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області ізолятор тимчасового тримання №1 про те, що ОСОБА_1 до ІТТ №1 ГУНП у Вінницькій області не доставлявся та наданий час в спецустанові не утримується.
14.04.2022 року до відділу пробації надійшла відповідь № 794-21.21-38 від 09.04.2022 року із Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про те, що відсутній актовий запис про зміну імені, смерть на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
19.04.2022 року надійшло повідомлення (вих. № 1983/15.26-25/34 від 19.04.2022 р.) з Першого відділу Державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про те, що боржник ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Розглянувши подання, суд дійшов до висновку про його залишення без задоволення, тому що ініціатором подання не конкретизовано, який захід просить вжити суд в порядку ст. 304 КУпАП.
Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Порядок виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно з розділом 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Наказом від 19.03.2013 року № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції, в розділі XIII пунктах 13.13 та 13.14 передбачено наступне: 13.13. якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови; 13.14. усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову. Так, Вінницький міський відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області відповідно до ст. 304 КУпАП просить суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 22.06.2021 року, враховуючи наявність підстав, які унеможливлюють виконання цієї постанови, оскільки місце перебування ОСОБА_1 невідоме.
Відповідно до ст. 304 КУпАП України питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Однак, як вбачається зі ст.ст. 183-2, 302, 325-4 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови суду можуть бути вирішені різним чином.
Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-АКУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП). Згідно із ст.325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом. Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена ст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті треба розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт. Відповідно до вимог ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно із ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а саме: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі. В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у виді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена. Також, чинний Кодекс України про адміністративне правопорушення передбачає можливість відстрочки, заміни або припинення виконання адміністративного стягнення. Разом з цим, відповідно до ст. 36 КВК України уповноважений орган з питань пробації звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених, місцезнаходження яких невідоме.
Отже, орган пробації не здійснив всіх заходів, передбачених діючим законодавством України, щодо встановлення місця знаходження порушника. Крім того, відсутність правопорушника при розгляді подання у суді позбавляє його права захищати свої інтереси та порушує його право на захист на стадії виконання постанови, передбачене Кодексом України про адміністративне правопорушення, тому суд, виходячи з інтересів правильного вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, вважає обов'язковою присутність правопорушника при вирішенні питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Враховуючи наведені обставини в сукупності, а також те, що відсутня вказівка, яким чином суд повинен вирішити порушене у ньому питання, суд позбавлений можливості розглянути подання відповідно до вимог КУпАП. Разом з цим, належить зазначити, що на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням, що також є підставою для відмови в задоволенні вищевказаного подання.
За змістом ст.ст. 294, 304, 321-4 КУпАП в апеляційному порядку може бути оскаржена лише постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, постановлена за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення по суті, а не рішення органу, що ухвалив таку постанову, з питань, зв'язаних з виконанням такої постанови, зокрема, в порядку ст.304 КУпАП, якими не передбачено можливості апеляційного оскарження такого рішення.
Керуючись ст.ст. 304, 325-1-325-4 КУпАП України,
Подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду від 23.07.2021 р. в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя