Постанова від 04.05.2022 по справі 420/18070/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/18070/21

Суддя в суді І інстанції Вовченко О.А. Рішення суду І інстанції ухвалено в м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів: Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Державній установі «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», а саме: визнання протиправними дій щодо виготовлення довідки № 33/36-4 від 28 квітня 2021 року про розмір грошового забезпечення позивача, з неповною інформацією яка враховується для перерахунку пенсії; зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням капітан міліції - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби 45% - 1935,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби 50% - 3117,50 грн; премія 284% - 17707,40 грн, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що є помилковим висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позивних вимог, так як відповідачем протиправно не зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення у розмірах, які нараховувались позивачу під час проходження служби.

В даному випадку, апелянт вважає, що у довідці зазначено складові його грошового забезпечення, у розмірі, меншому ніж отримував позивач, що на думку останнього, свідчить про звуження його прав.

В свою чергу, відповідачем подано відзив на вказану апеляційну скаргу, з якого вбачається, що судом першої інстанції прийнято вірне рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, так як складена та видана позивачу довідка про розмір його грошового забезпечення відповідає вимогам чинного законодавства.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначено пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі довідки Головного управління МВС України в Одеській області № 4232 зроблено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року, у якій зазначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (45%), премія (2,05%).

При цьому, 28 квітня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» складено довідку № 33/36-4 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до якої грошове забезпечення складається з наступних складових: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням капітан міліції - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (45%) - 1935,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91%) - 2800,14 грн; премія (62,58%) - 5654,19 грн.

В свою чергу, позивачем 07 вересня 2021 року подано до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» заяву, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видії грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у тому числі не скасованих міліцейських видів грошового забезпечення, перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, а саме: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням капітан міліції - 1800,00 грн; надбавка за стаж служби 45% - 1935,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби 50% - 3117,50 грн; премія 284 % - 17707,40 грн (а.с. 16-17).

У відповідь на вказану заяву позивача Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» направлено лист від 09 вересня 2021 року № 33/36-М-4860, в якому зокрема зазначено, що за заявою позивача від 28 квітня 2021 року № М-111 вже виготовлена довідка від 28 квітня 2021 року № 33/36-4 про грошове забезпечення станом на 19 листопада 2019 року. Нових рішень про умови та порядок проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на дату звернення, Урядом не приймалось (а.с.18-19).

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлення зазначених обставин у справі, судом першої інстанції зроблено висновок про залишення без задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин відсутні правові підстави для видачі позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 102 ЗУ «Про національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Між тим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45

Згідно п. 5 Порядку ( в редакції, чинній після набрання чинності рішеннями суду у справі № 826/3858/18), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, п. 4 вказаної Постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», вчинених при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для здійснення перерахунку пенсії позивача.

В даному випадку, позивач вважає, що при виготовленні довідки про його грошове забезпечення, суб'єктом владних повноважень безпідставно не враховано отримуваних позивачем розмірів надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також протиправно зазначено менший розмір отримуваної ним премії.

Між тим, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, як вірно зазначено судом першої інстанції, під час служби в органах МВС позивач не отримував надбавки за специфічні умови проходження служби, так як виплату останньої запроваджено після звільнення позивача зі служби.

При цьому, позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка наразі не встановлена та не виплачується поліцейським.

В свою чергу, з аналізу вищевикладених норм матеріального права вбачається, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року (справа № 802/2196/17-а) зазначено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримували особи під час проходження служби та яка включалась до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка не встановлена та не виплачується поліцейським.

Внаслідок чого, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для зазначення в спірній довідці розміру надбавки за специфічні умови проходження служби на рівні отримуваної позивачем надбавки за виконання особливо важливих завдань.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зазначення у відповідній довідці середньомісячного розміру щомісячної премії, а не розміру щомісячної премії, яка виплачена особі перед звільненням зі служби, згідно п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Аналогічний висновок також викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року (справа № 802/2196/17-а).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

В свою чергу, судом першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Яковлєв О.В.

Судді Єщенко О.В. Крусян А.В.