28 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 280/1708/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
за участю секретаря судового засідання Замкової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року (суддя Максименко Л.Я.) в адміністративній справі за позовом Класичного приватного університету до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-
Класичний приватний університет звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002804905/826 від 24.01.2020 року, яким до Класичного приватного університету застосовано штраф у сумі 94162,90 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 21.06.2019 до 27.12.2019 та нараховано пеню у розмірі 69202,67 грн. (0,1% від суми недоїмки).
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що рішенням від 24.01.2020 року №0002804905/826 до позивача за період з 21.06.2019 до 27.12.2019 застосовано штраф у сумі 94162,90 грн. (20% з 01.01.2015) та нараховано пеню у розмірі 69202,67 грн. (0,1% від суми недоїмки) по єдиному внеску. Зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №280/6326/19, яке набрало законної сили 15.06.2021, визнано протиправним застосування штрафу та нарахування пені за період, зокрема, з 21.06.2019 по 17.10.2019. При прийнятті контролюючим органом оскаржуваного рішення інтегрована картка позивача по єдиному внеску не була відкоригована з урахуванням судового рішення в адміністративній справі №280/6326/19. Обчислення штрафу у сумі 94162,90 грн. та пені у сумі 69202,64 грн. здійснено з арифметичними помилками встановленими у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №280/6326/19.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року позовні вимоги задоволено.
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення спору.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено зокрема про те, що суд першої інстанції у своєму рішенні взагалі не надав оцінку доводам відповідача стосовно вилучення з інтегрованої картки платника 19.10.2019 та 29.02.2020 сум нарахувань штрафної санкції та пені, які були нараховані позивачу рішеннями №0126054907/826 та №0135654908/826 відповідно. Вказане, на думку відповідача, свідчить про те, що суми штрафної санкції та пені нараховані позивачу у даній справі розраховані без арифметичних помилок в інтегрованій картці платника. Крім того, відповідач вказав про те, що звіт №9116268639 від 05.06.2019 терміном сплати 20.06.2019 на суму 306032,10 грн. був розбитий в двох рішеннях про застосування штрафних санкцій та пені, а саме у рішенні №0135654907/826 від 24.10.2019 на суму 164930,25 грн. (не була сума по звіту вся сплачена) та у рішенні від 24.01.2020 №0002802905/826 на суму 141101,90 грн. (залишок не сплаченої суми по звіту), що, на думку останнього, свідчить про помилковість висновків суду першої інстанції щодо повторного застосування штрафу та нарахування пені в оскаржуваному рішенні.
Позивач подав до суду апеляційної інстанції заяву про розгляд даної справи за відсутності його представника.
Відповідач подав до суду апеляційної інстанції заяву про відкладення розгляду справи з огляду на запровадження на території України воєнного стану.
Дослідивши доводи вказаної заяви, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на необґрунтованість останньої, оскільки відповідачем не було наведено жодних обставин, пов'язаних із введенням на території України воєнного стану, які ускладнюють або унеможливлюють явку його представника у судове засідання для розгляду даної справи, при цьому по собі факт введення воєнного стану не свідчить про наявність вказаних обставин. Більш того, явка сторін в судове засідання суду апеляційної інстанції не визнавалась обов'язковою, а наданих сторонами матеріалів достатньо для прийняття рішення у справі.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 18.09.2018 відповідачем прийнято рішення №0126054907/826 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Класичного приватного університету застосовано штраф у розмірі 445177,44 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 21.06.2017 до 06.09.2018 та нараховано пеню у розмірі 85635,87 грн. (0,1% від суми недоїмки).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі №280/4759/18, яке набрало законної сили 30.09.2020, рішення контролюючого органу №0126054907/826 від 18.09.2018 визнано протиправним та скасовано.
24.10.2019 відповідачем прийнято рішення №0135654907/826 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Класичного приватного університету застосовано штраф у розмірі 378043,74 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 21.07.2017 до 17.10.2019 та нараховано пеню у розмірі 129351,42 грн. (0,1% від суми недоїмки).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №280/6326/19, яке набрало законної сили 15.06.2021, рішення контролюючого органу №0135654907/826 від 24.10.2019 визнано протиправним та скасовано.
24.01.2020 Головне управління ДПС у Запорізькій області прийняло рішення №0002804905/826 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Класичного приватного університету застосовано штраф у сумі 94162,90 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 21.06.2019 до 27.12.2019 та нараховано пеню у розмірі 69202,67 грн. (0,1% від суми недоїмки).
Вказане рішення прийнято з огляду на несвоєчасну сплату єдиного внеску відповідно до поданих позивачем звітів:
- №9116268639 від 05.06.2019 (термін сплати 20.06.2019) в частині суми 141101,90 грн.;
- №9146903587 від 09.07.2019 (термін сплати 22.07.2019);
- №9171383787 від 06.08.2019 (термін сплати 20.08.2019).
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 03.03.2020 за №8224/6/99-00-08-06-01-06 (яке надійшло до позивача 06.03.2020 за вх.№41) залишено без змін рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002804905/826 від 24.01.2020, а скаргу Класичного приватного університету від 06.02.2020 за №б/н (вх.№5478/6 від 07.02.2020) - без задоволення.
Правомірність прийняття відповідачем рішення №0002804905/826 від 24.01.2020 є предметом судового розгляд у даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Як зазначено у пункті 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до пункту 1 частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно з частиною 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що несвоєчасна сплата пов'язана позивачем єдиного внеску з тим, що кошти, які сплачувались позивачем на виконання зобов'язань за звітами №9116268639 від 05.06.2019, №9146903587 від 09.07.2019 та №9171383787 від 06.08.2019, контролюючим органом скеровувались відповідно до положень частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в рахунок погашення податкового боргу, який обліковувався в інтегрованій картці платника на момент сплати таких сум, що не заперечується учасниками справи.
З наданої відповідачем інтегрованої картки позивача по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування слідує те, що штраф у сумі 94162 грн. 90 коп. та пеня у сумі 69202 грн. 64 коп. нараховано з урахуванням наявності в інтегрованій картці на момент такого нарахування сум штрафу та пені за рішеннями відповідача №0126054907/826 від 18.09.2018 та №0135654907/826 від 24.10.2019, які в судовому порядку були визнані протиправними та скасовані (рішення у справах №280/4759/18 та №280/6326/19) (а.с. 65-102).
Натомість доводи відповідача про те, що суми нарахувань штрафної санкції та пені, які були нараховані позивачу рішенням №0126054907/826, контролюючим органом були вилучені 19.10.2019 з інтегрованої картки спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, у тому числі з огляду на те, що в інтегрованій картці позивача за 2019 рік 19.10.2019 жодних операцій взагалі вчинено не було. Більш того, у період з 17.10.2019 по 24.10.2019 також жодних операцій з вилучення суми нарахувань штрафної санкції та пені, які були нараховані позивачу рішенням №0126054907/826 не відображено (а.с. 69).
Щодо доводів відповідача про вилучення 29.05.2020 з інтегрованої картки позивача суми нарахувань штрафної санкції та пені, які були нараховані позивачу рішенням №0135654907/826 від 24.10.2019, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що контролюючим органом на підтвердження вказаних доводів не надано жодного доказу, у тому числі інтегровану картку платника за 2020 рік.
Однак, навіть за умови підтвердження відповідачем такого вилучення сум з інтегрованої картки позивача - 29.05.2020, на висновок суду щодо неправомірності розрахунку штрафу та пені у межах спірних правовідносин такі обставини впливу не матимуть, з огляду на те, що спірне рішення у даній справі відповідачем прийнято 24.01.2020, тобто до 29.05.2020 та відповідно при розрахунку штрафної санкції та пені у рішенні №0002804905/826 від 24.01.2020 в інтегрованій картці позивача рахувались суми штрафу та пені визначених скасованим рішенням контролюючого органу №0135654907/826 від 24.10.2019.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при прийнятті контролюючим органом оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002804905/826 від 24.01.2020 інтегрована картка Класичного приватного університету по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не була відкоригована з урахуванням судових рішень адміністративних справах №280/4759/18 та №280/6326/19, що, у свою чергу, свідчить про необґрунтованість вирахуваної контролюючим органом суми штрафу - 94162 грн. 90 коп. та суми пені - 69202 грн. 64 коп.
При цьому, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002804905/826 від 24.01.2020 включає у себе період з 21.06.2019 по 17.10.2019, який був предметом розгляду у межах адміністративної справи №280/6326/19, та у судовому порядку було визнано протиправним застосування штрафу та нарахування пені за цей період.
Оскільки, в даному випадку, суму єдиного внеску, яка підлягала сплаті за звітом №9116268639 від 05.06.2019 терміном сплати 20.06.2019, у розмірі 306032,10 грн. було поділено в двох рішеннях про застосування штрафних санкцій та пені, а саме у рішенні №0135654907/826 від 24.10.2019 на суму 164930,25 грн. та у рішенні від 24.01.2020 №0002802905/826 на суму 141101,90 грн., що свідчить про відсутність подвійного нарахування відповідачем штрафу та пені за вказаним звітом.
Однак, помилковість такого висновку суду першої інстанції не призвела до неправильного вирішення даного спору по суті.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність порушень норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції при розгляді заявлених позовних вимог.
Судом апеляційної інстанції не встановлено підстав передбачених приписами ст. 317 КАС України для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров