Справа № 560/2258/22
іменем України
05 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у переведенні позивачки з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 11 квітня 2006 року по 27 грудня 2016 року на посаді сільського голови с П'ятничани П'ятничанської сільської ради та період роботи з 28 грудня 2016 року по 19 жовтня 2021 року на посаді старости с. П'ятничани;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату з 09 листопада 2021 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 25 жовтня 2021 року №662, від 05 листопада 2021 року №693.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV). Станом на 01.05.2016 стаж державної служби в позивачки становить не менше як 10 років. Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 09.11.2021 про переведення на пенсію за віком згідно з Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ). Проте отримала протиправну відмову.
До суду надійшов відзив, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що станом на 01.05.2016 позивачка не мала 10 років стажу державної служби та не перебувала на посадах, передбачених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, як передбачено пунктами 10, 12 розділу ХІ Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII). При цьому, 04.07.2001 набрав чинності Закон України від 07.06.2001 №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон №2493-ІІІ), відповідно до якого посади селищних і сільських голів та секретарів виконкомів селищних і сільських рад народних депутатів віднесено до посад органів місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Тому періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 11.04.2006 по 27.12.2016 на посаді сільського голови с П'ятничани П'ятничанської сільської ради та період роботи з 28.12.2016 по 19.10.2021 на посаді старости с. П'ятничани, не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону №889-VIII, відповідно, не враховується заробітна плата за період роботи в органах місцевого самоврядування. Стаж державної служби у позивачки відсутній. Звертає увагу на те, що відсутні підстави для включення у довідку про заробітну плату від 05.11.2021 №693, виданою Гуківською сільською радою, відпускних, а тому, зазначені складові не можуть бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивачки.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області правом подати відзив не скористалося.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2022 витребувано в відповідача докази. Вимоги ухвали виконані відповідачем.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.04.2022 залучено до участі у справі №560/2258/22 в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2022 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 позивачка працювала:
- з 11.04.2006 по 27.12.2016 на посаді сільського голови с П'ятничани П'ятничанської сільської ради;
- з 28.12.2016 по 19.10.2021 на посаді старости с. П'ятничани.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27.07.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою від 09.11.2021 щодо переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату від 25.10.2021 №662 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 05.11.2021 №693 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Гуківською сільською радою.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.11.2021 о/р 968170193446 позивачці відмовлено в переведенні на пенсію відповідно до Закону №889-VIII згідно заяви від 09.11.2021. Зазначено, що позивачка перебувала на посадах, які передбачені Законом №2493-ІІІ та не передбачені статтею 25 Закону України "Про державну службу".
Про зазначене рішення позивачку повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.01.2022.
Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283).
Згідно з пунктом 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону №2493-ІІІ, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Порядок №283 втратив чинність у зв'язку з затвердженням 25.03.2016 постановою Кабінету Міністрів України №229 нового Порядку №229.
Згідно з пунктом 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-ІІІ.
Відповідно до статті 14 Закону №2493-IIІ в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, четверта категорія - посади селищних і сільських голів, п'ята категорія - старост.
У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-IIІ.
Таким чином, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-IIІ, входить до стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі №735/939/17.
Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі №351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-IIІ, зараховується до стажу державної служби.
Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів відповідачів про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди роботи позивачки з 11.04.2006 по 27.12.2016 та з 28.12.2016 по 19.10.2021 до стажу державної служби.
Стосовно інших позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.
При цьому законодавством визначено певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до зазначеної статті є досягнення такими особами пенсійного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.
Зі змісту наведених норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
У позивачки (враховуючи відомості трудової книжки та призначення пенсії за віком) наявний необхідний вік та страховий стаж, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.
При цьому, оскільки суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби позивачки періодів роботи з 11.04.2006 по 27.12.2016 та з 28.12.2016 по 19.10.2021, стаж державної служби позивачки на день набрання чинності Законом №889-VІІІ становить більше 10 років.
Тобто, на позивачку поширюється дія пункту 10 Прикінцевих і перехідних положень Закону №889-VIII.
Доводи відповідача про те, що позивачка працювала на посада органу місцевого самоврядування, які не належать до посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, є безпідставними, з огляду на наведені висновки.
Отже, з урахуванням того, що вказані періоди належать зарахуванню до стажу державної служби позивачки, що загалом складає понад 10 років, та враховуючи, що станом на 01.05.2016 позивачка працювала на посаді, робота на якій зараховується до державної служби, суд дійшов висновку, що позивачка має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у переведенні позивачки з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу". Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у цьому випадку рішення не приймалось, а оформлено лист, який позивачкою сприйнято як відмову. Неможливо ототожнювати лист із рішенням суб'єкта владних повноважень про відмову в переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Натоміть рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.11.2021 о/р 968170193446 відмовлено позивачці у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.11.2021 о/р 968170193446 є протиправним та його слід скасувати.
Щодо вимоги позивачки здійснити виплату пенсії державного службовця з 09.11.2021, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивачка з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII звернулася до пенсійного органу 09.11.2021, нарахування та виплата такої пенсії повинно проводитись саме з дня звернення з відповідною заявою, тобто, з 09.11.2021.
Також суд звертає увагу на те, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачці пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.
Доводи відповідача про те, що відсутні підстави для включення у довідку про заробітну плату від 05.11.2021 №693, виданої Гуківською сільською радою, відпускних, та, відповідно, відсутність підстав для врахування зазначених складових при обчисленні розміру пенсії позивачки, суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Форми довідок від 25.10.2021 №662 та від 05.11.2021 №693 відповідають формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова №1-3), та містять відображення складових заробітної плати. На всі види оплати праці, включені в довідки від 25.10.2021 №662 та від 05.11.2021 №693, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому, згідно з формою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), затвердженою Постановою №1-3, в графі довідки "Інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць)" для державних службовців, які працюють на момент звернення за призначенням пенсії на посадах державної служби (в тому числі для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців) надбавки, місячні премії, виплати за додаткове навантаження зазначаються в місяці їх нарахування в сумах, що нараховані. За період, коли державний службовець перебував у відпустці, відрядженні чи на лікарняному, ці виплати зазначаються в довідці, виходячи із середнього розміру заробітної плати за такі періоди в місяці, за який проводиться відповідна оплата.
За встановлених обставин суд вважає, що у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), затвердженій Постановою №1-3, повинні були бути відображенні суми заробітної плати, яку позивачка фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум відпускних, оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тому зазначені довідки мають братися відповідачем до уваги при призначенні та розрахунку розміру пенсії позивачки відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату позивачці пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з 09.11.2021 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 25.10.2021 №662 та від 05.11.2021 №693, виданих Гуківською сільською радою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачка сплатила судовий збір у розмірі 992,40 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, оскільки останнім прийнято рішення про відмову в переведенні позивачки на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу". Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачкою, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.11.2021 о/р 968170193446.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди з 11.04.2006 по 27.12.2016 та з 28.12.2016 по 19.10.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" з 09.11.2021 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках від 25.10.2021 №662 та від 05.11.2021 №693, виданих Гуківською сільською радою, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна 1, м. Миколаїв, Миколаївська обл., 54020 , код ЄДРПОУ - 13844159)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк