Справа № 560/459/22
іменем України
05 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції. про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України нарахувати та виплатити грошове забезпечення за час служби у нічний час з урахуванням індексації, за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017 року. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Департаментом патрульної поліції не нараховано та не виплачено грошове забезпечення, а саме: доплату за службу в нічний час за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017 року, з урахуванням індексації у період з 01 червня 2016 по 31 жовтня 2017.
Провадження у справі здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Судом до участі у справі в якості другого відповідача залучене Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції.
Департамент патрульної поліції Національної поліції України відзив на позов не надав.
Управління патрульної поліції в Хмельницькій області подало відзив, в якому зазначило, що виплата за службу в нічний час здійснюється на підставі довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час. Враховуючи те, що довідки обліку несення служби в нічний час не складались своєчасно після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, та не подавались до фінансового підрозділу, підстави для виплати коштів відсутні. Стосовно обґрунтованості виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 червня 2016 по 31 жовтня 2017 року заперечує, відтак просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що позивач з грудня 2015 проходить службу в Управлінні патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції.
Як вбачається з наданої Управлінням патрульної поліції в Хмельницькій області на запит ОСОБА_1 відповіді від 09.12.2021 № 98зі_ 41/18/01-2021, у період з грудня 2015 по грудень 2017 позивач відпрацював у Департаменті патрульної поліції Національної поліції України 1296 годин у нічний час.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 передбачена виплата доплати за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, визначаються Порядком №260. Відповідно до пункту 11 розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку №260. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.
Таким чином, позивач має право на отримання доплати за службу в нічний час за період з грудня 2015 по грудень 2017, за винятком жовтня 2016 року та липня 2017, коли він не здійснював службу в нічний час.
У той же час, твердження відповідача про те, що у спірний період довідки несення поліцейським служби у нічний час не складались та до фінансового підрозділу не надходили, є необґрунтованим, позаяк саме на відповідача покладається обов'язок зі складання цих довідок.
Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 №8-рп/2013 дійшов висновку, що у випадку порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка відображена у постанові від 16.12.2021 по справі №320/2583/21 щодо аналогічних правовідносин, при вирішенні вимог про нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час, слід керуватись, у тому числі положеннями статті 233 Кодексу законів про працю України, норми якої слід тлумачити в більш широкому розумінні, а саме в сенсі відсутності строкових обмежень для звернення до суду з позовом з приводу належної працівнику заробітної плати. Зважаючи на це, суд відхиляє покликання відповідача на пункт 11 розділу І Порядку №260.
Що стосується вимоги про виплату індексації грошового забезпечення, суд виходить з такого.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до частини 5 статті 94 Закону України "Про національну поліцію". Вказана норма Закону є чинною з моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію". Згідно зі статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення згідно з статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проводиться в разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. Згідно з статтею 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
За змістом частини 2 статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок №1078. Порядок №1078 обумовлює правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби (пункт 2 Порядку №1078).
Таким чином, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому, належить обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Суд не погоджується з твердженням відповідача щодо того, що індексація грошового забезпечення повинна здійснюватись позивачу лише з 01 листопада 2017, тобто після набрання чинності Постановою №782, якою абзац 5 пункту 2 Порядку №1078, після слова "військовослужбовців" доповнено словом "поліцейських". Постанова №782 усунула прогалину в правовому регулюванні питання індексації грошового забезпечення поліцейських, однак не змінювала і не припинила право поліцейських на її одержання.
Індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103% (пункт 11 Порядку №1078). Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порогу індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Отже, можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Індекс споживчих цін (далі - ІСЦ) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які придбаває населення для невиробничого споживання. Цей показник розраховується на основі споживчого набору товарів продовольчого та непродовольчого призначення і послуг. Зазначений набір товарів (послуг) є єдиним для всіх регіонів країни та ґрунтується на структурі споживчих грошових витрат домогосподарств міських поселень. Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до пункту 10.2 Порядку №1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник. У місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соцстрахування, значення ІСЦ приймається за 1 або 100% (пункт 5 Порядку №1078)
Оскільки Національна поліція України є новоствореним органом, для всіх її працівників вперше були визначені посадові оклади з листопада 2015, тому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем встановлення посадових окладів - грудня 2015.
За даними Держстату України індекс споживчих цін (%), на підставі яких здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за грудень 2015 становив 100,7%. Цей індекс оприлюднений у січні 2016. Оскільки він не перевищує поріг індексації (103%) право на індексацію в місяці, що настає за місяцем, у якому опублікований цей індекс, тобто у лютому 2016, не настає. У подальшому за січень 2016 ІСЦ становив 100,9%. Цей індекс оприлюднений в лютому 2016. Оскільки наростаючим підсумком за грудень - січень (1,007 х 1,009 х 100) він не перевищує поріг індексації (103%), право на індексацію в місяці, що настає за місяцем, у якому опубліковано цей індекс, тобто, в березні 2016, не настає. ІСЦ у лютому 2016 становить 99,6% (право на індексацію в квітні не настає), в березні 2016 - 101,0% (право на індексацію у травні не настає), у квітні 2016 - 103,5%, тому за грудень 2015 - квітень 2016 наростаючим підсумком дорівнюватиме 105,79 % (1,007 х 1,009 х 0,996 х 1,01 х 1,035 х 100), отже право на індексацію виникне у червні 2016 (наступний місяць за місяцем публікації індексу за квітень 2016) на величину приросту ІСЦ 5,79% (105,79 - 100). Зважаючи на це, у квітні 2016 індекс споживчих цін перевищив поріг індексації понад 103% та склав 105,79%, відтак у позивача виникло право на індексацію у місяці, що настає за місяцем, у якому опублікований цей індекс, тобто у червні 2016.
Таким чином, починаючи з червня 2016 у відповідача виник обов'язок провести нарахування індексації грошового забезпечення позивачу в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб за відповідний період.
Як вбачається з наданої відповідачем довідки про види грошового забезпечення позивача за 2017, з листопада 2017 позивачу здійснювалось нарахування та виплата індексації грошового забезпечення. Отже, оскільки позивачу не нараховано та не виплачено індексацію грошового забезпечення з 01.06.2016 по 31.10.2017, слід визнати протиправною невиплату Департаментом патрульної поліції на користь позивача індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017, зобов'язавши Департамент здійснити нарахування та виплату на користь позивача індексації грошового забезпечення за вказаний період.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідачі не довели обґрунтованість допущеної бездіяльності, наявні підстави для часткового задоволення позову.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з грудня 2015 по грудень 2017 та індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України здійснити виплату на користь ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017, відповідно до кількості відпрацьованих у цей період годин в нічний час, з нарахуванням та виплатою індексації грошового забезпечення з 01.06.2016 по 31.10.2017.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 травня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3,Київ 48,03048 , код ЄДРПОУ - 40108646)
Головуючий суддя І.С. Козачок