Ухвала від 04.05.2022 по справі 215/3474/21

УХВАЛА

04 травня 2022 року

м. Київ

справа № 215/3474/21

адміністративне провадження № К/990/9601/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Кашпур О.В.,

суддів - Мацедонської В.Е., Уханенка С.А.,

перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

27 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовом до Відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції відповідно п. п. 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, при розгляді заяви (запиту) від 25 серпня 2020 року вх. 41-20-22/2 та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України;

визнати протиправною бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди спричиненої неналежним функціонуванням відділу ведення державного реєстру виборців, недбалістю і помилками його, у невжитті заходів до усунення причин, що породжують подання заяви від 25 серпня 2020 року вх. 41-20-22/2 і зазначити закон, вимоги яких порушено згідно ч. 4 ст. 249 КАС України;

визнати протиправною бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилася у ненаданні з реєстраційними номерами належно завірених двох копій заяви від 25 серпня 2020 року вх. 41-20-22, у ненаданні належно завіреного положення про депутатів Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, у неприйнятті після розгляду заяви (запиту) від 25 серпня 2020 року вх. 41-20-22/2 правового акту в розумінні п. п. 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 02 червня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року відмовлено у відкритті провадження у справі.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, апеляційну скаргу на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року залишено без руху та надано десятиденний строк з дати отримання цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання до Третього апеляційного адміністративного суду: належних доказів на підтвердження скрутного матеріального стану, якими можуть бути, довідка податкового органу з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, також інші докази на підтвердження скрутного матеріального стану станом на момент подання апеляційної скарги, або ж документу про сплату судового збору у розмірі та порядку, передбаченому чинним законодавством.

Копію ухвали апеляційного суду від 20 жовтня 2021 року разом із супровідним листом, направлено рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення на адресу позивача, проте на адресу апеляційного суду повернувся конверт з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання».

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року апеляційну скаргу повернуто скаржнику.

11 квітня 2022 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку вдруге надіслано до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року.

Вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження, Верховний Суд зазначає наступне.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Частиною третьою статті 328 КАС України встановлено, що у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову та заміни заходу забезпечення позову, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у роз'ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.

Водночас, відповідно до частини третьої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляду ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених статтями 280, 281, 287, 288 цього Кодексу, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

За такого правового врегулювання та обставин справи оскарження ухвалених у цій адміністративній справі судових рішень у касаційному порядку можливе лише у випадку, якщо розгляд відповідної касаційної скарги може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Законодавець обмежив можливість касаційного оскарження судових рішень у вказаній категорії адміністративних справ, поставивши можливість такого оскарження в залежність від імовірності значення ухваленого за наслідком касаційного провадження судового рішення для формування практики застосування відповідних правових норм.

Оскаржуючи судове рішення про повернення апеляційної скарги скаржник не зазначає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Доводи ОСОБА_1 , викладені у касаційній скарзі, не містять обґрунтування незаконності ухвали суду апеляційної інстанції, а зводяться до незгоди з судовим рішенням суду апеляційної інстанції з підстав неможливості обмеження доступу до правосуддя.

Крім того, аналіз ухваленого у цій справі судового рішення і доводів касаційної скарги не дає підстав для висновку, що рішення суду касаційної інстанції за наслідком розгляду касаційної скарги матиме значення для формування єдиної правозастосовчої практики в такій категорії адміністративних справ, а тому підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.

Враховуючи викладене, Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.

На підставі викладеного, керуючись частиною третьою статті 333 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.В. Кашпур

Судді В.Е. Мацедонська

С.А. Уханенко