04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 140/6921/20
адміністративне провадження № К/9901/39564/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Стрелець Т.Г., Рибачука А.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні у касаційному порядку адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» про стягнення коштів, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 (постановлену у складі судді Смокович В.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2021 (прийняту у складі колегії: головуючого судді Запотічного І.І., суддів Довгої О.І., Глушка І.В.),
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, позивач) звернулась до Волинського окружного адміністративного суду позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" (далі-АТ "Волиньгаз", відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача штраф та пеню у загальній сумі 5100000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201, щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов'язку суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, згідно із постановами НКРЕКП від 20.12.2019 №2976, №2977, №2978 на АТ "Волиньгаз" було накладено штраф у розмірі по 850000,00 (вісімсот п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок) відповідно до кожної. Вказані постанови відповідач отримав 13.01.2020 та, враховуючи вимоги статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», мав сплатити штраф до 12.02.2020 включно, однак зазначені суми останнім сплачені не були. Окрім того, оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, по кожній із зазначених постанов відповідачу нарахована пеня, що станом на 12.05.2020 складає 1147500,00 грн.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2021, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2021, у задоволені позову НКРЕКП відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що рішення НКРЕКП, якими до відповідача застосовані штрафні санкції скасовані в судовому порядку, через що підстави стягнення сум штрафів, а також пені відсутні.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, вважаючи їх прийнятими з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, НКРЕКП у жовтні 2021 року звернулося із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про задововлення позову.
В обгрунтування доводів у касаційній скарзі заявник зазначив, що позивач заявляв клопотання про зупинення провадження у цій справі до розгляду перегляду Верховним Судом рішень у справах №140/659/20, №140/660/20, № 140/661/20, якими скасовані постанови НКРЕКП про застосування штрафних санкцій до АТ "Волиньгаз".
22.11.2021 до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Касаційна скарга надійшла до суду 01.11.2021 року.
Ухвалою Верховного Суду від 03.11.2021 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою НКРЕКП, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.
Ухвалою Верховного Суду від 04.05.2022 справу призначено до розгляду в попереднє судове засідання.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій установлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 20.12.2019 прийнято постанови №2976, №2977, №2978 «Про накладення штрафу на AT «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».
Відповідно до кожної із цих постанов на AT «Волиньгаз» накладено штраф у розмірі по 850000,00 грн за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (далі - Ліцензійні умови), щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов'язку суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
Вказані постанови направлені на юридичну адресу AT «Волиньгаз» та отримані представником відповідача 13.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У зв'язку із несплатою AT «ВОЛИНЬГАЗ» штрафу, визначеного вказаними постановами у добровільному порядку, НКРЕКП звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає таке.
Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 12 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Отже, звернення з позовом про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Предметом спору у цій справі є стягнення із АТ «Волиньгаз» штрафів та пені у загальній сумі 5100000 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що таке стягнення зумовлене прийняттям Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постанов від 20.12.2019 №2976, №2977, №2978 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».
Вказані постанови були предметом розгляду судових справ №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 за позовами АТ "Волиньгаз" до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року №2976, №2978, №2977 відповідно.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 у справі №140/659/20 позов АТ «Волиньгаз» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20.12.2019 №2976 "Про накладення штрафу на АТ "Волиньгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2021 апеляційну скаргу НКРЕКП залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 у справі №140/659/20 - без змін.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 у справі №140/660/20 визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20.12.2019 №2978 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2021 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 у справі №140/660/20 залишено без змін.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі №140/661/20, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2021, визнано протиправною та скасовано постанову від 20.12.2019 №2977 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року апеляційну скаргу НКРЕКП залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року у справі №140/661/20 - без змін.
Таким чином, рішення Волинського окружного адміністративного суду у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 за позовами АТ "Волиньгаз" до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20.12.2019 № 2976, № 2978, № 2977 набрали законної сили.
За наведених підстав, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що вимога НКРЕКП про стягнення з відповідача штрафних санкцій, застосованих рішеннями, які у судовому порядку визнані протипавними та скасовані, є безпідставною. Так само, вимога щодо стягнення пені, нарахованої за прострочення сплати штрафних санкцій по рішенням суб'єкта владних повноважень, що визнані судом протиправними, не підлягає задоволенню.
З приводу доводів позивача про неможливість розгляду даної справи до перегляду у касаційному порядку Верховним Судом судових рішень у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20, колегія суддів зазначає таке.
Такі аргументи НКРЕКП наводив і під час розгляду цієї справи судами попередніх інстанцій, колегія суддів погоджуючись з оцінкою цих доводів судами, зазначає, що станом на дату розгляду цієї справи про стягнення штрафів та пені, судові рішення у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 набрали законної сили.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З урахуванням зазначеного, оскільки судовими рішеннями у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20, які набрали законної сили, встановлено обставини протиправності постанов від 20.12.2019 №2976, №2978, № 297, вказані преюдиційні обставини не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Суд звертає увагу на те, що розгляд справи судом касаційної інстанції, у якій прийнято судове рішення, що набрало законної сили, не є підставою для зупинення провадження у справі.
Одночасно Суд вважає за потрібне зазначити, що у разі скасування судових рішень у вказаних справах у касаційному порядку, зазначене може слугувати підставою для перегляду судового рішення про стягнення штрафів та пені за нововиявленими обставинами відповідно до пункту 3 частини другої статті 361 КАС України.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин при дотриманні норм процесуального права; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2021 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді : А.І. Рибачук
Т.Г. Стрелець