04 травня 2022 року справа № 580/423/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Ф.Ернеста, 3), в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції в не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення;
-стягнути з Департаменту патрульної поліції заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 на користь ОСОБА_1 - в сумі 7854,00 грн.;
-стягнути з Департаменту патрульної поліції заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 на користь ОСОБА_1 - в сумі 2718,85 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час в період проходження служби в поліції з 01.03.2016 по 30.06.2018 за 187 нічних змін на загальну суму 7854,00грн., що на думку позивача є порушенням Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. Також позивач вказав, що йому протиправно не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 в сумі 2718,85грн.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження по справі отримав 21.03.2022, проте відзив на позов у встановлений термін не подав про причину суд не повідомив.
Відповідно до ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що у відповідності до витягу з послужного списку особової справи ОСОБА_1 в період з 01.03.2016 проходить службу в управлінні патрульної поліції Департаменту патрульної поліції.
ОСОБА_1 у позовній заяві зазначив, що у період з 01.03.2016 по 30.06.2018 ним відпрацьовано 187 нічних змін.
Згідно листа Департаменту патрульної поліції від 30.12.2021 №30713/41/5-2021 ОСОБА_1 відповідно до наказів ДПП у період з 01.03.2016 по 31.12.2017 до служби у нічний час не залучався.
Крім того, згідно довідки УПП в Черкаській області ДПП від 20.12.2021 Капустінський в період з 18 квітня по 18 червня 2017 року був відсторонений від посади з урахуванням ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.04.2017 у справі №711/2926/17.
При чому, згідно розрахункових листів позивачу здійснено доплату за службу в нічний час: у червні 2018 року за травень 2018 року у сумі 273,25грн.; у липні 2018 року за червень 2018 року у сумі 295,85грн.; у серпні 2018 року за липень 2018 у сумі 133,64грн.; у вересні 2018 року за січень, лютий, березень, квітень, серпень 2018 року у відповідних сумах 160грн., 252грн., 160,96грн., 243,16грн., 67,20грн.
Крім того згідно вищезазначених розрахункових листів встановлено, що посадовий оклад в період з 01.03.2016 встановлено на рівні 2400грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що відповідно по ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію”, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських - затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Судом із матеріалів справи встановлено, що позивач за період з 01.03.2016 по 31.12.2017 включно не залучався до нічних чергувань.
При цьому суд врахував, що відповідно до розрахункових листів позивача, останньому здійснено нарахування та виплату доплати за службу у нічний час за період з 01.01.2018, а саме: у червні 2018 року за травень 2018 року у сумі 273,25грн.; у липні 2018 року за червень 2018 року у сумі 295,85грн.; у серпні 2018 року за липень 2018 у сумі 133,64грн.; у вересні 2018 року за січень, лютий, березень, квітень, серпень 2018 року у відповідних сумах 160грн., 252грн., 160,96грн., 243,16грн., 67,20грн.
Відтак, відповідач зобов'язання щодо виплати позивачу доплати за службу у нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 виконав, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність в не нарахуванні та невиплаті доплати позивачу за службу в нічний час і в свою чергу стягнення зазначеної суми.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вимоги про стягнення доплати за службу в нічний час.
Щодо позовної вимоги позивача стягнути з відповідача індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в розмірі 2718,85грн., то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України “Про Національну поліцію” грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
В силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Отже, загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивача складає 2718,85 грн. (по 50,75 (червень-листопад 2016) + по 123,20 (грудень 2016-лютий 2017) + по 188,80 (березень-квітень 2017) + 198,71 (травень 2017) + по 269,44 (червень-серпень 2017) + по 330,06 (вересень-жовтень 2017)) (50,75x6 + 123,2x3 + 188,8x2 + 198,71 + 269,44x3 + 330,06x2 = 2718,85).
Отже, позовні вимоги щодо стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 2718 грн. 85 коп. підлягають до задоволення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Підстави, передбачені вимогами ст.ст.139-143 КАС України, щодо стягнення чи відшкодування судових витрат по даній справі, відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646) заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в сумі 2718 (дві тисячі сімсот вісімнадцять) грн. 85 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Петро ПАЛАМАР