Рішення від 03.05.2022 по справі 240/38257/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2022 року м. Житомир справа № 240/38257/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладене в листі від 25.05.2020 року № 11380-9926/с-2018 року щодо зміни (зменшення) при перерахунку процентного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 60% від місячної заробітної плати та обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 19.10.2020 № 21-630 вих-20, починаючи з 01.10.2020 р., відповідно до вимог ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" 2014 р. № 1697-VII, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В позовній заяві зазначено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року (справа №240/9039/20) зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, на підставі довідки прокуратури Житомирській області від 02.03.2020 року №18-260 вих.20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Вказане рішення набрало законної сили 20 травня 2021 р.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про видачу йому довідки про нарахування перерахованої пенсії відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 р. На його адресу надійшло повідомлення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 11380-9926/С-02/8-0600/21 від 25.05.2020 року про те, що йому з 01.10.2020 року проведено перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням довідки про заробітну плату за № 21-630 вих-20 від 19.10.2020 виданої Прокуратурою Житомирської області. Позивача також протиправно обмежено у виплаті максимального розміру перерахованої пенсії на підставі п.15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, і що його пенсія буде виплачуватися у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою від 26.11.2021оку було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

29.12.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Відповідача просить відмовити у задоволенні позову, вважає оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірним, вмотивованим та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.

Вказує, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" починаючи з 13.12.2019 поширюються на призначені працівникам прокуратури пенсії, а тому право на перерахунок пенсії згідно з вказаною нормою у позивача виникло саме з 13 грудня 2019 року. Наголошує, що після прийняття Рішення Конституційним Судом України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Позивач скористався своїм правом та звернувся до управління з відповідною заявою, але додав довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, в якій між тим зазначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною посадою начальника управління.

Відповідач наголошує, що таке обмеження розміру перерахованої пенсії Позивачу зумовлено вимогами Закону України від 08.07.2011 N 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон N 3668-VI), в редакції Закону N 911-VIII.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 11.01.2000року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

Судом встановлено та визнається сторонами, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року частково задоволено його позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, на підставі довідки прокуратури Житомирській області від 02 березня 2020 року №18-279 вих.20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Судом встановлено, що Відповідачем листом № 11380-9926/С-02/8-0600/21 від 25.05.2021 року повідомлено Позивача, що йому з 01.10.2020 року проведено перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням 60% від суми місячної заробітної плати, що вказана в довідці про заробітну плату за № 21-630 вих-20 від 19.10.2020 виданої Прокуратурою Житомирської області.

Одночасно в даному повідомлені Відповідач зазначив, що Позивача обмежено у виплаті максимального розміру перерахованої пенсії на підставі п.15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VІІ від 14.10.2014 року, і що його пенсія буде виплачуватися у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Такі оскаржувані дії Відповідача щодо обмеження розміру перерахованої пенсії Позивачу не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до оскаржуваного рішення Відповідача від 25.05.2021 року Позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням 60% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.10.2020 року.

Таке рішення Відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

По-перше, загальновідомо, що частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Всупереч вказаним вимогам ні в оскаржуваному рішенні Відповідача ні в запереченнях на позов не зазначено якими правовими нормами Відповідач наділений повноваженнями щодо зміни розміру уже призначеної раніше пенсії за вислугу років.

По-друге, відповідно до частини другої статті 86 Закону № 1697-VІІ із змінами, внесеними згідно із Законом № 76-VIII від 28.12.2014року, пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Тобто, вказана право норма регулює правовідносини щодо призначення, а не щодо перерахунку пенсії прокурорам, що мали місце після 28.12.2014року.

Всупереч вказаним вимогам оскаржуване рішення Відповідача не містить обґрунтувань ні щодо підстав для перерахунку, ні щодо причин, ні щодо права Відповідача на зменшення Позивачу розміру раніше призначеної пенсії при такому перерахунку.

Одночасно суд погоджується із доводами Відповідача, що приписами статті 2 Закону N 3668-VI, в редакції Закону N 911-VIII, передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), окрім іншого, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Правові норми Закону N 911-VIII набрали чинності з 01.01.2016року.

Разом з тим, Відповідач не врахував, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону N 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Тобто, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії шляхом обмежень застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі N 522/16882/17, від 12.03.2019 у справі N 522/3049/17, від 15.04.2019 у справі N 127/4270/17, від 30 жовтня 2019 р. у справі N 826/17744/17 та від 24 червня 2020 р. у справі N 580/234/19.

Як встановлено судом та визнається сторонами, пенсія Позивачу призначена ще з 11.01.2000року.

Зазначене свідчить, що обмеження щодо максимального розміру пенсії, передбаченні вимогами Закону N 3668-VI (в редакції Закону N 911-VIII) не підлягають застосуванню до спірних відносин щодо розміру перерахованої пенсії Позивача, призначеної до 01.01.2016року.

Таким чином, позовні вимоги Позивача відповідають вимогам чинного законодавства, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 19.10.2020 № 21-630 вих-20, починаючи з 01.10.2020 року та з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Вказаний позов Позивача не містить вимог щодо стягнення певних коштів, а тому вказане судове рішення в розумінні положень ст.371 КАС України не підлягає негайному виконанню.

Одночасно суд зазначає також про відсутність підстав, передбачених ст.382 КАС України, для встановлення Відповідачам строку для подання звіту про виконання вказаного судового рішення.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 908,00грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,77,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене у листі від 25.05.2020 року № 11380-9926/С-02/8-0600/21 щодо обмеження розміру перерахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01.10.2020року пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 19.10.2020 № 21-630 вих-20, без обмеження максимального розміру пенсії та з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк