04 травня 2022 року Справа №160/6570/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/6570/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа 160/6570/19.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії з врахуванням суми щомісячної грошової винагороди (60%) за період з вересня 2015 року по жовтень 2016 року, з яких нараховано та сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок, нарахування
та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2016 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми щомісячної грошової винагороди (60%), за період з вересня 2015 року по жовтень 2016 року, з яких нараховано та сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки №1314/8/172/1 від 16.04.2019 командира військової частини НОМЕР_2 . Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3500,00 грн. (три тисячі п'ятсот грн. 00 коп.).
17.10.2019 року рішення по справі набрало законної сили.
02.11.2019 року позивач отримав виконавчі листи по справі.
08.11.2019 року Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області за виконавчим листом №160/6570/19 відкрито виконавче провадження ВП № 60540928.
07.05.2020 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
26.05.2020 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, адреса: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Україна, 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, будинок 26 штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.
26.06.2020 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) керуючись вимогами п.11 ч. 1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.02.2022 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/6570/19 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України, протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2021 року по справі 160/6570/19.
29.04.2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року по справі №160/6570/19.
Звіт обґрунтований тим, що на виконання рішення суду, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за період з вересня 2015 року по жовтень 2016 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 60% сум грошового забезпечення відповідно до довідки № 1314/8/172/1 від 16.04.2019 командира військової частини НОМЕР_2 . Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2016 по 16.10.2019 складає 44081,61 грн. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду. Що стосується доплати за рішенням суду за період з 01.12.2016 по 16.10.2019 року включно, нарахованої у розмірі 44081,61 грн., відповідач повідомляє, що грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Таким чином, враховуючи вищевикладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку, нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2016 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, суми щомісячної грошової винагороди (60%), за період з вересня 2015 року по жовтень 2016 року, з яких нараховано та сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки № 1314/8/172/1 від 16.04.2019 командира військової частини НОМЕР_2 . Доплата до пенсії за рішенням суду 01.12.2016 по 16.10.2019 року включно, нарахованої у розмірі 44081,61 грн., буде виплачена ОСОБА_1 за окремою бюджетною програмою. Одночасно повідомляє, що оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. № 1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021р. перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій в наслідок чого, Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питанням щодо можливості фінансування виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати за рішенням суду у розмірі 44081,61 грн. для виконання рішення суду в повному обсязі. На підставі вищевикладеного, відповідач просить прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2019р. по адміністративній справі № 160/6570/19.
Розглянувши питання про виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 року по справі № 160/6570/19 в частині виплати доплати пенсії у розмірі 44081,61 грн., не виконано.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) установлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд зазначає, що рішення залишається невиконаним в частині виплати доплати за рішенням суду за період з 01.12.2016 по 16.10.2019, у розмірі 44081, 61 грн.
Встановлені судом обставини справи вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, що обумовлюється відсутністю у відповідача належного фінансового забезпечення та коштів, необхідних для виплати вказаної заборгованості.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі №373/436/17, від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
При цьому, суд враховує, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Суд звертає увагу на те, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.
Проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 16.09.2019 у справі № 160/6570/19, з метою встановлення факту повного та належного виконання рішення суду.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
15.03.2022 року Верховна Рада ухвалила Закон про затвердження Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року на 30 діб, тобто до 25 квітня 2022 року.
Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, направлено до Верховної Ради проект Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18 квітня 2022 року № 259/2022.
21.04.2022 року Верховна Рада ухвалила Закон Про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.
Отже, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовженням його до 25 травня 2022 року та з урахуванням рекомендацій Ради суддів України стосовно роботи судів в умовах воєнного стану щодо виваженого підходу до питань, пов'язаних з встановленням різного роду строків, суд вважає за необхідне встановити новий строк подання звіту про виконання судового рішення від 16.09.2019 року в адміністративній справі № 160/6570/19 - протягом 60-ти днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання відповідача про прийняття та затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2019р. по адміністративній справі № 160/6570/19 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення у справі №160/6570/19.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/6570/19. в частині доплати до пенсії за рішенням суду за період з 01.12.2016 по 16.10.2019, у розмірі 44081, 61 грн. у строк, що не перевищує шістдесяти днів з дня отримання даної ухвали.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник