15 листопада 2021 року Справа № 160/16171/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
10.09.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.06.2021 №944865-2409-0403 на суму 117 525,50 грн.; від 22.06.2021 №944864-2409-0403 на суму 117 525,50 грн.; від 22.06.2021 №944863-2409-0403 на суму 117 525,50 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, з огляду на те, що податковий орган не перевірив правильність та обґрунтованість наданих йому даних, які впивають на вартість грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:0301:90:031.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2021 відкрито провадження у справі № 160/16171/21 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
09.11.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що згідно з інформацією Управління земельних ресурсів Дніпродзержинської міської ради між ОСОБА_1 та Дніпродзержинською міською радою 01.07.2016 року укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,4617 га, кадастровий номер 1210400000:0301:90:031. Термін дії договору з 01.07.2016 року по 29.07.2021 рік. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на дату укладення договору становила 3 695 770,45 грн, 3% - орендна ставка - згідно з договором. Відповідно до норм ст.288 ПК України платнику податків сформовані податкові повідомлення-рішення форми «Ф» №944865-2409-0403 від 22.06.2021, №944864-2409-0403 від 22.06.2021, №944863-2409-0403 від 22.06.2021, якими позивачу нараховано суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019-2021 роки.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 замінено відповідача у справі №160/16197/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на належного відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 26.07.2007 між ОСОБА_1 та Дніпродзержинською міською радою в особі секретаря міської ради Кузнецової В.П. укладений договір оренди земельної ділянки №07049, який зареєстрований в Дніпродзержинському відділі ДРФ ДП «Центр ДЗК» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.06.2009 за №040910600270.
За умовами договору Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно з планом земельної ділянки, що додається. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4617 га для фактичного розміщення будівлі дитячого садка № 69 (нежитлової будівлі), пункт 1.1. пункт 2.1. цього договору.
Умовами договору оренди земельної ділянки, визначений термін дії договору, згідно пункту 3.1. «Договір укладається строком до 27.06.2010 року».
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2016 у справі №904/2912/16, було визнано укладеним договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,4617 га для розміщення будівлі дитсадку № 69, кадастровий номер 1210400000:03:019:0031, з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.07.2011 року №157-10/VI.
Згідно п.2.2 вказаного договору оренди встановлено, що «нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 13.05.2016 становить 3 695 770,45 грн.
Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 110 873,11 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», від 26.12.2014 №1 168-58/ VI «Про внесення змін до рішення міської ради від 12.07.2013 №842-38/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» (пункт 4.1. договору).
Окрім цього, умовами договору оренди земельної ділянки, визначений термін дії договору, згідно пункту 3.1. «Договір укладається строком до 29.07.2021 року.».
Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 1210400000:03:019:0031, для розміщення будівлі дитячого садка №69, №899/86-16 від 13.05.2016 визначено наступні складові:
- площа земельної ділянки 0,4617 га;
- середня базова вартість земель становить 199,64 грн. за кв.;
- коефіцієнт Км2 1,40;
- сукупний коефіцієнт Км3 0,64;
- коефіцієнт Кф 2.5.
22.06.2021 ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняті та направлені позивачу податкові повідомлення-рішення №944865-2409-0403 на суму 117 525,50 грн., №944864-2409-0403 на суму 117 525,50 грн. та №944863-2409-0403 на суму 117 525,50 грн. з орендної плати з фізичних осіб за 2019 - 2021 роки.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до пп. 14.1.72 - 14.1.74 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди; земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 статті 14 ПК України).
Положеннями статей 269 та 270 ПК України визначено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з п. 287.1 ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до 287.7 статті 287 ПК України, у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ст. 285 ПК України).
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Положеннями статей 125 і 126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Як зазначив відповідач у своєму відзиві на позовну заяву, сума податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2019 - 2021 роки відносно земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,4617 га (кадастровий номер 1210400000:03:019:0031) була розрахована наступним чином:
3 695 770,45 грн. х 1,06 х 3% = 117 525,50 грн., де 3 695 770,45 грн. - нормативна грошова оцінка; 1,06 - кумулятивний коефіцієнт індексації, діючий з дати укладання договору; 3% - розмір орендної плати згідно рішення суду.
Відповідно до п. 288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
У той же час, суд зазначає, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп. 271.1.1. п. 271.1 статті 271 ПК України).
При цьому, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 статті 286 ПК України).
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ЗК України, Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відповідно до положень ст. 194 ЗК України, призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру регламентований ст. 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр», згідно якої відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у формі:
витягів з Державного земельного кадастру;
довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території);
викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);
копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Доступ до відомостей Державного земельного кадастру надається органам державної влади, органам місцевого самоврядування, нотаріусам, банкам та особам, які в установленому законом порядку внесені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, у тому числі через Публічну кадастрову карту, що є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за умови ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Відомості Державного земельного кадастру, отримані в паперовій чи електронній формі, мають однакову юридичну силу.
Витяг з Державного земельного кадастру надається в паперовій або електронній формі та містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги, крім відомостей про речові права на земельну ділянку, що виникли після 1 січня 2013 року, а також за бажанням заявника - відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речові права на земельну ділянку, їх обтяження, одержані в порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. За бажанням заявника витяг з Державного земельного кадастру має містити: посилання на документи, на підставі яких відомості про обмеження у використанні земель внесені до Державного земельного кадастру, відомості про ділянки надр, надані у користування відповідно до спеціальних дозволів на користування надрами та гірничих відводів, одержані в порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки, сформований як викопіювання з кадастрової карти (плану) території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Отримання нотаріусами витягу з Державного земельного кадастру є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім складання заповітів).
Витяг з Державного земельного кадастру в паперовій формі надається заявнику в день надходження заяви. Витяг з Державного земельного кадастру в електронній формі надається в режимі реального часу.
Витяг з Державного земельного кадастру в паперовій формі надається без використання спеціальних бланків, проставлення печатки та містить обов'язкове посилання на Державний земельний кадастр. Обов'язковим атрибутом витягу є QR-код, що містить інформацію про документ.
Витяг з Державного земельного кадастру в електронній формі оформлюється відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».
Право на отримання засвідчених копій документів з Державного земельного кадастру та витягів з них мають:
щодо документації, на підставі якої внесені відомості до Поземельної книги на земельну ділянку, - особи, яким належить речове право на таку земельну ділянку;
щодо інших документів (крім документів, що містять державну таємницю) - фізичні та юридичні особи.
Отримання засвідчених копій документів з Державного земельного кадастру та витягів з них здійснюється в порядку, визначеному частиною третьою цієї статті.
Порядок користування відомостями та документами Державного земельного кадастру встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Форми витягу, довідки з Державного земельного кадастру, повідомлення про відмову в наданні відомостей, а також порядок обліку заяв і запитів про отримання відомостей Державного земельного кадастру встановлюються Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з пп. 14 п. 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051, нормативна грошова оцінка це значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.
Оскільки у відомостях Державного земельного кадастру містилась інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 1210400000:0301:90:031, зокрема, що стосується сукупного коефіцієнту Км3 - 0,64, за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру в автоматичному режимі сформовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:0301:90:031 від 13.05.2016, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), що дорівнює 2.5, становить 3 695 770,45 грн.
Обов'язок з нарахування сум земельного податку фізичним особам покладено саме на органи державної податкової служби, яким для визначення розміру вказаного податку необхідно встановити базу оподаткування, наявність грошової оцінки землі, інші відомості для визначення суми податкового зобов'язання.
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем були прийняті на підставі отриманих відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:0301:90:031 та договору оренди такої земельної ділянки від 13.06.2016, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та ОСОБА_1 , що відповідає наведеним вище правовим нормам.
Судом не приймаються твердження позивача щодо невірного розрахунку відповідачем плати за землю за 2019-2021 роки, з огляду на те, що в нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, яку орендує ОСОБА_1 було не вірно, на її думку, застосовано сукупний коефіцієнт (Кф3 )- 0,64, оскільки здійснення такого розрахунку не є повноваженням ГУ ДПС у Дніпропетровській області та, відповідно, не здійснювалось ним.
Більш того, є безпідставними твердження позивача стосовно того, що ОСОБА_1 не було підписано нового договору оренди земельної ділянки та їй не було відомо про існування рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2016 по справі №904/2912/16 про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, оскільки означене рішення суду набрало законної сили 04.07.2016. Тож, договір оренди земельної ділянки від 13.06.2016 є укладеним.
Таким чином, відповідачем не вчинено протиправних дій, які призвели для безпідставного прийняття оскаржуваних рішень чи невірного обрахунку плати за землю, яка підлягає сплаті позивачем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що спірні податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на нормах податкового законодавства та не підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому оскаржувані рішення є правомірними та скасуванню не підлягають.
Отже, в задоволенні позову належить відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд,-
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко